V lednu příštího roku by mělo Ministerstvo dopravy ČR dokončit studii proveditelnosti Oderské větve vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, která by měla odpovědět na otázky, zda a jak dále pokračovat. Stejně tak polská strana připravuje marketingovou studii splavnění Odry až k českým hranicím. Informovali o tom představitelé ministerstev obou zemí na konferenci Oderské fórum – Forum Odrazańskie, která se konala 31. května v Bohumíně a kterou pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje ve spolupráci s polským partnerem GAPR (Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju).
Vnitrozemská plavba
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0
ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.
5.6. – EXPRESNÍ SLUŽBY – Počátkem roku 2018 nasadí hamburský podnik balíkových služeb Hermes Europe do svých služeb první z 1500 vozidel jeho budoucí elektro flotily. O strategickém partnerství v této věci byla podepsána dohoda s Mercedesem. První transportéry se nasadí v Hamburku a ve Stuttgartu.
21.5. – Menší lodě mohou doplout z Českých Budějovic až do Prahy a dál do Evropy. Umožní jim to otevření nové plavební komory na Hněvkovickém jezu. Je to poslední zdymadlo na vltavské vodní cestě z Českých Budějovic do Prahy.
15.5. – Z Českých Budějovic až k Orlíku doplují po Vltavě velké lodě díky nové plavební komoře v Hněvkovicích. Propusť se poprvé otevře veřejnosti 20. května. Plavební komora vznikla po úpravě jezu v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Výstavba propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba 470 milionů korun. Informoval o tom zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.
25.4. – VNITROZEMSKÁ PLAVBA – V hamburském spedičním a logistickém sektoru rostou obavy z negativních dopadů na mezinárodní konkurenční schopnost tamního přístavu jako důsledku dalšího zpoždění v hloubení Labe. Potvrdil to Johan Schryver, předseda Svazu hamburských speditérů (VHSp) na členském shromáždění počátkem dubna.
Letošní předjaří soustředilo pozornost na vodní toky nejen s ohledem na odchody ledových ker, ale též pokud šlo o dopravní politiku kolem naší hlavní řeky – byť na jejím zahraničním úseku.
NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Námořní dopravci charterují velké tonáže. Ještě před novým uspořádáním námořních aliancí v kontejnerové plavbě jistí si nyní liniová rejdařství intenzivněji velké lodě. Na charterovém trhu jsou nyní hlavně poptávány nákladní lodě o kapacitách od 8 000 TEU výše. Za moderní lodě o 9 000 TEU nabízejí dopravci rovných 15 000 USD/den – o několik tisíc dolarů více než na počátku roku. Aby si zajistili kapacity, musí si námořní linky zadávat lodě se stále větším předstihem. Narůstající aktivity přikládají experti tomu, že dopravci v rámci nových aliancí by měli mít od dubna více jistoty v plánování než dříve.
7.4. – Členové lodních posádek ve vnitrozemské plavbě se možná dočkají častějšího odpočinku. Počítá s tím novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna a která zavádí do zákona pravidla evropské směrnice. Ministerstvo dopravy odhaduje, že se změna zákona dotkne řádově stovek lodníků. Ministr dopravy Dan Ťok poslancům řekl, že za klíčové považuje rychlé projednání novely, protože lhůta pro převzetí příslušné evropské směrnice již uplynula.
Lovosický přístav sloužil v minulosti zejména jako překladiště uhlí pro chvaletickou elektrárnu – uhlí se sem sváželo vlaky, zde se překládalo na lodě a směřovalo dále po Labi do Chvaletic. Tyto doby jsou dávno pryč, přístav přežil svou klinickou smrt po skončení překládky uhlí a pod hlavičkou Česko-saských přístavů se stal během posledních let významným centrem intermodálních přeprav.