14.4. - Spolupráce v oblasti moderních dopravních technologií, vysokorychlostních tratí nebo kosmických aktivit a rozvoj přímých leteckých spojení mezi Prahou a regionem jihovýchodní Asie. To byla hlavní témata mise ministra dopravy Martina Kupky do Singapuru a Jižní Koreji, která se odehrála v tomto týdnu. Společně s delegací ministra dopravy se do Asie vydalo téměř 60 zástupců firem z řad Hospodářské komory České republiky, kteří navázali kontakty s místními firmami a zorganizovali několik business fór a B2B setkání.
Aktuálně
14.4. - Během následujících měsíců zmizí frekventovaný železniční přejezd na koridorové trati přímo v Olomouci, nahradí ho nadjezd. Hlavním zhotovitelem stavby bude FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. Práce se naplno rozběhnou v červenci, po novém nadjezdu projedou první auta na konci příštího roku.
14.4. - Americký výrobce letadel Boeing zastavil odbyt některých letounů 737 MAX. Dodavatelská společnost Spirit AeroSystems jej informovala, že instalace kování na zadní části letadla neodpovídá standardu. Chybná montáž se může týkat dodávek až z roku 2019, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
14.4. - Vodíkový pohon stále více naplňuje roli pohonu budoucnosti. ČR má první čerpací stanici na pražském Barrandově, v Hamburku nově jezdí 25 vodíkových taxi, osvědčuje jako významná alternativa v logistice i vlakové dopravě. Testování probíhá v městské hromadné dopravě a na poli sdílených automobilů i v ČR. Australští vědci přišli s objevem, který by mohl vyřešit problémy s jeho výrobou. Objevili novou metodu, která by mohla změnit způsob výroby vodíku.
14.4. - DACHSER Emission-Free Delivery – koncept pro zásobování center měst, který začal jako výzkumný a inovační projekt, se ukázal jako velmi úspěšný. V současné době funguje v síti mezinárodní logistické společnosti Dachser již dvanáct zón pro distribuci nechlazeného zboží v centrech měst s nulovými lokálními emisemi a v plánu je další rozšíření: nejméně deset dalších velkých evropských měst se ke konceptu přidá do roku 2025.
14.4. - Správa železnic (SŽ) chce letos z velké části dokončit modernizaci železničního uzlu Pardubice. Začala na ní pracovat v září 2020. Náklady dosáhnou zhruba šesti miliard korun, dalších asi 500 milionů korun bude stát rekonstrukce výpravní budovy včetně projektové dokumentace. Kompletní obnova železničního uzlu i nádraží by měla podle plánu skončit v roce 2027, řekl včera novinářům během odborného setkání Železnice Pardubice generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
13.4. – Tisíce regionálních vlaků a stovky dálkových spojů Českých drah v současnosti nabízejí připojení k internetu prostřednictvím palubní sítě Wi-Fi. Letos přibude dalších více než 300 vozidel a celkový počet vozů, ve kterých je Wi-Fi dostupná, přesáhne 2000. U všech dálkových vozidel a také u velké části regionálních souprav jsou kvůli co nejlepší dostupnosti Wi-Fi instalovány routery osazované SIM dvou operátorů.
13.4. – Význam Jižní Asie pro Evropu a Českou republiku roste. Tato lokalita zažívá hromadný přesun průmyslu z Východní Asie, převážně Číny do přilehlých států. Jedná se především o těžký průmysl, automotive, optiku a stavebnice. Mezi největší trhy této oblasti patří Indie, Pákistán a Bangladéš. Společnost DSV na těchto trzích působí dlouhodobě a vidí v nich velký potenciál, nejen jako náhradu za ekonomii Číny. Cesta odsud do Evropy je oproti Číně po moři rychlejší až o pětinu času.
13.4. - Sada prvků ze speciálních materiálů a elektroniky dokáže za pár desítek minut udělat z běžné koleje „chytrou.“ Společný projekt českých firem ALIS Tech, Drážní revize a Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně měl původně pomáhat s údržbou rizikových míst na trati nebo sloužit jako systém včasného varování. Kromě diagnostiky stavu trati se odborníci v týmu nově zaměřují i na vývoji řešení, které by pomohlo odhalit poškození projíždějících vlaků a snížit náklady na jejich opravu nebo zabránit nehodě.
13.4. - Prodejce elektroniky Electro World a technologicko-logistická společnost DODO spolu spustily novou službu expresního doručování elektrických spotřebičů ještě v den objednání („same-day“). Jako vůbec první hráči na českém trhu tak zákazníkům přinášejí možnost takto rychlého doručení i u segmentu velkého elektra, jako jsou pračky, sušičky, ledničky, myčky a další běžné domácí spotřebiče. Součástí služby je navíc i vynesení spotřebiče do patra, jeho základní zapojení a odvoz starého přístroje. Služba je v první fázi dostupná pro zákazníky v Praze, v následujících měsících pak bude postupně rozšiřována také do dalších měst.