16. října 2023, lan
Ecommerce Europe podporuje ambici Evropské komise posílit prostřednictvím Celního kodexu Unie (UCC) právní rámec pro cla, aby bylo možno lépe reagovat na výzvy, které se objevily v posledních letech.
Ecommerce Europe zejména vítá ambici Evropské komise vyrovnat podmínky pro elektronické obchodování v rámci EU a ze třetích zemí a zavést modernější rámec pro cla, který sníží míru podvodů v tomto odvětví. Jedno z navrhovaných opatření spočívá ve zrušení osvobození od cla pro zboží v hodnotě do 150 EUR. V souvislosti s tímto návrhem Ecommerce Europe na možné důsledky tohoto opatření.
Hrozí roztříštěnost více předpisů
Vedle možných provozních obtíží pro podniky, zejména malé a střední, při přechodu od zjednodušeného celního prohlášení H7 k plnému celnímu prohlášení H1, a rizika, že ostatní země mimo EU zavedou podobná nebo odvetná opatření, která by mohla ztížit obchodní příležitosti vůči EU, upozorňuje Ecommerce Europe také na sladění s ostatními stávajícími právními předpisy. Ve skutečnosti již existuje mezinárodní rámec pro celní úlevy na úrovni Světové obchodní organizace a právní nejistota mezi EU a globálním rámcem pro daně. A cla by mohla vést k mezerám v zákonech a dalším nekalým obchodním praktikám, což by od podvodů neodrazovalo, ale působilo zcela opačně.
Sladění s dalšími právními předpisy nebo návrhy v EU je nesmírně důležité, neboť zahrnuje také data provedení mezi reformou UCC a povinným IOSS pro tržiště jako součást návrhu ViDA (návrh na daň z přidané hodnoty v digitální době – VAT in the Digital Age). Zatímco návrh ViDA navrhuje prodloužení režimu domnělého dodavatele a povinnou registraci IOSS pro tržiště od ledna 2025 (což je spojeno s povinnostmi výběru DPH), celní reforma UCC navrhuje uplatnit režim domnělého dovozce od roku 2028 (což je spojeno s povinnostmi výběru cla).
Ecommerce Europe upozorňuje, že tříletý odstup mezi zavedením těchto dvou rozsáhlých změn by mohl způsobit řadu problémů s dodržováním předpisů a nesoulad pro elektronická tržiště, která by spadala do oblasti působnosti obou právních předpisů. V tomto případě Ecommerce Europe navrhuje sladit termíny provádění a zvážit odklad, aby byl zajištěn synchronizovaný přístup a uplatňování.
Další změna, kterou návrh reformy celního systému zavádí, zahrnuje zřízení nového celního úřadu a nová partnerství mezi celními orgány a podniky založená na transparentnosti a odpovědnosti, jako je například systém Trust & Check. Ecommerce Europe tento návrh vítá, ale zároveň poukazuje na to, že návrh by měl stanovit lepší opatření pro usnadnění obchodu pro podniky, zejména pro malé a střední. Podniky, které nebudou schopny splnit podmínky obchodníka v rámci systému Trust & Check, budou čelit značné administrativní zátěži spojené s nutností vyřizovat standardní celní postupy.
Jako poslední bod podporuje Ecommerce Europe myšlenku zvýšit udržitelnost odvětví doručování zboží v rámci elektronického obchodu podporou hromadných zásilek. Ecommerce Europe by však ráda upozornila, že Evropská komise již v návrhu ViDA navrhla podstatný podpůrný prostředek, kterým je zavedení jednotné registrace k DPH (SVR) v EU. Režim zahrnující celoevropské skladování zásob v elektronickém obchodě by podpořil hromadné umisťování zásob v blízkosti zákazníků, které způsobuje podstatně nižší emise CO2 než objednávky jednotlivě zasílané na velké vzdálenosti. Ecommerce Europe je silným zastáncem zavedení konceptu SVR, který by dále posílil jednotný trh EU a odstranil překážky pro přeshraniční obchod.
Zda bude dosaženo cílů stanovených celní reformou a zda budou nově zavedené povinnosti pro subjekty elektronického obchodu přiměřené, bude záviset na mnoha provozních detailech, které v současné době chybí. Ecommerce Europe vyzývá Evropskou komisi a země EU, aby již na počátku legislativního procesu vytvořily mechanismy strukturální zpětné vazby s dotčenými podniky, aby bylo zajištěno, že právní předpisy budou odpovídat svému účelu a umožní dosáhnout požadovaných výsledků. V závislosti na délce legislativního procesu může být nutné dále prodloužit lhůtu do roku 2028, která je součástí návrhu, aby podniky měly dostatek času na přípravu.
(lan)
Foto: Pixabay