6. května 2024, lan
6.5. - Češi na internetu utrácí nejvíce v Evropě a pro doručení svých objednávek stále častěji využívají výdejní boxy. Jako možnost doručení online pořízeného zboží je volí téměř 60 % nakupujících, oceňují na nich především dostupnost a flexibilitu. Fenoménem se stal online prodej použitého oblečení nebo elektroniky, třetina Čechů takové balíky pravidelně posílá. Vyplývá to z prvního ročníku průzkumu Index Balík přepravní společnosti PPL CZ.
Drtivá většina Čechů, kteří jsou aktivními internetovými uživateli nakupují online (96 %). Jako hlavní motivaci, proč se lidé nevydávají raději do obchodů, uváděli Češi na prvním místě pohodlí, na druhém pak časovou flexibilitu. Necelé polovině tuzemských spotřebitelů vyhovují online nákupy, protože ve svém okolí nemají kamenný obchod, který by nabízel potřebné zboží. Vyplývá to z průzkumu Index balík přepravní společnosti PPL, který proběhl letos v dubnu. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. „Češi si nákupy třeba i přímo z mobilu skutečně oblíbili, 70 % zákazníků uvedlo, že měsíčně ušetří díky online nákupům minimálně 4 hodiny, 17 % dokonce 12 hodin, které by jinak strávili v obchodech či na cestách za nimi,“ říká Lenka Vitovská, manažerka komunikace PPL CZ.
Boxy zažívají boom – objednává do nich více než polovina Čechů
Výrazný nárůst popularity zažívají boxy na balíky, k vyzvednutí je využívají necelé dvě třetiny zákazníků, naprostá většina (95 %) alespoň jednou do měsíce. Na nejnovější formu doručování si Češi rychle zvykli i proto, že si mohou své balíčky vyzvednout kdykoliv během dne i noci a nemusí se řídit otevírací či pracovní dobou. Zákazníci oceňují, že se boxy vyskytují i v lokalitách, kde jinak obchody, které by mohly být výdejními místy, nejsou, například na sídlištích. Kvůli lepší lokalitě volí doručení balíčku do boxu téměř dvě třetiny lidí.
„Varianta vyzvedávání balíčků v boxech má mnoho výhod. Kromě flexibility oceňuje část zákazníků boxů i možnost vyzvednout balíčky bez osobního kontaktu a s vyšší ochranou soukromí. To se týká především mladších zákazníků do 35 let, kteří tolik nevyhledávají osobní kontakt, případně chtějí třeba více choulostivé objednávky vyzvednout o samotě,“ uvádí Vitovská.
Po práci rovnou do boxu. Nejlépe do toho, který je v blízkosti domova
Dle průzkumu si 6 z 10 Čechů pro balík do boxu zajde po práci. Většinou si vybírají boxy v okolí svého domova. Pětina Čechů si stihne balík vyzvednout mezi návštěvou fitness, setkání s přáteli nebo mezi dalšími volnočasovými aktivitami. „Lidé si objednávku před prací vyzvednou jen málokdy, museli by u sebe mít balík celý den. Před prací či o obědové pauze si pro balíčky do schránek odběhne jen 9 % zákazníků,“ uvádí Vitovská.
„Češi utrácí na internetu nejvíce z celé Evropy a skutečně v poslední době prahnou po boxech. Zákazníkům chceme proto vyzvedávání balíků touto flexibilní formou co nejvíce usnadnit a reagovat tak na rostoucí poptávku. Neustále pracujeme na rozšiřování naší již tak husté sítě PPL boxů, v tomto roce ji plánujeme navýšit na 2 100 PPL Parcelboxů,“ doplňuje Vitovská.
Během letošního roku PPL plánuje nejen rozšiřovat počty boxů, ale také jejich typy. Nově se zákazníci budou moci vedle dosavadních PPL Parcelboxů, které pojmou až 75 balíků, setkávat také s modulárními boxy. Čerstvou novinkou budou i menší ekologické boxy poháněné solární energií.
Pro balíček ještě pohodlněji díky mobilní aplikaci mojePPL
PPL spolupracuje také s lokálními kamennými prodejnami. V současné době mohou zákazníci pro výdej nebo podej zásilek využít vedle samoobslužných boxů i přes 4 200 PPL Parcelshopů. Společnost plánuje pokrytí výdejními místy a boxy tak, aby se lidé v celé republice mohli k tomu nejbližšímu dostat ve městě do pěti minut, mimo města pak do 10 minut.
Stále oblíbenější je mobilní aplikace mojePPL. „Zákazníkům se stačí přihlásit do aplikace e-mailem, který zadávají při objednávkách zboží na internetu, a podrobnosti o všech zásilkách se jim automaticky propíšou do aplikace. Mají tak vše potřebné k vyzvednutí nebo převzetí zásilky na jednom místě,“ popisuje Vitovská. Aplikace mojePPL slouží nejen pro sledování a přebírání balíků, ale také pro jejich snadné posílání.
Češi čím dál více prodávají na internetu
Češi si oblíbili také online prodejní platformy, kde mohou udat své již nechtěné oblečení nebo třeba použitou spotřební elektroniku, pravidelně takto zboží prodává více než třetina Čechů. K odesílání balíčků podle průzkumu využívá skoro polovina těchto lidí výdejní místa, prostřednictvím boxů pak balíky posílá pětina. „S tím, jak vzrostla popularita různých bazarů, z nichž některé jsou i integrovány na sociálních sítích, se množí i podvody, kde bohužel figuruje i naše značka. Neustále upozorňujeme naše zákazníky, ať se mají na pozoru před podvodnými stránkami. Častá taktika podvodníků je, že se tváří jako potenciální kupci zboží a slibují vyzvednutí kurýrem s odkazem na podvodné stránky, kde dle nich dojde k přijetí platby. Ve formuláři požadují např. datum narození, přihlášení do internetového bankovnictví a následně sdělení čísla platební karty. S tímto postupem se u PPL nikdy nesetkáte. Pokud chce prodejce odeslat balík, musí jít na oficiální stránky PPL nebo do mobilní aplikace mojePPL a řídit se pokyny pro odeslání,“ upozorňuje Vitovská.
(lan)
Foto: PPL