6. prosince 2020, lan
6.12. - V příštím roce by pro motoristy mělo být na čerpacích stanicích dostupné porovnání nákladů na provoz v závislosti na druhu paliva. Novinku by měly země EU do své legislativy implementovat do konce roku 2020. Už dnes je možné cenovou výhodnost CNG, které se prodává v kilogramech, odvodit z ceny za metr krychlový. Nově ale bude u pumpařů k dispozici nejen pro CNG vyčíslení nákladů na ujetých sto kilometrů.
V zákoně o pohonných hmotách se už z dřívějška nachází ustanovení vycházející z evropské směrnice, že provozovatel čerpací stanice je kromě jiného povinen zpřístupnit na čerpací stanici informace o ceně prodávaného stlačeného nebo zkapalněného zemního plynu nebo vodíku porovnané s cenou motorového benzínu či motorové nafty. „Úplně prvotní záměr Evropské komise byl, že na totemu čerpací stanice se bude u benzínu a CNG uvádět ještě cena za jednotku energie v megajoulech,“ řekl Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů, která celý návrh sleduje od doby, kdy se o něm v Bruselu začalo jednat.
Z pohledu běžného spotřebitele neměla myšlenka uvádět srovnávací cenu za jednotku energie – byť je z fyzikálního hlediska naprosto přesná – praktický přínos. Spotřebitel si totiž může výhodnost CNG ověřit jednodušeji. „Cena CNG se zpravidla uvádí v korunách za kilogram stlačeného plynu. Abychom ale mohli porovnat cenu s benzinem, je třeba brát v úvahu metr krychlový CNG, což je z energetického hlediska množství srovnatelné s litrem benzínu,“ vysvětlil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje CNG karty v rámci nejširší sítě plnicích stanic v Česku. „Jestliže tak kilogram CNG stojí aktuálně v průměru skoro 27,60 korun a litr benzínu průměrně kolem 27,80 korun, nejde o srovnatelné částky. Odpovídající množství CNG je totiž ve skutečnosti asi o 8 korun levnější než litr benzínu, protože metr krychlový CNG vychází zhruba na 19,70 korun,“ dodal Damir Duraković.
Novinka, kterou by členské země EU měly implementovat do konce roku 2020, má představovat porovnání nákladů na provoz na ujetých sto kilometrů u zvoleného referenčního vozidla nejen u CNG, ale také pro další typy pohonů. Zástupci SČS – Unie nezávislých petrolejářů a dalších asociací aktuálně jednají s Ministerstvem průmyslu a obchodu o konkrétní podobě, jakou bude nařízení o srovnávacích cenách v Česku mít. Podle Ivana Indráčka panuje shoda na co nejjednodušší formě prezentace „Ideální by bylo, kdyby si pumpař jednou za čtvrtletí nebo za pololetí stáhl a vytiskl dokument formátu A4 se srovnávacími cenami z předem určené webové stránky a viditelně by ho umístil v areálu prodejny čerpací stanice,“ uzavřekl Ivan Indráček a doplnil, že srovnání nákladů se bude vztahovat na naftu, benzín, CNG, LPG a možná také elektřinu.
(lan)
Foto: LAN