13. června 2018, čtk
13.6. - Provoz malých bezpilotních letounů označovaných jako drony bude podléhat celoevropské regulaci. Včera se na tom shodli poslanci Evropského parlamentu, kteří schválili novelu pravidel bezpečnosti civilního letectví zohledňující provoz dronů. Nová pravidla mají podle europoslanců zajistit bezpečnost, ochranu soukromí a životního prostředí.
Podle nařízení schváleného po shodě s ministry členských zemí budou provozovatelé dronů zodpovědní za dodržování bezpečné vzdálenosti od jiných objektů ve vzduchu. Nebudou je moci provozovat na některých konkrétních místech, jako jsou například letiště, elektrárny či další citlivé objekty.
Provozovatelé bezpilotních letounů překračujících určité energetické hodnoty by zase měli být registrováni a jejich stroje podléhat certifikaci. O tom, jakých dronů se tato registrace přesně bude týkat, má rozhodnout Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) a Evropská komise.
„Je to velmi potřebné nařízení, doháníme velké zpoždění. Je třeba se ale zaměřit i na to, abychom byli schopni drony ve vzduchu dobře identifikovat,“ upozornil na jednu z možných obtíží polský lidovecký europoslanec Bogdan Zdrojewski.
Dosud se regulace týkala pouze dronů vážících více než 150 kilogramů, nově se celoevropskými pravidly budou řídit i lehčí stroje. Výjimku mají nejlehčí drony provozované pro zábavu na malém prostoru, které objektivně nepředstavují žádné riziko. Jejich provoz budou moci i nadále regulovat jednotlivé země podle svého.
Bezpilotní letectví zažívá v posledních letech velký rozvoj. Velmi rychle roste počet dronů používaných pro účely natáčení, monitoringu staveb, technických zařízení či lesních požárů nebo k pátrací činnosti. V plánu je jejich užití například pro doručování zásilek. Podle odhadů evropských úřadů může během příštích deseti let stoupnout podíl civilních dronů na evropském leteckém trhu na deset procent, čili až na přibližně 15 miliard € (383 miliard korun) ročně. Do roku 2050 by toto odvětví mohlo zaměstnávat až 150 tisíc lidí.
(čtk)