2. srpna 2014
Do konce roku má být vládě před-ložena koncepce ITS na roky 2014 až 2020 v podobě Akčního plánu rozvoje ITS. Přípravu této koncepce zaštiťuje Koordinační rada ministra dopravy pro ITS. Tuto radu zřídil již před několika roky tehdejší ministr Pavel Dobeš, stávající ministr Antonín Prachař její činnost zintenzivnil. Vládě má být tento materiál předložen do konce letošního roku.
„Do činnosti rady jsou zapojeny jak veřejné, tak soukromé subjekty. Jejími členy jsou vedle pracovníků ministerstva dopravy a jemu podřízených organizací, jako jsou například ŘSD či SŽDC, také zástupci Ministerstva vnitra, Policie ČR, hasičů, vysokých škol a dalších organizací,“ uvedl minulý týden ředitel odboru kosmických aktivit a ITS MD JUDr. Václav Kobera. V současné době se na radě připravuje například Akční plánu rozvoje ITS. „Jedná se o koncepci dalšího rozvoje ITS. S plánováním je spojena realizace, a proto se zabýváme i možnostmi financování. Nicméně to není jen o nových investicích. Jde hlavně o optimalizaci, protože mnoho prostředků již bylo vynaloženo na pořízení infrastruktury ITS a byla i řešena řada projektů výzkumu a vývoje. Nyní je třeba jednotlivé výsledky lépe propojit,“ řekl Václav Kobera. Pět pracovních skupin koordinační rady, které zpracovaly názory provozovatelů i uživatelů těchto technologií na problémy současného stavu a poskytlo doporučení pro jeho zlep-šení, pokrývá široké portfolio činností, od služeb až po řízení dopravy.
Implementace evropské směrnice o ITS
Co se týče ITS obecně, odbor kosmických aktivit a ITS má v rámci resortu dopravy na starosti mimo jiné oblast specifikací, které jsou vydávány Evropskou komisí v návaznosti na evropskou směrnici o ITS. „Ta již byla transformována do novely zákona o pozemních komunikacích. Jsou zde tři oblasti, respektive balíčky, k nimž byly specifikace již přijaty. Tyto se týkají systému tísňového volání eCall 112, bezpečných a chráněných parkovacích míst pro nákladní vozidla a v neposlední řadě dopravních informací. Nyní se připravuje nové nařízení o RTTI (Real-Time Traffic and Travel Information) a k projednání na úrovni členských států je připravena specifikace k systémům ITS pro vyhledávání dopravního spojení v rámci veřejné osobní dopravy a pro vyhledání optimální trasy v individuální dopravě,“ uvedl Václav Kobera.
Kosmické aktivity
Další oblastí, kterou má odbor na starosti, jsou kosmické aktivity. „Zajišťujeme zejména účast České republiky na kosmických aktivitách Evropské kosmické agentury ESA a EU. Jsme také například odpovědní za Galileo, včetně evropské agentury GSA. GSA je první úřad tohoto typu na území České republiky a funguje zde velice úspěšně již téměř dva roky. Česká republika agenturu všestranně podporuje a prosazuje její roli i s ohledem na synergie s dalšími programy EU, jako je třeba program Copernicus orientovaný na globální monitorování životního prostředí a bezpečnosti nebo Space Surveillance and Tracking, který se týká pozorování objektů, jež by mohly ohrozit Zemi, družice či jiné kosmické objekty,“ řekl Václav Kobera. „GSA se mimo jiné zaměřuje i na komercionalizaci systémů Galileo a EGNOS, což je z hlediska jejich širokého využití velmi důležité. Tyto systémy totiž přinášejí služby, které budou využitelné v mnoha oborech lidské činnosti a výrazně přispějí k optimalizaci činností a dalšímu ekonomickému růstu,“ dodal Václav Kobera.
(lan)