2. února 2025, lan
3.2. - ČSÚ zveřejnil první odhad výsledku naší ekonomiky za 4. čtvrtletí 2024, včetně odhadu za celý loňský rok. HDP za poslední čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,6 %, a to zejména z důvodu vyšší domácí poptávky. V souhrnu za rok 2024 vzrostl HDP o 1,0 %. Celoroční růst podpořila vyšší spotřeba domácností a vládních institucí. Naopak negativní vliv měla tvorba hrubého kapitálu, tedy investice. V odvětvovém srovnání podpořila vývoj hrubé přidané hodnoty především skupina obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles pak nastal ve zpracovatelském průmyslu. Jedná se zatím pouze o předběžný odhad, konečné výsledky budou později upřesněny. Uvedl to Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR).
„Předběžný odhad HDP za 4. čtvrtletí potvrdil přetrvávající trend spíše slabého růstu, a i přes některé negativní zprávy, například z výsledků průmyslové produkce, vývoje investic v průběhu roku či indikátorů ekonomické nálady, nakonec neklesl pod hranici 1 %. Výsledek je tak v souladu s podzimní makroekonomickou predikcí SP ČR, kdy jsme očekávali růst v hodnotách maximálně do 1,2 %. Jásat ale příliš nemůžeme. Bohužel tento růst je dán i slabou srovnávací základnou. Navíc, očekávání před rokem byla optimističtější. V průběhu loňského roku se ale optimismus spolu s výsledky stále odsouval, to platí zejména pro průmysl či vývoj zahraničních ekonomik, a s tím spojený vývoj investic. Ani pozitivní spotřeba domácností ale nenaplnila původně zvažovaný potenciál v důsledku vyšší opatrnosti a míry úspor,“ shrnul statistické odhady Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.
„Poslední náš průzkum (Šetření SP ČR a ČNB) mezi nefinančními podniky ze závěru loňského roku nenaznačuje pro nejbližší měsíce obrat *v zakázkách, spíše naopak. Řada firem má tedy obavy ohledně letošního vývoje. Výraznější oživení je nyní limitováno slabší dynamikou ekonomik napříč Evropou, a především v Německu, jehož ekonomika klesala již druhý rok po sobě. Tento trend se promítá v nízké poptávce a dopadá především na výkon průmyslu, který se navíc potýká se strukturálními problémy v podobě vysokých cen energie v mezinárodním porovnání či stoupající regulatorní zátěží a environmentálních požadavků. Konkurenceschopnost řady, především energeticky náročnějších odvětví, je velmi složitá, pokud je v EU cena elektřiny 2-3x dražší a cena plynu 4-5x vyšší oproti USA. Tyto pomyslné nůžky se přitom můžou po nástupu nové americké administrativy ještě prohloubit“, dodal Bohuslav Čížek.
Letošní rok tak bohužel nebude oproti loňsku výrazným převratem. Navzdory výše zmíněným limitům má však výhled pro následující rok možnost dalšího oživení, což ostatně potvrzuje určitá, byť slabá, dynamika růstu v posledních čtvrtletích. „Očekáváme pokračování mírného oživování naší ekonomiky podpořeného růstem reálných mezd, a tedy i spotřeby domácností. Pozitivní vliv na HDP by měly mít také investice podpořené nižšími úrokovými sazbami, ale také například výstavbou dopravní infrastruktury nebo čerpáním evropských dotací. Výhled je ale kromě zmíněné slabé poptávky či strukturálních problémů zatížen mnohými riziky, mj. i vlivem geopolitických nejistot. Již nyní se ale ukazuje, že poslední výsledky a odhady pro nejbližší měsíce stále nedokáží slabou dynamiku změnit a tím bohužel vytváří prostor pro další revize výsledků roku 2025 směrem dolů,“ uzavřel Bohuslav Čížek.
(lan)
Ilustrační foto: Škoda Auto