​SP ČR na tripartitě pokračuje v jednáních o rozpočtu a pomoci firmám zasaženým povodněmi

​SP ČR na tripartitě pokračuje v jednáních o rozpočtu a pomoci firmám zasaženým povodněmi

16.10. - Na úterním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Janem Rafajem projednávala za zaměstnavatele především návrh státního rozpočtu pro rok 2025, zejména výši poplatků za POZE. SP ČR soustavně upozorňuje na nedostatečné financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Předmětem jednání byly také pokračující opatření pro firmy, které zasáhly zářijové povodně.

SP ČR dlouhodobě upozorňuje na nejasnou situaci týkající se financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Vláda v návrhu rozpočtu alokovala na podporu obnovitelných zdrojů pouze 8,5 miliard korun, přičemž návrh MPO stanovuje jako potřebnou částku 31,2 miliardy korun. SP ČR podporuje návrh MPO a požaduje jasné vyjasnění otázky poplatků za POZE pro firmy a otázky zajištění zdrojů, která je klíčová pro investice a konkurenceschopnost českých podniků v oblasti cen energie.

„Vláda nám sdělila, že nechce poplatky za POZE zvyšovat a ideálně by ráda předložila opatření a návrh k jejich snížení. Konkrétní, právně proveditelné návrhy jsme ale v detailu neviděli. Důležitá totiž je i právní a investiční stabilita, která neohrozí stávající ani nové investice. Nejhorším výsledkem by bylo narušení podnikatelského, právního a investičního prostředí v ČR spolu se zdražením poplatku za POZE firmám,“ řekl Jan Rafaj, prezident SP ČR.

SP ČR naopak vítá, že po letech stagnace došlo k navýšení rozpočtu na výzkum a vývoj. Opakovaně však upozorňuje na dlouhodobě nepříznivý trend slabé podpory průmyslového aplikovaného výzkumu, který je stěžejní pro konkurenceschopnost českých podniků v rychle se měnícím, technologicky orientovaném světě.

Důležitým bodem jednání byla také reakce vlády na zářijové povodně. SP ČR oceňuje rychlé jednání a uvolnění mimořádných prostředků na vypořádání se s následky ničivé vody. Svaz na základě zpráv od členských firem stanovil šest klíčových požadavků na efektivní pomoc zasaženým firmám, o kterých začal ihned jednat s vládou.

Klíčové oblasti pomoci pro firmy zasažené povodněmi:

1. kompenzace mezd (kurzarbeit)

2. obnova infrastruktury

3. bezúročné půjčky na pořízení nových zařízení

4. odložení daňových povinností

5. program na podporu obnovy

6. daňově uznatelná pomoc

„Většinu z těchto bodů se podařilo sjednat a firmám byla poskytnuta okamžitá podpora. Oceňujeme možnosti posečkání, nesakcionování v oblasti daní či částečnou kompenzaci nákladů na náhrady mezd u zaměstnanců, kteří nemohou v důsledku povodní nastoupit do práce. Významnou pomoc představují i zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání, ještě je ale potřeba dotáhnout bezúročné, případně nízkoúročné, půjčky a rozšířit pomoc i na velké podniky, která nyní chybí. To nepovažujeme za spravedlivé,“ řekl Jan Rafaj.

Zásadní je pak i otázka ohledně rychlého povolování staveb, zejména zrychlené řízení pro vodní díla, která se staví proti povodňovým živlům s cílem chránit životy, zdraví i majetek. Smutným symbolem letošních povodní je přehrada Nové Heřminovy. Jan Rafaj proto na tripartitě vyzval vládu, aby v takovém případě řízení urychlila.

(lan)

Foto: SP ČR

spinner