SPČR: Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %

SPČR: Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %

8.4. - Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %. Samotný zpracovatelský průmysl vzrostl o 2,3 %. Většina sektorů zaznamenala meziroční růst, byť spíše mírnějším tempem. K pozitivním výsledkům nejvíce přispěl růst automotive, chemický průmysl či potravinářství. V kladných číslech byť blízkých stagnaci nakonec skončily dokonce i některé energeticky náročné sektory, jako je výroba nekovových minerálních výrobků (např. skláři) nebo výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak strojírenství, hutnictví či energetika zaznamenaly silný pokles.

„Výsledky průmyslu v únoru oproti posledním měsícům přinášejí o něco příznivější hodnoty, byť za nimi do jisté míry stála výroba motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků navazujících na slabou základnu na začátku loňského roku ovlivněnou odstávkami. V kladných číslech byť někdy blízkých nule se oproti předešlým měsícům objevila většina sledovaných odvětví. Stagnující trend s omezenými možnostmi růstu je však stále zřejmý. Řada oborů se stále potýká se slabou poptávkou. Téměř o čtvrtinu se meziročně snížila hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se dlouhodobě projevuje pokles poptávky po oceli, zejména ze stavebnictví, automobilového průmyslu nebo strojírenství. Ačkoliv je patrné možné budoucí oživení např. dle mírného oživení maloobchodních tržeb či z mírně příznivější predikce ekonomického růstu v eurozóně, výraznější konjuktura zatím není na obzoru,“ komentoval Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.

Výsledky průmyslu nejsou bohužel oslnivé v celém regionu, a to i v dlouhodobějším pohledu. Svědčí o tom mimo jiné objem průmyslové výroby u našeho hlavního obchodního partnera Německa, který je pod úrovní roku 2015, přičemž energeticky náročný sektor poklesl za tuto dobu o téměř 20 %. „Propad souvisí s cenami energie, tlakem na rychlou zelenou transformaci, ale také s ekonomicky těžším obdobím spojeným s poklesem poptávky a přesunem investic mimo EU. Svaz průmyslu proto s dalšími evropskými asociacemi podpořil tzv. Antverpskou deklaraci, která vyzývá vlády členských států a nadcházející politické reprezentanty EU k uzavření tzv. Evropské průmyslové dohody. Společně zdůrazňujeme potřebu setrvání průmyslu v EU, udržení konkurenceschopnosti a posílení investic,“ doplnil Milan Klempíř, ekonom-analytik SP ČR.

Podrobnější statistky zveřejněné ČSU naleznete zde.

Komentář SP ČR k výsledkům průmyslu za leden zde.

(pav)

Foto: Škoda Auto

spinner