22. září 2019, čtk
23.9. - Žádné členské státy Evropské unie nejsou proti tomu, aby se Evropa snažila dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století. Po pátečním jednání unijních ministrů dopravy to novinářům řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová. Podle ní se zástupci všech zemí shodují na cíli, navrhují ale rozdílné cesty k jeho dosažení. Česko mimo jiné podporuje přechod k autům, která produkují nižší emise, řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
Finské předsednictví naplánovalo jednání na den, kdy se po celé Evropě konalo další kolo demonstrací za lepší ochranu klimatu pod hlavičkou hnutí Pátky pro budoucnost. Ve chvílích, kdy pod okny Evropské rady v Bruselu prošel průvod stovek lidí hlasitě vyzývajících politiky k jasným krokům proti oteplování planety, hledali ministři způsoby, jak jim vyjít vstříc a nepoškodit přitom ekonomické zájmy svých zemí.
„Jde o to, aby ty kroky byly postupné, aby to nebyly skoky, na které nebude připraven na jedné straně průmysl a na druhé ani infrastruktura a lidé," řekl po jednání Tomáš Čoček.
Členské státy v pátek prezentovaly své návrhy, jak nejefektivněji a ekonomicky přijatelně omezit emise v pozemní, letecké i námořní dopravě. Podle finské ministryně dopravy Sanny Marinové dalo mnoho zemí najevo snahu co nejdříve posílit výrobu a provoz aut na alternativní paliva nebo podpořit osobní železniční dopravu, která je ekologicky šetrnější než automobily. V debatě o letecké dopravě zase zněly plány na zdanění paliva kerosinu, které by mohlo snížit emise z letecké dopravy o více než deset procent, či o vývoji zcela nových paliv, který však bude potřebovat velké investice.
„Jsem velmi spokojená s tím, že se už nebavíme o tom, zda snížit emise, ale jak,“ ocenila Sanny Marinová jednotný postoj zemí ke klimatické neutralitě.
Unijní země v diskusích o čisté dopravě vycházejí z doporučení Evropské komise, která loni v prosinci shrnula klimatické cíle a možné cesty k jejich dosažení v dokumentu Čistá planeta pro všechny.
Velká většina unijních lídrů se na červnovém summitu shodla na tom, že by EU měla být v roce 2050 uhlíkově neutrální. Veškeré emise CO2, které se nepodaří eliminovat, by tedy měly v polovině století být vyváženy například výsadbou stromů. Česká republika sice v červnu patřila k několika východoevropským zemím, které závazek odmítly, premiér Andrej Babiš ale o měsíc později připustil, že se k němu Praha připojí.
Pro Česko je velkým tématem silniční doprava. Tomáš Čoček po pátečním jednání řekl, že Praha podporuje přechod k automobilům, které produkují nižší nebo žádné emise, ale že takový přechod musí být "sociálně přijatelný". Země, kde jsou automobilky významným zaměstnavatelem, by podle Tomáše Čočka ráda v unijní diskusi vyjednala programy podporující budování infrastruktury pro alternativní paliva a obnovu vozového parku.
(čtk)
Foto: EU