8. ledna 2009
Česká pošta snížila odhad svého zisku za loňský rok z 504 na 250 milionů Kč. Na jejím horším výkonu se podepsalo zpomalování ekonomiky, které se začalo projevovat na podzim poklesem plánovaných tržeb zhruba o 200 milionů Kč. Dalším důvodem je podle vedení podniku nepodařená investice do rizikových cenných papírů v postsovětských republikách ve výši 400 milionů Kč, kterou v loňském roce podnikl bývalý management pošty. O situaci ve státním podniku informoval v polovině prosince jeho generální ředitel Petr Sedláček.
Riziková investice směřovala na Ukrajinu, do Ruska a Kazachstánu a podle Petra Sedláčka o ní nebylo informováno celé vedení pošty. „Nevěděla to ani dozorčí rada, ani zakladatel a většina členů vedení nebyla informována,“ řekl generální ředitel. Pošta podle něj nyní zkoumá, zda investicí nebyly porušeny platné předpisy. Za zcela prioritní úkol označil to, aby se zajistila návratnost investovaných prostředků.
V souvislosti s poklesem tržeb
Petr Sedláček informoval o tom, že pošta zaznamenala v listopadu ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 pokles přepravy balíků do zahraničí. Pokles potvrdila i průběžná čísla za prosinec. Posun pošta zaznamenala také v oblasti listovních zásilek, podle generálního ředitele to však zřejmě signalizuje ekonomičtější chování odesilatelů, kteří začali upřednostňovat levnější poštovní produkty. Podnik nyní zkoumá, zda se jedná o ojedinělý případ anebo o trend. „To by znamenalo počítat s tímto trendem i při sestavování plánu na příští kalendářní rok,“ řekl Petr Sedláček.
Poštovní licence aždo roku 2012
Pošta v prosinci dále oznámila, že získala od Českého telekomunikačního úřadu licenci k poskytování poštovních služeb až do konce roku 2012. Součástí poštovní licence je stanovený rozsah základních služeb a základní kvalitativní požadavky, které musí splnit. Pro letošní rok to znamená, že Česká pošta musí doručit do druhého dne 91 procent listovních zásilek. Toto číslo se každým rokem zvýší o další procento. Podle pošty jedno procento představuje téměř sedm milionů zásilek ročně.
Udělená licence je podle České pošty výsledkem kompromisu mezi ČTÚ a Českou poštou. Licence zvyšuje požadavky na kvalitu poskytovaných služeb, zároveň však dává státnímu podniku prostor, aby se připravoval na plnou liberalizaci poštovního trhu od roku 2013 v souladu s legislativou Evropské unie, uvedl ředitel odboru komunikace pošty Ivo Mravinac.
Na cestě k privatizaci
Loni se Česká pošta dostala do centra pozornosti na konci srpna, kdy oznámila zrušení poboček ve 179 obcích. Mělo se jednat především o malé pošty v příhraničních, rekreačních a horských oblastech, jejichž služby by nahradilo tzv. motorizované doručování. Proti záměru se vzedmula vlna odporu a nesouhlas vyjádřili i někteří politici. Na konci září oznámil po čtyřech letech působení v čele České pošty rezignaci její tehdejší šéf Karel Kratina. Na jeho místo nastoupil Petr Sedláček, podle nějž bez dohody s místní samosprávou v dotčených obcích k rušení poboček nedojde.
Petr Sedláček po svém nástupu zdůraznil potřebu investic do poštovního podniku. V prosinci uvedl, že Česká pošta potřebuje vybavit některé své přepravní uzly moderními technologiemi, neboť je příliš závislá na lidské práci. Pošta je v současné podobě koncipována především pro přepravu listovních zásilek, což je dědictví minulosti, řekl.
Uplynulý rok znamenal pro poštu rovněž zahájení transformace, při níž podnik provedl řadu organizačních změn. Letos čeká Českou poštu důležitý krok – na své cestě k privatizaci by se měla změnit ze státního podniku na akciovou společnost.
Pavel Toman