6. března 2008
Celková výměra moderních průmyslových a logistických ploch České republiky nyní dosahuje 2 376 000 m2. Loni bylo postaveno
924 tisíc m2, z toho na širší okolí Prahy (tzv. primární oblast) připadlo 37 procent, na sekundární oblasti (Plzeň, Brno, Ostrava) 29 procent a terciární (zbytek ČR) 34 procent. O vývoji na trhu komerčních nemovitostí informovala v únoru na tiskové konferenci v Praze mezinárodní poradenská společnost DTZ.
V druhém pololetí loňského roku vznikly první budovy dvou významných logistických komplexů: D8 European Park v Kozomíně, který staví společnost AFI (21 500 m2), a D8 Prologis Park v Úžicích (51 tisíc m2). Developerská společnost VGP dokončila první fázi svého VGP Parku Nýřany u Plzně (10 tisíc m2) a CTP Invest otevřel první fáze svých projektů v Okříškách, Písku, Lounech, a CTPoint v Jihlavě a v Teplicích.
Letos jen v širším okolí Prahy vznikne celkem 321 tisíc m2, z čehož převážnou část tvoří spekulativně budované projekty, jako například Cargoport Dobrovíz společnosti Hochtief a R6 Logistics Park, který staví společnost Skanska. Zvýšená konkurence se očekává i v Brně a v menším rozsahu také v ostravské oblasti, kde budou v tomto roce zahájeny nové projekty. Naopak na Plzeňsku hrozí spíše přesycení trhu, neboť úroveň poptávky nedosahuje stejně vysoké úrovně jako nabídka plánovaných prostor.
Mezi hlavní plánované projekty v regionech patří Prologis Park Štenovice u Plzně, Airport Logistics Park v Brně, Hrušky D2 Logistics Park, Orange Park Nýřany a VGP Park Dobřenice a VGP Park Olomouc. VGP bude pokračovat v rozšiřování VGP Parku Horní Počernice v Praze a VGP Parku Nýřany. CTP Invest dominující regionálnímu trhu bude rovněž pokračovat v rozšiřování svých projektů.
Míra neobsazenosti vzrostla
Realizovaná poptávka v České republice dosáhla v loňském roce rekordní úrovně 877 614 m2 a byla tak o 43 procenta vyšší než v roce 2006. Celkové realizované poptávce s podílem 52 procent dominovala širší oblast Prahy, sekundární trh vykázal 21 a terciární trh 27 procent z celkové realizované poptávky. Silný vliv na rekordní loňskou úroveň realizované poptávky měly některé výjimečné nájemní transakce společnosti DHL v Prologis Parku Jirny, které dosáhly téměř sto tisíc metrů čtverečních.
I přes rekordní výši realizované poptávky loni míra neobsazenosti v důsledku extenzivní spekulativní výstavby vzrostla a překročila deset procent. V Praze činila míra neobsazenosti 9,5 procenta, v rámci sekundárních trhů 10,5
a v terciárních lokalitách 11 procent.
Spekulativní výstavba snižuje nájmy
Nejvyšší měsíční nájmy průmyslových prostor v Praze v loňském roce klesly na úroveň 4,20 až 4,60 €/m2 a jejich další pokles se očekává i letos, a to zejména v důsledku intenzivní spekulativní stavební aktivity a velkého množství plánovaných projektů.
Nejvyšší měsíční nájmy průmyslových prostor v Brně a Ostravě činily 4,00 až 4,25
a v Plzni 3,80 až 4,00 €/m2. Během první poloviny roku se očekává v regionech stabilita nájmů, avšak ve druhém pololetí může dojít k jejímu poklesu.
(pat)