18. listopadu 2004
Oblíbenost factoringu, finanční služby spočívající v odkupu krátkodobých pohledávek před dobou jejich splatnosti, v tuzemsku roste i po vstupu České republiky do Evropské unie. Trend posledních pěti let, během nichž se obrat domácího factoringu téměř ztrojnásobil, se tedy nemění. Zájem o službu projevují především podnikatelé, kteří musejí nakupovat zásoby podstatně rychleji, než je splatnost faktur vydaných jejich odběratelům. Tím se totiž mohou dostávat do potíží s likviditou a financováním produkce. Službu lze kromě financování obratu zboží využívat i na financování prodloužené splatnosti faktur za služby. Mnozí dopravci se v posledních letech dostali pod tlak odběratelů, kteří si diktují šedesáti- či vícedenní splatnost faktur za dopravní služby. Disponuje-li někdo rámcovou factoringovou smlouvou, dokáže pomocí factoringu ihned vyinkasovat až osmdesát procent hodnoty faktur vystavených svým odběratelům. Z prostředků získaných factoringem může dopravce zaplatit své okamžité výdaje, jako jsou pohonné hmoty, mzdy, leasing či další přímé náklady.
Rychlý přísun peněz Spektrum produktů factoringové společnosti pokrývá vedle financování i management pohledávek. V mnoha případech jde o jeden z nejpalčivějších problémů podnikatelů. Princip factoringové služby je v podstatě velmi jednoduchý. Dodavatelé zboží nebo služeb převádějí na factoringovou společnost pohledávky vzniklé při prodeji na fakturu. Faktor, factoringová společnost, se stává věřitelem a přebírá od dodavatele veškeré riziko, že kupující nebude schopen či ochoten zaplatit. Smlouvu s klientem uzavírá po prověření bonity prodávajícího. Klient se ve smlouvě zaváže, že veškeré pohledávky vznikající za odběrateli bude postupovat factoringové společnosti. Ta naopak potvrzuje, že na postoupené pohledávky poskytne klientovi zálohy v dojednané výši bezprostředně po převzetí příslušných faktur a současně se postará o jejich inkaso. Podle dohody se přitom může jednat přibližně o 60 až 90 procent z celkové částky. Přes obrovské toky peněz ve factoringu tato finanční služba paradoxně není ošetřena obchodním právem. Zatímco ve většině evropských zemí podléhá factoring bankovní či jiné regulaci, v České republice je tento způsob financování postaven pouze na dvou paragrafech občanského zákoníku. Factoringové služby tedy poskytnou klientovi rychlý přísun hotových peněz a zároveň zajistí profesionální správu pohledávek. Cílem factoringu je stav, kdy dodavatel není odkázán na mnohdy několikaměsíční doby splatnosti a může se svými zdroji disponovat téměř ihned. V mnoha případech totiž musí podnikatel zaplatit svým dodavatelům, vyplatit mzdy zaměstnancům či uhradit účty za energii a dopravu dříve, než uvidí peníze za dodávku.
Regresní factoring vede Dodavatel má možnost zvolit si takovou službu, která mu nejvíce vyhovuje. Většina tuzemských klientů přitom využívá regresního factoringu, u kterého faktor zpravidla nepřebírá rizika spojená s platební neschopností, jako je tomu v případě factoringu bezregresního. Logickým důvodem je nižší cena, která nemusí zohledňovat náklady spojené s pojištěním platební nevůle či neschopnosti odběratele. Postupováním pohledávek přenáší dodavatel na faktora veškerou administrativu spojenou s evidencí a inkasem pohledávek, což v konečném důsledku vede – především u větších dodavatelů – k úspoře minimálně jedné pracovní síly. Odměna factoringové společnosti se skládá z úroku za poskytnuté finance a poplatku za správu pohledávek. Zatímco výše factoringového úroku odráží bonitu celého obchodního případu a je stanovována individuálně pro každého dodavatele a odběratele, výše factoringového poplatku odráží četnost faktur, jejich průměrnou výši a bonitu odběratele. Ing. Pavel Strašák, jednatel společnosti D. S. Factoring