JUDr. Pavel Bušta (ČAP) pro DN

„S přímým nárokem poškozeného odpadá problém součinnosti s pojištěným“

V poslední době se množí dotazy ohledně práv a povinností účastníků dopravní nehody a také důsledků, které z takové události vyplývají pro pojištěnce a poškozené. Položili jsme proto několik otázek JUDr. Pavlu Buštovi, přednímu odborníkovi České asociace pojišťoven na tuto problematiku.

„Můžete na úvod definovat, co přesně se rozumí dopravní nehodou?“

„Dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a došlo při ní k usmrcení či zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.“

„Co musí pojištěný učinit, pokud způsobil dopravní nehodu?“

„V zájmu řádného plnění povinností pojišťovnou se pojištěnému, tedy osobě, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě, ukládá především povinnost bez zbytečného odkladu písemně oznámit pojišťovně, že došlo ke škodné události, s uvedením skutkového stavu týkajícího se této události, předložit k tomu příslušné doklady a v průběhu šetření škodné události postupovat v souladu s pokyny pojišťovny. Pojištěnec musí uvést především dobu a místo škodné události dopravní nehody, údaje o pojištěném, zejména jméno, příjmení, datum narození, trvalý pobyt, popřípadě obchodní jméno a sídlo nebo místo podnikání.

Dále musí oznámit údaje o vozidlu, jehož provozem byla škoda způsobena, a jeho vlastníkovi, respektive držiteli. Musí uvést zejména druh, tovární značku a typ vozidla, VIN, popřípadě výrobní číslo karoserie, rok výroby a státní poznávací značku vozidla, pokud byla vozidlu přidělena, a jméno, příjmení, datum narození, trvalý pobyt, popřípadě obchodní jméno a sídlo nebo místo podnikání vlastníka či držitele vozidla, údaje o poškozeném a rozsahu způsobené škody.

Viník musí rovněž podat popis vzniku a průběhu škodné události, uvést název a sídlo pojistníka, číslo pojistné smlouvy a údaje o platnosti pojištění a název a sídlo orgánu Policie ČR, který provádí šetření škodné události.

Dále je pojištěný, který zavinil nehodu, povinen pojišťovně bez zbytečného odkladu písemně sdělit, že bylo proti němu uplatněno právo na náhradu škody, a vyjádřit se k požadované náhradě a její výši.

V souvislosti se škodnou událostí musí rovněž uvést, zda bylo zahájeno správní nebo trestní řízení a zda byl poškozeným uplatněn nárok na náhradu škody u soudu nebo u jiného příslušného orgánu, pokud se o této skutečnosti dozví.“

„Jaké má pojištěný povinnosti vůči poškozenému?“

„Pojištěný viník nehody je povinen bez zbytečného odkladu doložit poškozenému na jeho žádost údaje nezbytné pro uplatnění práva poškozeného na úhradu škody, zejména své jméno, příjmení a bydliště, jméno a příjmení a bydliště nebo obchodní jméno a sídlo, popřípadě místo podnikání vlastníka vozidla, obchodní jméno a sídlo, popřípadě místo podnikání pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti. Musí rovněž uvést číslo pojistné smlouvy, a jedná-li se o vozidlo, které podléhá evidenci vozidel, státní poznávací značku vozidla, kterým byla škoda způsobena.“

„Co znamená přímý nárok poškozeného na pojistné plnění?“

„Jedná se o právo poškozeného uplatnit svůj nárok na pojistné plnění u příslušné pojišťovny nebo u České kanceláře pojistitelů, jedná-li se o nárok na plnění z garančního fondu. Zavedením přímého nároku poškozeného na plnění proti pojišťovně, u které je pojištěna odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě, odpadá problém s dříve často obtížně vynucovanou potřebnou součinností s pojištěným, a tak s uplatňováním práva poškozeného vůbec.“

„V jaké lhůtě má poškozený nárok na pojistné plnění?“

„Plnění pojišťovny je splatné do 15 dnů, jakmile pojistitel skončil šetření nutné ke zjištění rozsahu jeho povinnosti plnit, nebo jakmile pojistitel obdržel pravomocné rozhodnutí soudu o výši náhrady škody. Šetření pojišťovny musí být provedeno bez zbytečného odkladu; nemůže-li být skončeno do jednoho měsíce poté, co se pojistitel o pojistné události dozvěděl, je pojistitel povinen poskytnout poškozenému na jeho písemnou žádost plnění ve výši odpovídající rozsahu uplatněných nároků, které poškozený prokázal, popřípadě poskytnout okolnostem odpovídající zálohu.“

„V jakých případech pojišťovna škody nehradí?“

„Pojišťovna nehradí zákonem taxativně vymezené škody. Jedná se o škodu, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla škoda způsobena, škodu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škodu vzniklou odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat, a škodu, která má povahu ušlého zisku, za niž pojištěný odpovídá svému manželovi nebo osobám, které s ním v době vzniku škodné události žily v domácnosti. Těmito osobami se myslí ty, jež spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Uvedeným osobám však pojišťovna hradí škodu na zdraví nebo usmrcením.

K těmto škodám dále patří škoda na vozidle, jehož provozem byla škoda způsobena, jakož i na věcech přepravovaných tímto vozidlem, s výjimkou škody způsobené na věci, kterou měla tímto vozidlem přepravovaná osoba v době škodní události na sobě, a to v rozsahu, v jakém pojištěný za škodu odpovídá.

Dále sem patří škoda vzniklá poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škoda vzniklá odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat, a škoda, která má povahu ušlého zisku, vzniklá mezi vozidly jízdní soupravy tvořené motorovým a přípojným vozidlem, nebyla-li způsobena provozem jiného vozidla, škoda vzniklá manipulací s nákladem stojícího vozidla, náklady vzniklé poskytnutím léčebné péče, dávky nemocenského pojištění (péče) nebo důchodu z důchodového pojištění v důsledku škody na zdraví nebo usmrcení, které utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla tato škoda způsobena, a škoda způsobená provozem vozidla při jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži, s výjimkou škody způsobené při takovéto účasti, jestliže je řidič při tomto závodu nebo soutěži povinen dodržovat pravidla provozu na pozemních komunikacích.

Z výluky náhrady škody způsobené provozem vozidla při jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži se tak vyjímá škoda způsobená při takovéto účasti, jestliže je řidič při tomto závodu nebo soutěži povinen dodržovat pravidla silničního provozu. Jedná se především o škodu způsobenou provozem vozidla účastnícího se organizovaného motoristického závodu nebo soutěže, které se podle daných propozic uskutečňují na pozemních komunikacích za běžného (neuzavřeného) silničního provozu v rámci obecného užívání pozemní komunikace, kdy je každý účastník silničního provozu povinen pravidla silničního provozu dodržovat.“

„Ve kterých případech má pojistitel vůči pojištěnému právo na náhradu finančních částek, jež za pojištěného uhradil?“

„Pojistitel má vůči pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný způsobil škodu úmyslně, porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích a toto porušení bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody, za niž pojištěný odpovídá, způsobil škodu provozem vozidla, které použil neoprávněně, nebo bez zřetele hodného důvodu nesplnil povinnost podle pravidel provozu na pozemních komunikacích ohlásit dopravní nehodu, která je škodnou událostí, a v důsledku toho byla ztížena možnost řádného šetření pojistitele. Tak se upravuje právo pojišťovny vůči pojištěnému na náhradu finančních částek, které za něho uhradila, a to v taxativně vymezených případech. Důkazní břemeno přitom spočívá na straně pojišťovny.

Pojišťovna má také proti pojistníkovi právo na úhradu částky, již vyplatila z důvodu škody způsobené provozem vozidla, jestliže příčinou škody byla skutečnost, kterou pro vědomě nepravdivé nebo neúplné odpovědi nemohla zjistit při sjednávání pojištění a která byla pro uzavření pojistné smlouvy podstatná. Součet požadovaných náhrad přitom nesmí být vyšší než plnění vyplacené pojišťovnou v důsledku škodné události, se kterou toto právo pojistitele souvisí.“

Petr Jechort

spinner