21.12. – Ministerstvo dopravy v lednu svolá pracovní skupinu, která bude řešit rizika případného zrušení tendru na systém elektronického mýtného. Prozkoumá, zda by bylo možné stihnout vypsat novou soutěž nebo jak případně minimalizovat dopad rozšíření mýtného na silnice první třídy o 900 kilometrů. S ministrem dopravy se na tom shodli zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace krajů a sdružení ČESMAD Bohemia.
Infrastruktura
18.12. – Dálniční obchvat na jižním okraji města, otevřený v roce 2006, výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni. Automobilová doprava v Plzni sice za deset let stoupla o pětinu, pro město je ale podstatné, že na dálničním obchvatu se zvýšila o 78 procent, a většina tranzitu tak město objíždí. Řekl to náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Údaje podle něj vyplývají z rozsáhlého dopravního průzkumu, který po deseti letech srovnává intenzitu dopravy v oblasti.
18.12. – Brněnské hlavní nádraží čeká od dubna příštího roku rekonstrukce za 2,7 miliardy korun. Skončí v roce 2019 a výrazně omezí provoz vlaků. Chystá se kompletní modernizace zabezpečovacího zařízení, rekonstrukcí projdou mosty přes Hybešovu a přes Křídlovickou a také výhybky na jižním konci stanice. Investice je nutná bez ohledu na polohu a termín stavby nového nádraží, aby současné mohlo ještě do otevření nového vůbec fungovat.
12.12. – Ministr dopravy Dan Ťok slavnostně zahájil stavbu přeložky silnice I/16 Slaný – Velvary. Díky přeložce bude doprava, která je v tomto místě velmi intenzivní, převedena mimo obytnou zástavbu Slaného a přilehlých obcí. Výstavbou přeložky se zároveň zlepší propojení ústecké dálnice D8 se silnicí I/7 a navazující dálnici D7.
12.12. – Podle ministra dopravy Dana Ťoka pomáhá zahájení nových stavebních projektů především novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury z roku 2015. Novela upravila systém oceňování pozemků pro výkup. Výsledkem je urychlení výkupů. Dalším důvodem je také stabilizace Ředitelství silnic a dálnic ČR, řekl Ťok při zahájení stavby obchvatu Slaného na Kladensku.
8.12. – Celkem 180 kilometrů dálnic a silnic prvních tříd se podařilo ministerstvu dopravy zprovoznit během čtyř let dosluhujícího vládního kabinetu. Konkrétně začalo sloužit řidičům 96 kilometrů nových dálnic a 86 kilometrů silnic prvních tříd. Práce na nových stavbách jsou v plném proudu, aktuálně se staví dalších 123 kilometrů nových silnic.
8.12. – Na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem na Benešovsku příští týden skončí dopravní omezení kvůli opravám. Důvodem je příchod zimního počasí, které si vyžádá přerušení prací. Zúžení jízdních pruhů by navíc přinášelo problémy sypačům při údržbě komunikace, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.
8.12. – Rychleji a bezpečněji můžou nyní jezdit vlaky po opravené železniční trati z Hanušovic do zhruba 30 kilometrů vzdáleného Jeseníku. Rekonstrukce této horské železnice, která byla zahájena v červenci 2015 a dokončena letos v létě, stála bezmála 840 milionů korun. Na slavnostním ukončení stavby v Ostružné na Jesenicku to řekl Miroslav Bocák ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).
6.12. – Slovinsko přejde 1. dubna 2018 na nový mýtný systém. Od tohoto data se již poplatky nebudou hradit při projíždění mýtnými stanicemi, ale pouze prostřednictvím nového elektronického mýtného systému DarsGo. Mýtnice budou postupně rušeny, čímž odpadne zdržení a zvýší se plynulost provozu.
6.12. – Ministerstvo dopravy plánuje na budoucí vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu. Ta by mohla kapacitu těchto tras vyplňovat v době, kdy po ní nepojedou vysokorychlostní vlaky pro cestující. Smíšený provoz by tak mohl být na 30 až 40 procentech budoucích vysokorychlostních tratí. Maximální rychlost na takovýchto úsecích se tím ale sníží. Na konferenci k budoucnosti železnice to řekl ředitel odboru strategie na ministerstvu dopravy Luděk Sosna.