15.8. – Leteckou dopravu pravděpodobně čekají další výpadky podobné potížím amerických aerolinek Delta Air Lines z tohoto týdne. Velcí letečtí přepravci totiž dostatečně neinvestují do modernizace rezervačních systémů, které jsou založené na technologiích pocházejících z 60. let minulého století.
Letecká doprava
4.8. – Polsko jedná s potenciálními investory z Číny o prodeji podílu ve státní letecké společnosti LOT. Uvedl to polský vicepremiér a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. LOT patří mezi nejstarší aerolinky na světě. V posledních letech se však potýká s problémy kvůli ostré konkurenci ze strany nízkonákladových přepravců a větších rivalů.
LOGISTIKA
Asociace evropské vozidlové logistiky – ECG
AUTOLOGISTICI HLEDAJÍ UŽŠÍ KONTAKTY K VÝROBCŮM VOZIDEL
ECG má nového prezidenta. Stal se jím Wolfgang Göbel, který sedm let předtím vykonával funkci viceprezidenta a nadále hodlá uplatňovat svazovou politiku, na níž se uplynulých sedm let podílel. Je zde však i několik nových bodů. Nejvíce mu leží na srdci intenzivní spolupráce s klienty, tedy s výrobci automobilů.
Americký výrobce letadel Boeing a jeho evropský konkurent Airbus minulý týden zvýšili své odhady globální poptávky po nových letadlech na příštích 20 let. Podle nové prognózy Boeingu budou aerolinky potřebovat 39 620 nových letadel v hodnotě 5,9 bilionu USD (144,7 bilionu Kč). To je o 4,1 procenta více, než kolik firma odhadovala v loňském roce. Airbus odhaduje, že aerolinky budou potřebovat 33 070 letadel, což je o 500 letadel více, než čekal doposud, v hodnotě 5,2 bilionu USD.
Íránské státní aerolinie Iran Air mohou obnovit své lety do Evropské unie. V červnu to oznámila Evropská komise, která většinu jejich letadel vyjmula ze seznamu leteckých společností zakázaných v EU. Lety do EU mohou začít provozovat rovněž indonéské nízkonákladové aerolinky Lion Air, jež komise z tohoto seznamu vyškrtla také. Lion Air patří k důležitým zákazníkům konkurenčních výrobců letadel Boeing a Airbus, napsala agentura Reuters. Rozhodnutí unijní exekutivy by podle analytiků mohlo mít za výsledek další zakázky na nová letadla.
Letecká doprava mezi Českou republikou a Čínou se čile rozvíjí. Na konci června na pražském letišti Václava Havla poprvé přistálo letadlo A330–200 společnosti China Eastern Airlines na přímé lince mezi Prahou a Šanghají. Spoje mezi oběma metropolemi jsou zpočátku naplánovány třikrát týdně, do budoucna by mohly přibýt i další. Slavnostního zahájení provozu s přestřižením pásky se zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka, velvyslankyně Čínské lidové republiky v ČR Ma Keqing, prezident čínských aerolinií Liu Shaoyong a další hosté.
28.7. – Vláda schválila investiční smlouvu se společností General Electric (GE), která v Česku plánuje stavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. GE se ve smlouvě oproti původnímu návrhu, jehož projednávání vláda opakovaně přerušila, více zavázala, že v Česku bude skutečně investici realizovat. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy Kč.
26.7. – Letecká nákladní společnost Atlas Air rozšíří své aktivity pro sektor e-commerce, aby více participovala na masivním růstu nákupů na internetu. Předseda představenstva William Flnn na setkání s investory Atlas Air uvedl rozdílný růst v jednotlivých segmentech trhu. Tradiční přeprava leteckého zboží (Air Cargo) v roce 2015 vykázala oproti předchozímu roku nárůst o 2,4 procenta. Expresní přeprava se mohla pochlubit růstem o 4,9 procenta, zatímco služby e-commerce meziročně posílily o 20,4 procenta.
22.7. – Odchod Velké Británie z EU znepokojuje letecké společnosti, které často do Spojeného království létají. A může být ještě hůře, pokud Velká Británie vystoupí i z jednotného evropského trhu letecké dopravy. Dlouhodobé dopady na leteckou dopravu v Evropě lze však odhadnout jen těžko.
21.7. – Pražské letiště za první pololetí letošního roku odbavilo bezmála 5,6 milionu cestujících. Meziročně je to o 355 tisíc osob více. Největší nárůst zaznamenalo letiště na evropských linkách a trasách na Blízký východ. Za růstem stojí zavádění nových linek i navyšování kapacity v nynějších linkách.