Sichuan Airlines se stala čtvrtou čínskou leteckou společností, pro kterou začala v srpnu společnost Czech Airlines Technics provádět traťovou údržbu. Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu se nově stará o letadla operující na přímé pravidelné lince mezi Prahou a Čcheng-tu. Oznámila to manažerka externí komunikace Českého aeroholdingu Lenka Zvolánková.
Letecká doprava
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA pomáhá logistické certifikaci
ELA přichází na pomoc pracovníkům, kteří hodlají získat její certifikát podle standardu ELAQF, avšak nejsou si jisti, na jaké úrovní by se posuzování mělo provádět. Také se zaměřuje na zaměstnance, kteří chtějí v pracovním zařazení povýšit a hodlají se na změnu připravit v nějakém kurzu – a to podle toho, na které disciplíny v rámci dodavatelského řetězce se chtějí zaměřit. ELA pro ně připravila pomůcku online – Mind the Gap, která je každému k dispozici zdarma.
8.9. – Rakousko chce řešit důsledky hluku plynoucí ze silniční dopravy úpravou sazeb mýtného. Tamní spolkové ministerstvo dopravy předložilo návrh nového výnosu o tarifu mýtného na rok 2017. Zásadním obsahem tohoto nařízení o tarifu mýtného je dodatečné zohlednění externích nákladů na znečistění vzduchu a zatížení hlukem při stanovení tarifu mýtného, odvislého od výkonu. Dále opatření uvádí pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny celkové povolené hmotnosti pro časové období čtyř let diferenciaci tarifu mýtného pouze na dvě tarifní skupiny namísto dosavadních čtyř. Opatření začne platit od 1. ledna 2017.
31.8. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair zavedou z Prahy dvě nové linky do britského Liverpoolu a sicilského města Trapani. V létě příštího roku tak bude dopravce z Prahy provozovat sedm přímých spojení. Ryanair na dnešní tiskové konferenci představil letní letový řád 2017. Aerolinky již dříve oznámily, že od konce října budou jednou denně létat do Říma a Milana (Bergamo).
23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí
15.8. – Leteckou dopravu pravděpodobně čekají další výpadky podobné potížím amerických aerolinek Delta Air Lines z tohoto týdne. Velcí letečtí přepravci totiž dostatečně neinvestují do modernizace rezervačních systémů, které jsou založené na technologiích pocházejících z 60. let minulého století.
4.8. – Polsko jedná s potenciálními investory z Číny o prodeji podílu ve státní letecké společnosti LOT. Uvedl to polský vicepremiér a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. LOT patří mezi nejstarší aerolinky na světě. V posledních letech se však potýká s problémy kvůli ostré konkurenci ze strany nízkonákladových přepravců a větších rivalů.
LOGISTIKA
Asociace evropské vozidlové logistiky – ECG
AUTOLOGISTICI HLEDAJÍ UŽŠÍ KONTAKTY K VÝROBCŮM VOZIDEL
ECG má nového prezidenta. Stal se jím Wolfgang Göbel, který sedm let předtím vykonával funkci viceprezidenta a nadále hodlá uplatňovat svazovou politiku, na níž se uplynulých sedm let podílel. Je zde však i několik nových bodů. Nejvíce mu leží na srdci intenzivní spolupráce s klienty, tedy s výrobci automobilů.
Americký výrobce letadel Boeing a jeho evropský konkurent Airbus minulý týden zvýšili své odhady globální poptávky po nových letadlech na příštích 20 let. Podle nové prognózy Boeingu budou aerolinky potřebovat 39 620 nových letadel v hodnotě 5,9 bilionu USD (144,7 bilionu Kč). To je o 4,1 procenta více, než kolik firma odhadovala v loňském roce. Airbus odhaduje, že aerolinky budou potřebovat 33 070 letadel, což je o 500 letadel více, než čekal doposud, v hodnotě 5,2 bilionu USD.
Íránské státní aerolinie Iran Air mohou obnovit své lety do Evropské unie. V červnu to oznámila Evropská komise, která většinu jejich letadel vyjmula ze seznamu leteckých společností zakázaných v EU. Lety do EU mohou začít provozovat rovněž indonéské nízkonákladové aerolinky Lion Air, jež komise z tohoto seznamu vyškrtla také. Lion Air patří k důležitým zákazníkům konkurenčních výrobců letadel Boeing a Airbus, napsala agentura Reuters. Rozhodnutí unijní exekutivy by podle analytiků mohlo mít za výsledek další zakázky na nová letadla.