22.9. – Největší německá letecká společnost Lufthansa a čínské vlajkové aerolinie Air China uzavřely dohodu o společném podniku. Oba přepravci budou moci vzájemně nabízet letenky svého partnera na vybraných linkách mezi Čínou a Evropou, sdělily dnes obě společnosti. Dohoda završuje dva roky jednání. Rozhovory začaly podpisem předběžné dohody v červenci 2014 a jejich výsledkem je dohoda na nejužší možné spolupráci vyjma vzájemného sloučení.
Letecká doprava
22.9. - Systém výběru mýtného v Belgii ve velké míře uživatele silnic uspokojuje. Ředitel oddělení telekomunikací u dcery Německého telekomu „T-systems“ Patrick Ude hovoří po pěti měsících praxe o „velké stabilitě v belgickém systému“. T-systems (76 procent) a rakouský stavební koncern Strabag (24 procent) jsou majiteli firmy Satellic, jež je za systém mýtného v Belgii technicky odpovědná. Turbulence při zahajování systému počátkem dubna, kdy dopravní a logistický sektor byly velice kritické; měly být motivovány i tím, aby bylo výběru zabráněno.
19.9. – Czech Airlines Technics (CSAT), dceřiná společnost Českého Aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby letadel, uzavřela novou šestiletou smlouvu s další českou leteckou společností, a to Travel Service. CSAT tak nyní poskytuje dopravci generální opravy podvozků, pronájem náhradního podvozku, výměnu podvozků a opravy vybraných komponentů pro celou flotilu Travel Service.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.
Robert Siegel: Poptávka na trase Praha – Dubaj poroste podobně ,jako na dalších celosvětových trzích
Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 50 milionů tun nákladu. Významnou měrou se na tomto výsledku podílela společnost Emirates SkyCargo, která je jedním z pěti dopravců, již dnes operují do Prahy pravidelné nákladní spoje. Šestileté působení dopravce na českém trhu zhodnotil v rozhovoru pro Dopravní noviny viceprezident komerční nákladní dopravy pro Evropu a Rusko Robert Siegel.
Sichuan Airlines se stala čtvrtou čínskou leteckou společností, pro kterou začala v srpnu společnost Czech Airlines Technics provádět traťovou údržbu. Dceřiná společnost Českého Aeroholdingu se nově stará o letadla operující na přímé pravidelné lince mezi Prahou a Čcheng-tu. Oznámila to manažerka externí komunikace Českého aeroholdingu Lenka Zvolánková.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA pomáhá logistické certifikaci
ELA přichází na pomoc pracovníkům, kteří hodlají získat její certifikát podle standardu ELAQF, avšak nejsou si jisti, na jaké úrovní by se posuzování mělo provádět. Také se zaměřuje na zaměstnance, kteří chtějí v pracovním zařazení povýšit a hodlají se na změnu připravit v nějakém kurzu – a to podle toho, na které disciplíny v rámci dodavatelského řetězce se chtějí zaměřit. ELA pro ně připravila pomůcku online – Mind the Gap, která je každému k dispozici zdarma.
8.9. – Rakousko chce řešit důsledky hluku plynoucí ze silniční dopravy úpravou sazeb mýtného. Tamní spolkové ministerstvo dopravy předložilo návrh nového výnosu o tarifu mýtného na rok 2017. Zásadním obsahem tohoto nařízení o tarifu mýtného je dodatečné zohlednění externích nákladů na znečistění vzduchu a zatížení hlukem při stanovení tarifu mýtného, odvislého od výkonu. Dále opatření uvádí pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny celkové povolené hmotnosti pro časové období čtyř let diferenciaci tarifu mýtného pouze na dvě tarifní skupiny namísto dosavadních čtyř. Opatření začne platit od 1. ledna 2017.
31.8. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair zavedou z Prahy dvě nové linky do britského Liverpoolu a sicilského města Trapani. V létě příštího roku tak bude dopravce z Prahy provozovat sedm přímých spojení. Ryanair na dnešní tiskové konferenci představil letní letový řád 2017. Aerolinky již dříve oznámily, že od konce října budou jednou denně létat do Říma a Milana (Bergamo).
23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí