19.1. – Přístavní správa Hamburg Port Authority (HPA) letos více investuje z vlastních prostředků, aby se udržela výkonnost Hamburku jako univerzálního přístavu a aby byl nachystán pro budoucí úkoly. Asi 240 milionů eur půjde kromě jiného do obnovy silničních a železničních mostů. Loni šlo kolem 200 milionů eur do různých akcí, jež slouží k udržení konkurenční schopnosti přístavu. Inženýři se musejí vyrovnávat s rychlým růstem velikosti lodí, jež budou později projíždět pod mosty.
Letecká doprava
19.1. – Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13, 074.517 cestujících. V meziročním srovnání je to o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. Ještě více stoupl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.
16. 1. – Airbus Group plánuje do konce roku otestovat prototyp samopilotovaného létajícího auta. Nový vůz by měl odstranit problémy s chaosem na silnicích. Uvedl to generální ředitel Airbusu Tom Enders na digitální technologické konferenci v Mnichově.
11.1. – V německém letectví dojde k přísnějšímu prověřování zaměstnanců. Spolková rada odsouhlasila reformu zákona o letecké bezpečnosti. Ta předpokládá zejména přísnější kontroly kolem leteckého zboží. V zásadě budou smět letecké podniky nakládat svá letadle zbožím, jež bude označeno jako bezpečné. Zákon zostřuje prověřování pracovníků v bezpečnostně citlivých oblastech.
V letošním roce jsme především vzpomněli 60 let existence námořního kontejneru, který odstartoval revoluci v přepravě zboží přes moře. A připomněli jsme si, že pán, který stál v roce 1956 za vznikem této skvělé ocelové skříně, byl Malcom McLean, dopravní podnikatel z USA. A byla to jeho vize, která našla završení v současných lodních obrech přepravujících najednou skoro 20 tisíc těchto ložných jednotek mezi všemi kontinenty světa.
2.1. – Uplynulý rok byl jedním z nejbezpečnějších v historii civilní letecké dopravy. Při leteckých neštěstích podle hamburského centra JACDEC, které vyhodnocuje data z leteckých nehod, loni ve světě zahynulo 321 lidí, podle nizozemského střediska pro leteckou bezpečnost (ASN) jich bylo 325. Nejtragičtější nehodou civilního stroje byl loni pád letadla bolivijských aerolinek v Kolumbii, při němž zahynulo 71 lidí včetně členů brazilského fotbalového týmu Chapecoense.
30.12. – Globální trh letecké nákladní dopravy v letech 2012 až 2016 prošel fázemi růstu i poklesu. V průměru trh za posledních pět let posiloval ročně o 0,7 procenta a dosáhl hodnoty 101,3 miliardy USD. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovala společnost MarketLine.
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA
PŘÍPRAVA NA UDĚLENÍ CENY MLADÝ SPEDITÉR ROKU 2017
FIATA a hlavní sponzor udílení mezinárodní ceny Mladý speditér roku 2017, TT Club – organizace vzájemného dopravního a logistického pojištění –, oznámili podrobnosti této události. Cena je výsledkem úsilí FIATA a zúčastněných sponzorů rozvíjet kvalitu ve spedičním oboru a oceňovat mladé talenty hodnotnými příležitostmi odborné přípravy. Ocenění je přístupné každému mladému speditérovi a speditérce z podniku, jenž je členem národního spedičního svazu a který nepřesáhne věk 32 let v roce, kdy má být psána disertační práce; je žádoucí, nikoliv však povinné, aby uchazeči prokázali dvouletou zkušenost z práce ve spedici na plný úvazek.
Uprostřed letošního podzimu se opět urodila řada významných akcí a některé z nich nelze nezmínit. Na domácí půdě to byla především v pořadí již jedenáctá mezinárodní logistická konference SpeedChain pořádaná v Praze Reliantem. Velká řada specializovaných sekcí pokryla široké logistické spektrum nejen ve světle posledního světového vývoje i našich národních specifik, ale prostor dostala též transevropská doprava v podání vedoucích pracovníků evropských přístavů a dalších zařízení. Unikátní prostředí Břevnovského kláštera rovněž podtrhlo společenský význam setkání pracovníků oboru s tradičně vydařeným společenským večerem.
16.12. – Německé drážní svazy Allianz pro Schiene, VDV a VPI považují návrh zákona, předložený spolkovým ministerstvem dopravy k zákazu provozu hlučných nákladních vagonů za správný směr k tomu, aby se do konce roku 2020 snížil drážní hluk na polovinu. Jednotně se však také vyslovují kriticky k ministerstvem plánovanému omezování rychlostí vagonů s nesníženým hlukem. To by prý mělo za následek prodlužování jízdních dob a ztráty kapacit. S oběma dalšími svazy je jednota v požadavku, aby se ceny tras pro hlučné nákladní vlaky od prosince 2020 výrazně zvýšily.