20.5. – Logistický provider DACHSER poprvé získal ocenění s názvem „Planet Award of Excellence“, které uděluje letecká společnost Lufthansa Cargo. DACHSER obdržel uznání za svůj mimořádný výkon v oblasti poskytování logistických služeb v rámci vzájemné globální spolupráce. Vedle inovativního přístupu, stability a udržitelnosti obchodních vztahů oceňuje společnost Lufthansa Cargo také tempo růstu svých zákazníků v jednotlivých produktech. Například v porovnání se všemi svými globálními partnery nalétal DACHSER v loňském roce se společností Lufthansa Cargo svůj největší tržní podíl.
Letecká doprava
19.5. – Šest drážních podniků optimalizuje v rámci hamburského přístavu svůj seřazovací provoz s cílem výrazně snížit podíl prázdných jízd a zlepšit využití přístavní drážní sítě. Aplikovaný model podporují oba provozovatelé kontejnerových terminálů HHLA a Eurogate jakož i hamburská přístavní správa, které podléhá kolem 300 kilometrů drážní sítě a která razí celkovou koncepci „Spolupráce 4.0“. „Můžeme s klidem hovořit o malé revoluci“ popsal novou kooperaci hospodářský senátor Hamburku Frank Horch.
18.5. – Bulharská vláda vypsala výběrové řízení na provozování letiště v Sofii po dobu 35 let. Transakce by měla přinést státu za celé období asi 1,2 miliardy leva (16,6 miliardy Kč), včetně vysoké platby předem. Uvedl to bulharský ministr dopravy Ivajlo Moskovski.
17.5. – Přední výrobce bezpilotních i pilotovaných letadel s kolmým vzletem a přistáním pro komerční a vojenské účely společnost Bell Helicopter otevřela v Praze novou lakovnu a centrum dodávek, které bude v plném rozsahu zajišťovat kompletaci a dodávky strojů jejím evropským zákazníkům.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
8. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOZIUM O LOGISTICE – KARLSRUHE
ELA informuje o akci pořádané pod patronací německého společenství BVL Logistika v Karlsruhe ve dnech 15. a 16. června. Tématem je Logistika v době 4. průmyslové revoluce – ideje, koncepce, vědecká báze. Efektivní logistické operace jsou klíčovým příspěvkem k úspěchu moderních podniků. Řešení komplexu problémů v dynamickém prostředí vyžadují zvýšenou měrou podporu ze světa vědy a výzkumu
8.5. - Společnost DHL Suply Chain otevřela v Singapuru logistické zařízení o rozloze 90 tisíc metrů čtverečních. Ve 26 podlažích se zde pohybuje 130 robotických kyvadel pro uskladňování a vyskladňování zboží. Pro DHL se jedná o první zařízení tohoto druhu. Může sloužit jako příklad budoucím skladům v regionech a městech, kde je málo pozemků a jsou drahé. Zařízení nabízí 72 tisíc úložných míst pro různé produkty.
2.5. – Letecká společnost Emirates se stala první a dosud jedinou aerolinkou, která začala provozovat největší osobní dopravní letadlo světa Airbus A380 na pravidelné denní lince do České republiky. Kultovní letadlo A380 v Praze přivítali zástupci médií, významní hosté a tisíce leteckých nadšenců. „Jsme rádi, že toto krásné město můžeme přidat na seznam více než 40 destinací, do kterých s letadlem A380 létáme. Od spuštění linky mezi Prahou a naší centrálou v Dubaji bylo mezi oběma městy přepraveno více než 1,1 milionu pasažérů,“ řekl Thierry Aucoc, senior viceprezident Emirates pro obchodní operace v Evropě a Rusku.
2.5. – Pravidelné lety z čínského města Čcheng-tu do Prahy začnou v polovině června. Na tiskové konferenci v Praze během návštěvy čínské delegace ve Středočeském kraji to řekl spolupředseda s'-čchuansko-české rady pro ekonomickou a obchodní spolupráci Jan Kohout. Zpočátku se bude létat dvakrát týdně. Zatím má Praha pravidelné letecké spojení pouze s Pekingem.
27.4. – Peter Pollak se stal novým manažerem společnosti Lufthansa Group pro Českou republiku. Na pozici vystřídal Fabrice Tameggera, který v Česku působil od roku 2005 nejprve jako manažer Austrian Airlines a o pět let později právě jako manažer Lufthansa Group. Peter Pollak se představil na tiskové konferenci v Praze při příležitosti 50. výročí zahájení letů mezi Prahou a Frankfurtem.
25.4. – Přeprava nákladu v České republice loni vzrostla o desetinu a byla nejvyšší za osm let. Přepraveno bylo 594,8 milionu tun nákladu, z toho téměř tři čtvrtiny po silnicích, na železnici připadla zhruba šestina. Silniční přeprava tak stoupla výrazněji než železniční, dařilo se však i přesunu nákladu po vodě. Letadlem putovalo zhruba stejné množství nákladu jako předloni. Vyplývá to z čísel, která zveřejnil Český statistický úřad.