Letecká doprava mezi Českou republikou a Čínou se čile rozvíjí. Na konci června na pražském letišti Václava Havla poprvé přistálo letadlo A330–200 společnosti China Eastern Airlines na přímé lince mezi Prahou a Šanghají. Spoje mezi oběma metropolemi jsou zpočátku naplánovány třikrát týdně, do budoucna by mohly přibýt i další. Slavnostního zahájení provozu s přestřižením pásky se zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka, velvyslankyně Čínské lidové republiky v ČR Ma Keqing, prezident čínských aerolinií Liu Shaoyong a další hosté.
Letecká doprava
28.7. – Vláda schválila investiční smlouvu se společností General Electric (GE), která v Česku plánuje stavbu závodu pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. GE se ve smlouvě oproti původnímu návrhu, jehož projednávání vláda opakovaně přerušila, více zavázala, že v Česku bude skutečně investici realizovat. Hodnota investice je odhadována na více než 9,5 miliardy Kč.
26.7. – Letecká nákladní společnost Atlas Air rozšíří své aktivity pro sektor e-commerce, aby více participovala na masivním růstu nákupů na internetu. Předseda představenstva William Flnn na setkání s investory Atlas Air uvedl rozdílný růst v jednotlivých segmentech trhu. Tradiční přeprava leteckého zboží (Air Cargo) v roce 2015 vykázala oproti předchozímu roku nárůst o 2,4 procenta. Expresní přeprava se mohla pochlubit růstem o 4,9 procenta, zatímco služby e-commerce meziročně posílily o 20,4 procenta.
22.7. – Odchod Velké Británie z EU znepokojuje letecké společnosti, které často do Spojeného království létají. A může být ještě hůře, pokud Velká Británie vystoupí i z jednotného evropského trhu letecké dopravy. Dlouhodobé dopady na leteckou dopravu v Evropě lze však odhadnout jen těžko.
21.7. – Pražské letiště za první pololetí letošního roku odbavilo bezmála 5,6 milionu cestujících. Meziročně je to o 355 tisíc osob více. Největší nárůst zaznamenalo letiště na evropských linkách a trasách na Blízký východ. Za růstem stojí zavádění nových linek i navyšování kapacity v nynějších linkách.
20.7. – Přes letiště Frankfurt se v polovině července nedodávaly importní zbožové zásilky. Důvodem byla závada v celním IT, která trvala již několikátý den. Nebylo také jasné, kdy problémy skončí. Přes následný víkend tím vznikla v rámci odbavení záplava kolem tisíce importních zásilek. Speditéři informují o poptávkách zákazníků, čekajících na dodání importů. Až se systém IT znovu rozjede, je třeba počítat s čekacími dobami při postupném celním zpracování carga.
11.7. – Kooperace kusových zásilek v SRN zvažují holding. Tři kooperace kusových zásilek ILN, Star a VTL chtějí nechat prozkoumat, za jakých právních podmínek by bylo možno založit společnou střešní organizaci. Požadavek na přezkum má být zadán v těchto dnech – jak bylo uvedeno na setkání držitelů frančíz ILN ve Schwalbachu u Frankfurtu. Údajně také již po několik týdnů ověřují možnost fůze kooperace 24 plus a Online Systemlogistik.
11.7. – Vláda schválila koncepci letecké dopravy do roku 2020. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Materiál zpracovaný ministerstvem dopravy má připravit letiště a další leteckou infrastrukturu na očekávaný růst počtu cestujících v letecké dopravě. Mimo jiné předpokládá výstavbu další, takzvané paralelní dráhy na pražském Letišti Václava Havla.
30.6. - V Antverpách byla za přítomnosti belgického krále otevřena největší propust na světě. Je dlouhá 500 a široká 68 metrů při operativním ponoru 17,80 metrů. Rozměr ještě vynikl, když jí ukázkově proplula Grimaldiho loď typu Con-Ro „Grande Lagos“ o délce 236 m a šířce 37 m. Pomocí propusti budou dosažitelné pro námořní lodě terminály Ro-Ro a hromadného zboží v části přístavu Waaslandhafen. Rozhodování o objektu trvalo 10 let, výstavba pět let, spotřebovalo se 22 tisíc tun oceli.
27.6. – Dcera hamburské HHLA Metrans váží kontejnery. Až 1. července nová ustanovení úmluvy Solas předepíší, že všechny námořní kontejnery musí mít před naložením certifikovaně zjištěnou celkovou hmotnost, nabídne dceřiný podnik společnosti HHLA Metrans vážení jako svou službu. A to nejen v přístavu Hamburk, ale i na jejích celkem jedenácti terminálech v přístavním zázemí. Nákladní silniční soupravy, naložené kontejnery, budou moci najíždět na vážící zařízení, které je příslušně podle předpisu certifikováno.