20.7. - Společnost dnata, přední světový poskytovatel leteckých a cestovních služeb, každoročně odbaví až 42 000 tun květin ze svých moderních amsterdamských nákladních prostor. Orchideje, chryzantémy a stále oblíbenější růže jsou nejžádanějšími druhy z 27 000 tun dovážených květin, které denně přicházejí na evropský kontinent z klíčových zdrojových trhů ve východní Africe a Jižní Americe. Jedním z nejrušnějších období v roce je období dvou až tří týdnů před únorovým Valentýnem, kdy každý den přilétá několik nákladních letadel, aby zásobila evropské zamilované.
Letecká doprava
18.7. - Dnes zahájí provoz první přímá letecká linka mezi Českem a Tchaj-wanem. Dopravce China Airlines bude z Prahy do Tchaj-peje létat dvakrát týdně. Ceny zpáteční letenky začínají podle webu dopravce zhruba na 17 800 Kč. Podle českých prodejců letenek je o cesty do Tchaj-wanu čím dál větší zájem. Přímá linka by měla také rozšířit možnosti cestování do dalších míst v Asii.
16.7. - Turecká nízkonákladová letecká společnost Pegasus Airlines si objednala 36 letadel Airbus A321neo. Firma si tak chce udržet mladou flotilu s nízkou spotřebou paliva a přejít pouze na letadla od Airbusu. Hodnota objednávky nebyla zveřejněna. Podle poslední katalogové ceny Airbusu, která nebyla od roku 2018 aktualizována, by měla činit 4,67 miliardy USD (99 miliard Kč), uvedla v pátek agentura AFP.
14.7. - Dlouhodobá spolupráce Czech Airlines Technics a letecké společnosti Air Serbia bude pokračovat také v budoucnu. Potvrzuje to nový kontrakt na údržbu, opravy a generální opravy kol a brzd pro celou flotilu A330, A320, A319 a ATR srbského dopravce.
12.7. - Český letecký dopravce Smartwings za první pololetí letošního roku přepravil přes 1,7 milionu cestujících, což je meziročně o 6,6 procenta více. V letní sezoně dopravce provozuje v průměru 210 letů denně. ČTK to sdělila mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Na čísla před pandemií však dopravce stále nedosahuje.
11.7. - Evropský výrobce letadel Airbus včera na jihozápadě Francie otevřel novou montážní linku pro letadlo A321neo. Na místě se vyráběl stroj A380, výrobu tohoto dvoupatrového letadla s dvěma uličkami ale firma v roce 2021 ukončila. Spuštění nové linky souvisí s rekordní poptávkou po menších letadlech, uvedla agentura Reuters. První letadlo má být v závodě dokončeno v závěru letošního roku a dodáno v roce příštím.
8.7. - Česká společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, loni zvýšila ztrátu o polovinu na 19,6 milionu EUR (468 milionů Kč). Ve ztrátě se pohybuje poslední čtyři roky, tedy včetně předcovidového roku 2019, a dohromady činí ztráta za ty roky téměř dvě miliardy korun. Vyplývá to z výročních zpráv ve Sbírce listin. Ve ztrátě firma loni skončila i přes to, že trh zaznamenal v prvním čtvrtletí výrazné oživení po pandemii covidu a loňské tržby za prodané letenky byly za deset let existence v rekordní výši 2,1 miliardy EUR (50 miliard Kč).
7.7. - Evropský výrobce letadel Airbus získal v prvním pololetí letošního roku objednávky na 1080 letadel, což je výrazný růst proti stejnému období loni, kdy získal jen 442 objednávek. K vysokému růstu pomohly červnové rekordní objednávky z Indie. Dodávky letadel zákazníkům vzrostly na 316 z loňských 297 letadel, uvedla dnes firma.
6.7. - Společnost Letiště Ostrava, která provozuje mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku, loni po mnoha letech skončila v zisku, jenž činil 4,99 milionu korun. Předloni byla ve ztrátě 32,6 milionu korun. Výnosy společnosti meziročně vzrostly o 70,2 milionu (26,8 procenta) na 332,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Letiště Ostrava zveřejněné ve Sbírce listin. Dosažení zisku společnost označila za historický milník. Vlastníkem společnosti, která má přibližně 200 zaměstnanců, je Moravskoslezský kraj.
4.7. - Letiště Praha odbavilo za prvních pět měsíců letošního roku 4,4 milionu cestujících, meziročně asi o 1,3 milionu více. Proti roku 2021 je to o zhruba čtyři miliony více. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Nejčastěji se z Prahy létá do Londýna, Paříže a Milána.