20.4. - Celosvětová kapacita leteckých společností bude letos nižší, než se očekávalo, a zůstane omezená nejméně do roku 2025. Na konferenci v Dublinu to včera řekl šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh. Problém přičetl potížím s dodávkami nových letadel a nedostatku náhradních dílů. Informovala o tom agentura Reuters.
Letecká doprava
18.4. - Evropský výrobce letadel Airbus uvědomil dopravce o zpoždění dodávek svých nejprodávanějších letadel s jednou uličkou plánovaných na příští rok. Dodávka několika stovek strojů se posune zhruba o tři měsíce, uvedla dnes agentura Reuters. Firma zdůraznila, že výrobní cíle na příští rok a další léta zůstávají beze změny. Zpoždění se podle zdrojů týká zejména většího a složitějšího modelu A321neo.
17.4. - Náklady na dekarbonizaci letecké dopravy povedou k růstu cen letenek a budou mít negativní dopad na poptávku. Počet cestujících v letecké dopravě by se však měl v příštích letech dál zvyšovat. S odkazem na zprávu aliance britského leteckého průmyslu to uvedla stanice BBC. Sustainable Aviation, která zahrnuje například leteckou společnosti British Airways, londýnské letiště Heathrow či výrobce letadel Airbus. Lidé podle aliance budou stále chtít létat, a to navzdory „mírně vyšším nákladům“.
14.4. - Americký výrobce letadel Boeing zastavil odbyt některých letounů 737 MAX. Dodavatelská společnost Spirit AeroSystems jej informovala, že instalace kování na zadní části letadla neodpovídá standardu. Chybná montáž se může týkat dodávek až z roku 2019, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
12.4. - Americký výrobce letecké techniky Boeing dodal v prvním čtvrtletí zákazníkům 130 letadel. Je to meziročně o téměř 27 procent více a o tři stroje více než konkurenční evropský výrobce Airbus, kterému dodávky meziročně klesly o 11 procent. Boeing a Airbus zveřejnily výsledky za první kvartál ve svých včerejších sděleních.
11.4. - Letecký provoz na Letišti Václava Havla Praha bude na přelomu dubna a května v sekvencích převeden na vedlejší dráhu 12/30. Na hlavní vzletové a přistávací dráze 06/24 a souvisejících plochách bude v termínu od 24. dubna do 5. května probíhat plánovaná údržba a kalibrace radionavigačních zařízení. K převedení na vedlejší dráhu bude docházet dle počasí a pouze v čase mezi osmou hodinou ráno a šestou hodinou večer.
10.4. – Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zveřejnilo tento měsíc údaje za únor pro světové trhy s leteckou nákladní dopravou, které ukazují, že poptávka po leteckém cargu vzrostla nad úroveň před pandemií. Celosvětová poptávka měřená v tunokilometrech nákladu klesla oproti únoru 2022 o 7,5 procenta (-8,3 procenta u mezinárodních operací). To bylo o polovinu méně než v předchozích dvou měsících (-14,9 procenta, respektive –15,3 procenta). Únorová poptávka po leteckém nákladu byla o 2,9 prodenta% vyšší než předpodzimní úroveň (únor 2019) – poprvé za osm měsíců překonala předpodzimní úroveň.
9.4. – Francouzský výrobce letecké techniky Airbus Helicopters podepsal smlouvu na prodej 50 vrtulníků H160 se soukromou čínskou dopravní společností GDAT. Firmy kontrakt uzavřely při návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně. O podpisu informovala francouzská firma, hodnotu kontraktu nezveřejnila.
8.4. – Evropskému výrobci letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 11 procent na 127 strojů. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Výsledek podle ní odráží tlak, pod nímž jsou dodavatelské řetězce. Airbus odmítl věc komentovat, oficiálně odbytová čísla zveřejní 11. dubna, stejně jako konkurenční Boeing.
7.4. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní ve druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu. Šéf Airbusu Guillaume Faury včera podle agentury AFP podepsal příslušnou smlouvu v Pekingu, kde je na oficiální návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron.