30.3. - Italská letecká společnost Alitalia vykázala loni ztrátu 20 milionů EUR (522 milionů Kč). Tržby oproti předchozímu roku kvůli pandemii klesly o 90 procent na 2,4 miliardy eur. V Římě to podle agentury DPA na semináři o letecké dopravě uvedl generální ředitel firmy Giancarlo Zeni.
Letecká doprava
29.3. - Koronavirová krize výrazně omezila cestování veřejnou dopravou. Vlaky loni cestovalo 193,8 milionu lidí, což je meziročně o 30 procent méně. Ještě výrazněji se krize projevila v autobusové dopravě, která klesla o 35 procent na 232,9 milionu pasažérů. Nejvíce pak byla zasažená letecká doprava, u níž počet cestujících klesl o více než 80 procent. Dopravci přepravili i méně nákladu. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Dopravci kvůli úbytku cestujících loni zaznamenali ztráty ve stovkách až miliardách korun.
29.3. - Americký výrobce letadel Boeing získal objednávku na 100 letounů 737 MAX od nízkonákladové letecké společnosti Southwest Airlines. Konkurent evropské společnosti Airbusu to dnes oznámil v Seattlu. Southwest si také zajistil nákupní opci na dalších 155 letadel. Letouny řady 737 MAX po dvou smrtelných nehodách dlouho nesměly do vzduchu a tato objednávka by podle agentury Reuters mohla být největší od doby, co americké úřady koncem loňského roku zákaz zrušily.
29.3. – Od neděle 28. března společnost TAP Air Portugal opět vzlétá z Prahy do Lisabonu. Návrat portugalské letecké společnosti TAP na Letiště Praha znovu přináší zajímavou nabídku letů do Portugalska a dále přes Atlantik.
26.3. - Letecká společnost Smartwings získala úvěr za dvě miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka. Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze zajistí čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Uvedly to dnes aerolinky Smartwings. Celkové financování by tak mělo převýšit závazky společnosti, které jsou kolem 6,6 miliardy korun.
25.3. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se navzdory přibývání nově nakažených koronavirem připravují na to, že v Evropě toto léto robustně oživí letecké cestování. Očekávají, že od půlky června zvýší svůj letový řád na 80 procent úrovně před pandemií covidu-19. Během virtuálního brífinku to dnes řekl šéf této největší evropské nízkorozpočtové letecké společnosti Michael O'Leary.
23.3. - Letecké společnosti mají povinnost odškodnit cestující za zrušení či velké zpoždění letu v případě, že je způsobila stávka personálu. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, podle jehož verdiktu není zejména stávka za lepší platové podmínky žádnou mimořádnou okolností, při které by aerolinky pasažéry odškodňovat nemusely.
22.3. - České aerolinie (ČSA), člen skupiny Smartwings Group, obnoví v následujících týdnech letecká spojení do dalších pěti evropských destinací. Od 2. dubna plánují obnovit lety do ukrajinské Oděsy (2× týdně), od 16. dubna do Amsterdamu (až denně), od 1. května do Kodaně (až denně) a Keflavíku (4× týdně), a od 12. června lety na Maltu (1× týdně). V současné době ČSA provozují pravidelné linky do Paříže (denně), Stockholmu (3× týdně), Kyjeva (denně) a Moskvy (3× týdně), přičemž počet letů do těchto destinací bude během jarních měsíců rovněž navýšen.
22.3. – Šéf australských aerolinek Qantas Alan Joyce předpokládá, že vlády budou u mezinárodních cestujících trvat na očkování proti covidu-19. Alan Joyce to uvedl v rozhovoru s BBC. Cestující podle něj budou tento přístup akceptovat.
20.3. – Aerolinky British Airways uvažují o prodeji budovy své centrály. Přechod na práci z domova v době pandemie totiž ukazuje, že firma už zřejmě nebude potřebovat tolik kancelářských prostor. Případný prodej budovy by mohl podpořit finance tohoto britského podniku, jejichž stav vážně zhoršila pandemie, uvedla agentura Reuters. Budova byla dokončena v roce 1998 a vyšla aerolinky na 200 milionů liber (6,1 miliardy Kč).