Luka Koper, provozovatel víceúčelového přístavu Koper, pokračuje ve vysokém tempu investic. Po dvou intenzivních letech, kdy bylo na přístavní infrastrukturu a vybavení vyčleněno celkem 120 milionů eur, se slovinská společnost nyní snaží dále posílit své kontejnerové zázemí.
Námořní doprava
V červnu se uskutečnilo 78. zasedání Výboru pro ochranu mořského prostředí (MEPC) Mezinárodní námořní organizace (IMO), které mimo jiné vyústilo v pokrok ve snaze o revizi výchozí strategie pro skleníkové plyny. Revidovaná strategie by měla být přijatá v polovině roku 2023.
29.6. – Tání ledového příkrovu v Arktidě způsobené globálními změnami klimatu umožní ekologičtější lodní dopravu a sníží díky novým námořním trasám vliv Ruska. Podle studie vědců z americké Brownovy univerzity a univerzity v Maine budou nákladní lodě moci díky odlednění využívat kratší a přímější trasy, což sníží emise.
Zatímco dlouhodobé smluvní sazby kontejnerů z Asie nadále drží vysokou úroveň, oceánští dopravci se koncem dubna předháněli v nabízení výrazných slev na spotové sazby z Číny, protože poptávka po přepravě nákladu dočasně vyschla kvůli omezením Covid lockdownu v Šanghaji (a dříve v jiných přístavech). Dynamika uzavírání dlouhodobých smluv s výrazně vyššími sazbami však podpořila obrovské zisky za první čtvrtletí, které dopravci vykázali.
7.6. - Společnost DB Schenker v Norsku představila plán na provozování inovativní pobřežní kontejnerové lodě s nulovými emisemi AutoBarge 250 Coast Feeder. Plně elektrické plavidlo, které je díky unikátnímu designu prvním svého druhu na světě, poslouží přepravě zboží norské nábytkářské společnosti Ekornes ASA.
6.6. - Mezinárodní námořní organizace (IMO) vydala anglické znění předpisů pro přepravu nebezpečného zboží pro námořní dopravu ve verzi Amdt. 40–20. Korektura vyšla na 7 stranách a týká se všech sedmi částí i rejstříku pravidel. IMDG Code, Amdt. 40–20 vstupuje závazně v platnost 1. června 2022.
3.6. - Všechny velké silnice v Evropě by měly být do konce roku 2025 vybaveny na každých 60 kilometrech dobíjecí stanicí pro osobní elektromobily, o pět let později i pro nákladní auta. Rovněž do konce roku 2030 by na každých 200 kilometrech těchto silnic mělo jít doplnit palivo v autech na vodík. Shodli se na tom včera ministři dopravy zemí Evropské unie, kteří schválili také kritéria pro přechod k ekologickým palivům v letecké a lodní dopravě. Státy nyní budou o konečném znění norem vyjednávat s Evropským parlamentem, což bude podle českého ministra Martina Kupky úkolem nadcházejícího českého předsednictví EU.
Přístavy Antverpy a Zeebrugge budou pokračovat ve svém růstu pod jedním názvem: Port of Antwerp‑Bruges. Na mimořádné valné hromadě na konci dubna podepsala obě města dohodu akcionářů sjednocené přístavní společnosti. Zahájení procesu fúze svých přístavů oznámila města Antverpy a Bruggy loni v únoru.
31.5. - Nová pobočka v největším námořním přístavu Řecka doplňuje rozsáhlou síť cargo-partner v jihovýchodní Evropě a nabízí námořní, letecká a silniční „door-to-door“ řešení. Strategická poloha přístavu umožňuje společnosti cargo-partner dosáhnout rychlejší tranzitní časy pro importní zásilky z a na Balkán.
25.5. – Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť prodejci mají problémy s nalezením odběratelů této ropy. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na údaje analytické společnosti Vortexa.