4.9. – Generální tajemník Mezinárodní námořní organizace (IMO) Kitack Lim navštívil ukrajinský přístav Oděsa a rumunský přístavy Constanta. Ocenil zde významný pokrok v provádění černomořské obilné iniciativy a zásadní roli námořníků při zajišťování globálního obchodu.
Námořní doprava
25.8. - Společnost ŽDB Drátovna z Bohumína na Karvinsku začala dodávat ocelová lana pro remorkéry v Suezském průplavu. Lodě s výkonným motorem a poměrně malou vlastní tonáží se používají zejména k tažení nebo tlačení vysokotonážních lodí. Řekla to dnes mluvčí firmy Petra Macková Jurásková.
22.8. - Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe včera poprvé za tři desetiletí vstoupili do stávky. Zhruba 1900 členů odborového svazu Unite hodlá kvůli sporu ohledně mezd stávkovat celkem osm dnů. Členové podle svazu odmítli návrh na sedmiprocentní zvýšení mezd, který plně nekompenzuje inflaci.
15.8. – Moller – Maersk dosáhla dohody o převzetí Martin Bencher Group, dánské projektové logistické společnosti s prvotřídními schopnostmi v oblasti nekontejnerové projektové logistiky. Společnost Martin Bencher byla založena v roce 1997 a je poskytovatelem logistických služeb, který se specializuje na projektovou logistiku. Hlavní schopností společnosti Martin Bencher je navrhování komplexních projektových logistických řešení pro globální klienty a mezi konkurenční výhody společnosti patří hluboké odborné znalosti v oboru, solidní výsledky, dlouhodobé vztahy se zainteresovanými stranami a také vysoce kvalifikovaná organizace.
13.8. – Společnost Kuehne+Nagel zajistila ekvivalentní množství biopaliva nenovější generace vyráběného na bázi odpadů, jehož prostřednictvím ušetří emise CO2e pro přepravu 40 000 TEU (1 TEU = ekvivalent jednoho 20stopého kontejneru). V souladu s cílem společnosti dosáhnout nulových emisí tak mohou svoji emisní CO2e stopu snižovat i zákazníci. Biopaliva jsou jim dostupná pro přepravu veškerých zásilek u transakcí a služeb všech typů po celém světě.
12.8. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd vykázal za první pololetí letošního roku čistý zisk 8,7 miliardy eur (212 miliard Kč). To je více než trojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni. Firma však ve svém dnešním sdělení zároveň upozornila, že válka na Ukrajině a koronavirová krize vyhlídky částečně zhoršují.
12.8. – Celosvětová lodní doprava pracuje pod neúprosným tlakem. Průměrná doba doručení zásilek z čínských přístavů do evropských byla v červnu průměrně přes 40 dní. Nyní však výhledy naznačují, že se lodní doprava z Asie znovu zpomalí. Zboží dlouhou dobu stálo v čínských přístavech, ovlivněných politikou striktních lockdownů. Po rozvolnění se lodě znovu vydaly na cestu, avšak situace se brzy může opět zhoršit. Vždyť problémy nemají jen čínské, ale i evropské přístavy, z nichž některé už nepřijímají nové zboží, dokud se staré zboží nevydá na cestu. Modely i horšící se koronavirová situace v Číně naznačují, že se lodní doprava na podzim znovu zpomalí, varuje DSV.
9.8 – Z ukrajinských černomořských přístavů v něděli postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170 000 tun obilí a dalších zemědělských výrobků. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Děje se tak na základě dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.
9.8 – Česká republika a Hamburk v září absolvují další kolo jednání o možné výměně českých labských přístavních území v severoněmeckém městě, za která by ČR ráda získala přístav dostupný pro námořní lodě. Řekl to zástupce ředitele Ředitelství vodních cest Českého republiky a tiskový mluvčí Jan Bukovský. Mluvčí hamburského úřadu pro hospodářství, který má v Hamburku na starosti i přístavní otázky, uvedla, že město je připraveno Česku náhradní nájemní prostory v přístavu poskytnout.
3.8. - Společnost Siemens Digital Industries Software dnes oznámila, že americká firma REGENT si zvolila její portfolio cloudového softwaru a služeb Siemens Xcelerator, které jí pomůže při vývoji nové kategorie dopravního prostředku s názvem Seaglider. Seaglider je vysokorychlostní vozidlo s nulovými emisemi, pohybuje se výhradně nad hladinou vody a výrazně zkracuje dobu a snižuje náklady na přepravu osob a zboží mezi pobřežními městy.