9.12. – U Bosporského průlivu a Dardanel se v posledních dnech hromadí několik desítek tankerů s ropou. Příčinou jsou přísnější pravidla pro tranzit, která schválilo Turecko v souvislosti se zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie a stanovením maximální nákupní ceny této ropy. Nová pravidla znemožnila nejméně 22 tankerům proplout do Středozemního moře, informoval včera deník Financial Times (FT). Turecké námořní úřady vzápětí uvedly, že používat počet čekajících lodí jako argument považují za nepřijatelný nátlak na Turecko.
Námořní doprava
DCT Gdaňsk, největší a nejrychleji rostoucí kontejnerový komplex v oblasti Baltského moře, má nový název – Baltic Hub. Provozovatel terminálu oznámil svým zaměstnancům změnu svého názvu, která lépe vystihuje jeho ambice stát se hlavním uzlem regionu, a to jak po souši, tak po moři, a to pouhé dva týdny poté, co oslavil své 15. výročí. Po dokončení svého třetího hlubokovodního terminálu do roku 2025 se Baltic Hub stane jedním z největších uzlů kontejnerových terminálů v Evropě.
Společnost MSC Mediterranean Shipping Company je nejen předním rejdařem, ale stále více proniká i do dalších segmentů trhu, aby mohla zákazníkům nabídnout spolehlivé a komplexní služby. Michaela Svrčková, ředitelka české a slovenské pobočky MSC, nám přiblížila, jak se tyto aktivity vyvíjejí a co za tímto úspěchem stojí.
4.11. – Společnost Maersk plánuje do roku 2030 vyrábět ve Španělsku pro svou flotilu až dva miliony tun zeleného metanolu (bývá označován též jako e-metanol) ročně. Chce jím zásobovat svou flotilu nákladních lodí a snížit svou uhlíkovou stopu. S odvoláním na dnešní oznámení dánského námořního dopravce a španělské vlády o tom informovala agentura Reuters. Projekt si podle výpočtů Madridu vyžádá investici přibližně deset miliard eur (244,6 miliardy Kč) a Španělsko do něj může vstoupit jako strategický investor. Celosvětová lodní doprava se podílí na globálních emisích oxidu uhličitého téměř třemi procenty.
4.11. – Od včerejška přibyl na státním e-shopu s elektronickými dálničními známkami edalnice.cz nový rozcestník. Ten uživatele navede na stránky oficiálních e-shopů okolních zemí, kde je možné koupit elektronickou dálniční známku bez dalších dodatečných poplatků.
3.11. – Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk za třetí čtvrtletí meziročně zvýšil zisk hrubý provozní zisk (EBITDA) o 56,5 procenta na 10,9 miliardy dolarů (269,8 miliardy Kč). Výsledek tak překonal odhady analytiků. Námořní skupina ale ve své dnešní zprávě o hospodaření zároveň varovala před zpomalováním poptávky v odvětví dopravy kvůli hrozbě globální recese. Snížila i výhled poptávky po kontejnerech v letošním roce a potvrdila celoroční výhled. Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považuje se za barometr světového obchodu.
Vývoz ukrajinských zemědělských produktů i přes slibný začátek po uzavření trojstranné dohody v září neprobíhal z více důvodů požadovaným tempem. Na Ukrajinu stále připlouvá příliš málo lodí, aby rychle vyčistily hory obilí nahromaděné během měsíců války, a to navzdory chráněnému námořnímu koridoru podporovanému OSN a Mezinárodní námořní organizací (IMO). Tato situace hrozí, že se zvýší globální ceny potravin a zanechá místní farmáře s nedostatkem peněz, které potřebují pro založení další úrodu. Prezident Vladimir Putin navíc začátkem měsíce vyvolal obavy, že by Rusko mohlo stáhnout podporu pro námořní koridor z toho důvodu, jak obvinil Kyjev, že ho používá k vývozu do Evropské unie a Turecka, spíše než pro chudé národy, které nejvíce potřebují potraviny, zejména v Africe (cca třetina ukrajinského agroexportu skutečně směřovalo do zemí EU).
26.10. - Německá vláda umožní čínské rejdařské společnosti Cosco převzít jen takový podíl v hamburském přístavu, který bude menší než 25 procent. Firma tak nezíská vliv na rozhodování provozovatele největšího německého nákladního přístavu, informovala dnes tisková agentura DPA. Firma původě žádala 35procentní podíl a před vstupem čínského investora, který vyvolal spory ve vládní koalici, varovala Evropská komise. Pro kompromisní řešení otázky se dnes rozhodla spolková vláda.
21.10. - Evropská komise letos na jaře varovala německou spolkovou vládu před snahou čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. Dnes o tom píše německý list Handelsblatt s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto záležitostí. Komise upozorňovala, že do rukou čínských úřadů by se mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu.
18.10. - Desítky lodí se zkapalněným zemním plynem (LNG) krouží kolem pobřeží Španělska a dalších evropských zemí a nejsou schopné zajistit si místo pro vykládku, protože zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou plná, upozornila agentura Reuters. Španělská plynárenská firma Enagás navíc včera uvedla, že bude možná muset odmítnout vykládku LNG kvůli obsazenosti svých terminálů. To vyvolává obavy o schopnost Evropy zpracovávat dodávky LNG potřebné k vyrovnání výpadku dodávek z ruských plynovodů.