Evropská kosmická agentura

Česká republika slaví pět let od svého vstupu do Evropské kosmické agentury

Česká republika slaví pět let od svého vstupu do Evropské kosmické
agentury

PRAHA (12.11.) – V úterý 12. listopadu oslavila Česká republika pětileté výročí svého vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA). Tímto krokem a následným loňským přesunem administrativního centra navigačního systému Galileo z Bruselu do Prahy se ČR dostala mezi státy, které aktivně podporují oblast kosmických aktivit s cílem využít jejich přínosy pro udržitelný rozvoj národního hospodářství.

V ESA se ČR už podílela na více než 120 projektech. Těchto projektů se dnes účastní 24 českých firem, které tak přispívají ke zvýšení konkurenceschop­nosti České republiky. Díky účasti v ESA se české firmy, vysoké školy a vědecké ústavy stávají součástí unikátních programů. Spolupracují na definování, vývoji a výrobě kosmických systémů, vývoji nových služeb i zpracování dat. Mezi úspěšné české projekty patří například vývoj mikroakcelerometrů na trojici družic SWARM, části chladicích systémů pro Meteosat třetí generace, speciálních komponent pro rozvíjení solárních panelů, subsystémů mise Solar Orbiter nebo vývoj leteckých terminálů pro novou generaci systému řízení letového provozu.

Projektů ESA se dnes účastní na 24 českých firem a zájem dalších společností o podnikání v této oblasti roste. Družice na oběžné dráze Země jsou totiž nepostradatelné mimo jiné pro předpověď počasí, monitoring životního prostředí i sledování důležitých staveb a infrastruktury. Kosmické aktivity přinášejí unikátní informace a služby, nové vědecké poznatky a špičkové technologie, které nalézají využití i v medicíně, elektronice, robotice a v jiných odvětvích.

ČR se prostřednictvím členství v ESA podílí na aktivitách, které by sama nebyla schopna realizovat. Ústřední podíl na prosazení zásadní změny přístupu ke kosmickým aktivitám z čistě vědecké disciplíny na disciplínu s obrovským průmyslovým potenciálem má ministerstvo dopravy. Ministerstvo dopravy totiž iniciovalo kandidaturu ČR na sídlo Agentury pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), a tím podstatně urychlilo vstup ČR do ESA.

Právě ministerstvo dopravy zahájilo aktivní politiku vytváření příznivého prostředí pro české subjekty, jejich rozvoj a konkurenceschopnost v celosvětovém měřítku. Cílem tohoto úsilí je zajištění návratnosti prostředků investovaných do vývoje kosmických aktivit zpět do národního hospodářství a navýšení konkurenceschop­nosti českého průmyslu. Domácí firmy se dnes už běžně účastní evropských kosmických projektů a zapojují se do mezinárodních konsorcií.

Družicová navigace šetří významné prostředky v dopravě, pomáhá optimalizovat přepravu nákladů, v důsledku přesného dávkování hnojiv na konkrétním místě na poli značně zlevňuje zemědělskou produkci i chrání životní prostředí, je významným pomocníkem pro spoluobčany s omezenou schopností pohybu a orientace, poskytováním přesného času synchronizuje energetické sítě, bankovní operace či významně zvyšuje kapacitu datových přenosů. Nejběžnější uplatnění má pak družicová navigace při jízdě autem a v turistice.

Budované kosmické systémy (Copernicus, Galileo, EGNOS, Meteosat třetí generace apod.) jsou základem pro rozvoj trhu s aplikacemi a službami pevně svázanými s využíváním dat z těchto systémů. Unikátní parametry nových systémů vytvářejí obrovský prostor pro nové nápady, které je možné velmi často později komercionalizovat. Nové nápady přitom nezřídka bývají u zrodu nových firem, které by se mohly stát jedním z pilířů nového českého hospodářství založeného na inovacích s velkou přidanou hodnotou a světovým přesahem.

spinner