28. března 2013
PRAHA – Šest českých firem a vědeckých pracovišť spolupracuje na projektech využívajících satelitní signál evropského navigačního systému Galileo. Vznikají tak například levnější satelitní jednotky pro placení kamionového mýtného, na nichž spolupracuje ČVUT. Na vývoji přijímače pro signál ze satelitů Galilea se zase podílí Ústav fyziky atmosféry při Akademii věd. Uvedlo to ministerstvo dopravy, které v Česku vesmírné aktivity zastřešuje.
Dalších 70 firem, výzkumných ústavů a vysokých škol se dnes přišlo seznámit s možnostmi, které jim vznikající systém nabízí. „Systém Galileo začíná být funkční," uvedl na semináři náměstek ministra dopravy Jiří Žák. Zopakoval, že systém, který se bude dále zdokonalovat, přináší pro tuzemské firmy možnost spolupráce v tomto velmi prestižním odvětví.
Kromě dalších firem se na vývoji aplikací pro Galileo podílela tuzemská firma Ekotoxa na projektu Unifarm, jehož cílem je využití satelitního signálu pro navigaci techniky při polních pracích, nebo projekt Golden Ice usnadňující zimní údržbu silnic. Ke spolupráci se dále připojila Správa železniční dopravní cesty, nebo soukromá společnost Telematix Services.
Galileo má nyní na oběžné dráze čtyři satelity. Do konce letošního roku by se měly uskutečnit další dva starty raket s družicemi, uvedl výkonný ředitel systému Galileo Carlo des Dorides. První je plánován na září a druhý na prosinec. V roce 2014 by se měly uskutečnit další čtyři vzlety a celý systém by již měl být schopný v omezené míře poskytovat navigační služby. Plně funkční by měl být na přelomu let 2019 a 2020, kdy bude na oběžné dráze 30 satelitů.
(čtk)