Česká kosmická agentura

Nová agentura by měla zastřešit všechny kosmické aktivity

Nová agentura by měla zastřešit všechny kosmické aktivity

Do konce roku musí ministerstvo dopravy a další resorty předložit vládě ke schválení koncept vybudování České kosmické agentury. Na začátku července o tom rozhodla vláda. Vznik kosmické agentury by měl po vzoru dalších vyspělých států světa výrazně přispět ke zvýšení efektivity a transparentnosti státní správy v této oblasti.

Zpráva o stavu kosmických aktivit, kterou se vláda zabývala, je analýzou stavu a východiskem pro další rozhodování, zejména pokud jde o institucionální, organizační, legislativní a finanční aspekty zabezpečení oblasti kosmických aktivit v České republice. Součástí zprávy je rovněž návrh na zřízení České kosmické agentury, která by v budoucnu měla v zemi řídit kosmické aktivity. „Podrobná koncepce by měla být zpracována a předložena vládě ke schválení ještě do konce letošního roku. Zvolená varianta bude výsledkem široké diskuse, která ukáže, zda se vznikem České kosmické agentury bude třeba i legislativních úprav,“ uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Sjednotí se odpovědnost za kosmické aktivity

Ministerstvo dopravy má zájem na vytvoření centrální agentury, aby všechny aktivity byly pod jednou střechou. V oblasti kosmických aktivit totiž dosud panuje velká roztříštěnost. Česká kosmická agentura by podle ministerstva dopravy měla zastřešit oblast kosmických aktivit, aby byla plně reflektována její specifika, realizován její potenciál pro české subjekty a maximalizovány užitky pro národní hospodářství. Centralizací působnosti a pravomocí by měla být sjednocena i odpovědnost za oblast kosmických aktivit a zefektivněna a zrychlena činnost státní správy v oblasti kosmických aktivit. Česká kosmická agentura by také prostřednictvím svých zaměstnanců měla sjednotit know-how a zkušenosti České republiky v oblasti kosmických aktivit a zaručit kontinuitu vytyčených strategií a cílů.

Jednotné rozhraní pro všechny subjekty

Česká kosmická agentura by zároveň měla být jednotným komunikačním rozhraním pro národní i mezinárodní subjekty v otázkách týkajících se oblasti kosmických aktivit, což zvýší i právní jistotu těchto subjektů a jejich důvěru potřebnou pro sdílení informací a spolupráci. Například zahraniční kosmické agentury nemají v současné době v ČR partnera na odpovídající úrovni.

Česká kosmická agentura jakožto jednotná struktura by navíc měla být na rozdíl od stávajícího roztříštěného pojetí důležitým prvkem transparence řízení oblasti kosmických aktivit.

Podle ministerstva dopravy musí být zřízení České kosmické agentury nákladově neutrální, či dokonce musí ještě ušetřit stávající zdroje. Pokud jde o vnitřní náklady spojené s fungováním České kosmické agentury, jako ideální se nabízí soustředění v současné době roztříštěných personálních kapacit a finančních prostředků. Ve skutečnosti by se tak mělo jednat o přesun několika odborníků z několika ministerstev. Uvažuje se přibližně o dvanácti zaměstnancích, kteří by s největší pravděpodobností sídlili v pražské budově agentury GSA, jež odpovídá za družicový systém Galileo.

„Nemáme ambici být institucí velikosti NASA nebo podobných agentur ve Francii a Německu, ale nyní nemáme orgán, který by Česko reprezentoval navenek,“ uvedl náměstek ministra dopravy Jiří Žák, který stojí v čele koordinační komise kosmických aktivit.

Členství v ESA přináší řadu možností

Česká kosmická agentura by měla mimo jiné odpovídat za členství v Evropské kosmické agentuře (ESA), do níž Česká republika vstoupila na konci roku 2008 jako první postkomunistická země. Členství v ESA představuje pro Českou republiku více příležitostí v oblasti kosmických aktivit. Ukazuje se také, že kosmické aktivity již dávno nejsou jen vědeckou disciplínou, ale že se jedná především o hospodářskou disciplínu s obrovským společenským, politickým, strategickým a bezpečnostním potenciálem.

„Kosmické aktivity mají obrovský potenciál inovací a pro české hospodářství jsou důležitým předpokladem pro zvýšení jeho konkurenceschop­nosti. Za pilíř české konkurenceschop­nosti oblast kosmických aktivit už dříve označil také NERV,“ připomněl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Tomáš Johánek

spinner