Galileo

Pavel Dobeš podepsal smlouvu o přesunu GSA do Prahy

Pavel Dobeš podepsal smlouvu o přesunu GSA do Prahy

Hostitelskou smlouvu řešící status řídicího centra GSA evropského satelitního systému Galileo v Praze podepsali minulý týden na úřadu vlády ministr dopravy Pavel Dobeš a výkonný ředitel European GNSS Agensy Carlo des Dorides. Podpisu smlouvy byli přítomni i premiér Petr Nečas a místopředseda Evropské komise Antonio Tajani. Akt dovršil pětileté úsilí České republiky o přesun řídicího centra z Bruselu do Prahy.

Podmínky, které si GSA pro přesun do budovy bývalé Konsolidační agentury v Holešovicích stanovila, česká strana splnila na konci loňského roku. Zhruba 45 úředníků agentury by se tak mohlo do Prahy začít stěhovat v květnu a od 1. září by měla agentura podle Carla des Doridese v české metropoli oficiálně zahájit činnost. Pronájem prostor bude po dobu prvních pěti let činit pouze jedno € ročně.

„Chceme využít přesunu systému Galileo do Prahy také k technologickému rozvoji českého průmyslu, především v oblasti inovací,“ řekl premiér Petr Nečas. „Je tady velmi silný aspekt technologický a průmyslový… Jsme přesvědčeni, že rozvoj kosmických technologií je nesmírně podnětnou a inovativní částí průmyslu s velkou perspektivou,“ do­dal.

Premiér připomněl, že Česká republika je první z nových členských zemí Evropské unie, která se stala členem evropské kosmické agentury ESA. Zmínil rovněž českou tradici v kosmickém výzkumu, včetně vývoje vlastní družice. Kosmické technologie jsou podle Petra Nečase cestou ke konkurenceschop­nosti Evropské unie. „Konkurenceschop­nost je jeden z klíčových imperativů, který má před sebou celá Evropská unie. Je to klíčová výzva pro její dlouhodobou perspektivu a právě kosmické technologie mohou představovat jeden ze základních zdrojů technologických inovací a tím pádem i zvyšování konkurenceschop­nosti a vytváření nových pracovních příležitostí v Evropě,“ řekl.

Rozvoj kosmických technologií v Evropě premiér označil za výzvu i pro Českou republiku. Na vývoji těchto technologií na špičkové úrovni se mohou podílet české firmy a výzkumné instituce. „Je to šance pro nás pro všechny a my ji chceme využít,“ uvedl Petr Nečas.

Ve středu třetí průmyslové revoluce

„Jsem přesvědčen, že politika v oblasti vesmíru je naší budoucností a bude v samém středu třetí průmyslové revoluce,“ řekl na tiskové konferenci Antonio Tajani. Podle jeho názoru se země Evropské unie musí vypořádat s krizí také tím, že budou klást důraz na reálnou ekonomiku, podporovat vnitřní trh a malé a střední podnikatele. Právě výzkum v kosmické oblasti v tomto směru označil za velice důležitý.

Administrativní část GSA bude mít na starosti koordinaci vzniku evropského vesmírného programu Galileo, jež má vytvořit ekvivalent amerického navigačního systému GPS. Evropský systém má být schopen určit polohu na celém světě s přesností na metry na rozdíl od amerického systému, který připouští odchylky kolem deseti metrů. Oba systémy by si však neměly vzájemně konkurovat, naopak se budou vzájemně podporovat.

(lan)

Hlavní úkoly GSA

  • zajišťuje bezpečnostní akreditaci, dává podnět k zavádění bezpečnostních postupů a provádí bezpečnostní prověrky; 
  • odpovídá za marketing a komercionalizaci systému Galileo a EGNOS, zejména přispívá k přípravě uvedení systému na trh, analýze trhu a propagaci aplikací a služeb na trhu v oblasti družicové navigace; 
  • plní úkoly spojené s certifikací systému a jeho jednotlivých komponentů; 
  • z uvedených hledisek spravuje evropské programy v oblasti družicové navigace, kontroluje používání prostředků a řídí související činnosti v oblasti výzkumu a vývoje; 
  • odpovídá za otázky související s právem využívat kmitočty potřebné k provozu systémů; 
  • vydává koncese subjektům odpovědným za provoz systému Galileo a poskytování souvisejících služeb a zajišťuje plnění smluv.

www.spacedepartment.czwww.gsa.europa.eu

Základní informace o agentuře GSA 

Regulační úřad EU GSA (European GNSS Agency, Agentura pro evropský GNSS) dohlíží na všechny veřejné zájmy ohledně evropských programů GNSS. Úřad byl založen jako agentura Evropského společenství 12. července roku 2004. Předchůdcem GSA byl tzv. Společný podnik Galileo (GJU), který v květnu roku 2002 založily Evropské společenství a Evropská vesmírná agentura (ESA) za účelem řízení fáze vývoje Galileo. Úřad GSA oficiálně převzal všechny úkoly přidělené GJU 1. ledna roku 2007. Ke strategickým cílům GSA patří zajištění plně funkčního systému Galileo. Hlavním úkolem GSA je hájit veřejný zájem, vystupovat jako regulační orgán ve vztahu k evropským programům družicové navigace (GNSS) a položit základy udržitelného a ekonomicky životaschopného systému. Klíčovým deklarovaným cílem GSA je to, aby Galileo byl nejen plně funkční systém, ale také přední světový satelitní navigačním systémem pro civilní použití.

spinner