Galileo Application Congress Prague 2012

Praha hostila kongres o aplikacích systému Galileo

Praha hostila kongres o aplikacích systému Galileo

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s agenturou GSA minulý týden v Praze uspořádalo mezinárodní konferenci Galileo Application Congress Prague 2012. Během druhého dne konference obě strany stvrdily podpisem smlouvy přesun centra agentury do Prahy.

Konference se uskutečnila pod záštitou premiéra České republiky Petra Nečase a ministra dopravy Pavla Dobeše a za podpory Evropské vesmírné agentury (ESA) a Institutu evropské vesmírné politiky. Praha se během ní stala místem setkání klíčových osobností na poli satelitní navigace, především evropských projektů Galileo a EGNOS. Že jde o témata velice aktuální, bylo patrné i z počtu účastníků, který téměř přesahoval kapacitu přednáškového sálu.

„Již sama skutečnost, že se tato konference koná v Praze, odráží hluboký a trvalý zájem České republiky o úspěch projektu Galileo a svědčí o perspektivě, kterou v jeho uskutečnění vidí. S netrpělivostí očekáváme spuštění programu v roce 2014, jež vnímáme jako nezbytné pro naplnění cílů, které si unie a členské státy v oblasti družicové satelitní navigace vytkly,“ řekl při zahájení konference Petr Nečas.

Včasné zprovoznění systému Galileo je podle českého premiéra třeba vnímat také jako potřebný další krok v tradici evropských, ale rovněž českých kosmických aktivit. „Přestože to možná na první pohled není patrné, Česká republika má v oblasti kosmonautiky a kosmických aktivit na co navazovat. Využívání družicových systémů vždy považovala za jedno z klíčových odvětví,“ uvedl. Připomněl, že Galileo není prvním mezinárodním či evropským projektem v oblasti vesmíru a kosmických aktivit, do kterého je Česká republika zapojena. Může tak čerpat ze zkušeností, které v minulosti získala coby člen mnoha mezinárodních organizací zabývajících se touto problematikou.

Odvětví s vysokou přidanou hodnotou

Vývoj systému Galileo je podle Petra Nečase také plně v souladu s programem české vlády zaměřeným na podporu konkurenceschop­nosti, a to s důrazem na výzkum a inovace a vysokou přidanou hodnotu. „Česká republika přirozeně není kosmickou velmocí… Kosmické aktivity jsou současně pro Českou republiku výzvou, neboť napomáhají k posunu vpřed v oblastech, kde máme stále rezervy, například co se týče spolupráce mezi institucemi výzkumu a vývoje a průmyslovou sférou. Rezervy však vidíme i na úrovni samotné Evropské unie. Ta zaostává za USA či Japonskem, pokud jde o průmyslové inovace a technologickou konkurenceschop­nost. Včasné spuštění systému Galileo proto nabízí jedinečnou příležitost postavit se tomuto trendu a ukázat, že unie myslí své deklarované priority, mezi něž oblast inovací a konkurenceschop­nosti patří, vážně,“ řekl.

Stimul pro další technologický pokrok

Důraz na rozvoj nových technologií podtrhl před konferencí i výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides. „Agentura GSA přinese do České republiky znalostní základnu a významnou koncentraci technologického know-how a aktivit. Je zároveň katalyzátorem pro odbornou a tvůrčí výměnu v rámci regionu, čímž může přispět k inovačnímu potenciálu. Jsme připraveni v našem poslání spolupracovat s Prahou a Českou republikou jako naším přirozeným centrem,“ řekl.

Význam pražského kongresu a jeho zaměření pak zdůraznil generální ředitel Evropské vesmírné agentury Jean-Jacques Dordain. „Nemluvíme zde o Galileu, ale o jeho aplikacích, což je mnohem důležitější,“ řekl s tím, že je zapotřebí, aby poskytovatelé služeb měli blízko k jejich uživatelům.

Návratnost investic

Původní odhad nákladů na projekt Galileo se zvýšil. V současné době Evropská unie očekává, že do roku 2014 se celkové výdaje budou pohybovat kolem pěti miliard €. Pro následující období do roku 2020 pak finanční perspektiva Evropské komise podle Carlose des Doridese předpokládá dalších sedm miliard €. Přes-to se investice podle zastánců Galilea vyplatí. A to nejen z hlediska nezávislosti Evropy na jiných systémech, větší přesnosti evropského systému, ale také co se týče návratnosti investic, nových obchodních příležitostí a dalších pracovních míst. Navíc například podle finančního ředitele společnosti EADS Atrium Thomase Müllera jsou úspory patrné již dnes – náklady na evropský satelit jsou podle něj výrazně nižší než náklady na americký modul, což představuje pro starý kontinent velkou výhodu.

V centru pozornosti je doprava

Důležitá je však nejen spolehlivost systému, ale především možnost jeho využití a rozvoj aplikací. Dřívější studie identifikovaly více než sto oblastí, které mohou profitovat z přesného zjištění polohy pomocí GNSS. Dosud jim jednoznačně dominují jen dvě – silnice a polohovací systémy. Vzhledem k tomu, že druhá skupina je často úzce spojena s osobní mobilitou, je doprava zdaleka nejdůležitější oblastí. A má–li Galileo uspět, jsou zapotřebí takové aplikace, které sektor dopravy potřebuje.

Větší důraz na národní úroveň

Jedním z problémů pro další rozvoj a uplatnění celého systému by podle účastníků konference mohla být i skutečnost, že výzkum a vývoj jsou podporovány především v celoevropském měřítku a nikoli na národních úrovních. Právě přesun dohledového centra GSA do Prahy by proto mohl být stimulem, který přispěje k větší aktivitě českých subjektů a povede k jejich větší konkurenceschop­nosti v oblasti kosmických technologií, satelitní navigace i dalších návazných aplikací.

(lan) www.galileoprague2012.eu

spinner