29. května 2016, Milan Frydryšek
Ve dnech 6. až 9. června se ve skotském Glasgow uskuteční jedenáctý Evropský kongres ITS. Jeho mottem je Delivering Future Cities Now a pořádá jej mezinárodní instituce ERTICO – ITS Europe. Jeho součástí bude i summit evropských primátorů, kteří budou diskutovat o problémech evropských měst z pohledu inteligentní mobility. Pozváni byli i zástupci českých měst.
Právě toto setkání primátorů na téma Inteligentní mobilita ve městech bude podle viceprezidenta Sdružení pro dopravní telematiku a předsedy ITS Nationals Ing. Romana Srpa jedním z nejzajímavějších momentů kongresu. „Není náhodou, že primátoři evropských měst budou o inteligentní mobilitě diskutovat právě v Glasgow. Je to moderní město, které sice není hlavní, ale přesto má s telematikou zkušenosti. V České republice jsme oslovili primátory čtyř měst. Byla mezi nimi samozřejmě Praha jako hlavní město, ale snažili jsme se přilákat představitele měst, která se v oblasti telematiky mají čím pochlubit. Takže jsme pozvali primátory Plzně, Brna a Ostravy. Primátor Plzně Martin Zrzavecký již přislíbil účast v doprovodu projektového manažera dopravy PMDP Jiřího Kohouta. Věřím, že příležitosti představit svůj super počítač na VŠB a své zkušenosti s počítáním a optimalizací agendy dopravních informací využijí zástupci Ostravy. A téma, s nímž by mohli přispět představitelé Brna, je jasné – město, na jehož rozhraní je dálnice, která je tranzitním tahem a zároveň městským okruhem a rozděluje starou zástavbu a nová obchodní centra a podniky,“ uvedl Roman Srp.
Diskuse v tematických skupinách
Pozvání obdrželi zástupci 99 evropských měst. Summit bude probíhat tak, že po úvodním společném zasedání budou primátoři rozčleněni do diskusních skupin, v nichž budou jednat o předem ohlášených tématech. Těch je pět a každý primátor je obdržel spolu se zvacím dopisem ve formě otázek:
1. Jak podpořit využití multimodální veřejné dopravy před soukromými vozidly?
2. Jak mohou města profitovat z nových služeb v oblasti mobility (car sparing, car-poo-ling atd.) a „Mobilita jako služba“?
3. Jak snížit negativní dopad dopravy na životní prostředí bez omezení mobility?
4. Jak optimalizovat management dopravy ve městě ve vztahu k osobní i nákladní dopravě?
5. Jak integrovat dopravu, zásobování energiemi, svoz odpadu, telekomunikační služby, sociální služby atd., aby vzniklo skutečně „chytré“ město?
Tři plenární zasedání
Očekává se, že kongres navštíví na 2500 návštěvníků z celé Evropy. Jeho součástí bude i odborná výstava, kde se představí kolem 80 vystavovatelů z více než padesáti zemí. Proběhnou tři hlavní plenární zasedání orientovaná na zavádění automatizace v dopravě a připojená vozidla, vytváření digitálních měst a koncept Mobilita jako služba (o tomto konceptu přineseme informaci v některém z příštích čísel DN).
(lan)