Cognex

Systém DataMan využívá zpracování obrazu

Systém DataMan využívá zpracování obrazu

V oblasti logistiky musí automatická třídicí zařízení dosahovat stále vyšších rychlostí a bezpečně zpracovávat rostoucí množství dat. Přitom musí dodržovat mezinárodní směrnice, normy a zákony. Systémy musí rovněž zaručit efektivní zpětné sledování zboží, a to v celém řetězci od výroby až ke konečnému zákazníkovi. Klíčem k úspěchu jsou inteligentní čtecí zařízení identifikačních kódů, která na rozdíl od laserových skenerů využívají zpracování obrazu.

V řadě supermarketů se každodenně opakuje stejná situace, že není možné přečíst etiketu čárového kódu a kód se musí zadávat manuálně. Laserový skener často nedokáže přečíst vybledlý, poškozený, špinavý, pokřivený nebo složený kód etikety. U automatických třídicích zařízení již dnes podobné problémy při čtení kódů nelze z hlediska hospodárnosti a kvality akceptovat. Poruchy při snímání kódů totiž mohou mít celou řadu negativních dopadů, ze-jména zvýšených nákladů při distribuci zboží.

Kompletní sledování výrobků se v současnosti uplatňuje ve všech oblastech. S využitím moderní technologie kódů 1D a 2D je možné umístit na prakticky jakýkoli předmět množství detailních údajů nejrůznějšího druhu a tyto informace kompletně a jednoznačně snímat.

Při řešení těchto úkolů se využívají nová čtecí zařízení identifikačních kódů, například DataMan 500 firmy Cognex. Tato zařízení kladou důraz na vysokou výkonnost, jednoduchou instalaci i snadnou obsluhu.

Výkonnost umožňuje řada nových funkcí

Budoucí požadavky na kódovací a čtecí systémy je třeba včas zahrnout do plánování produkce a struktury podniku. Patří mezi ně například využívání nových čárových kódů, které jsou tvořeny několika rozdílnými šířkami čar a mezer. Další možností je současné čtení několika kódů včetně kódů DataMatrix na jedné etiketě nebo přímo na obalu, respektive na samotném výrobku. Stále častěji je třeba, aby bylo možné na běžícím pásu načítat v jednom okamžiku několik výrobků s etiketami nebo současně snímat celou řadu. Vedle prostého načítání kódů se setkáváme i s dalšími požadavky, například na dodatečnou identifikaci nekódovaného písma, správné umístění etiket či přítomnost loga a podobně.

Pro komplexní řešení identifikace výrobků při komunikačním propojování výrobních procesů s logistikou, kancelářskými sítěmi a databázemi v reálném čase je třeba dostatečného a mnohostranného know-how. Aplikační a odborné znalosti a zkušenosti jsou důležité, neboť mohou zabránit vzniku chyb. Přispívají také k dosažení vyšší flexibility, výkonnosti a minimalizace nákladů ve výrobě. V globalizovaném světě je pro uživatele stále důležitější, že obdrží od jednoho partnera řešení s optimalizovanou souhrou všech komponent hardwaru a softwaru.

Díky své světové síti systémových integrátorů a partnerů zprostředkovává společnost Cognex vedle rozsáhlé nabídky hardwaru a softwaru na zpracování obrazu také mnohostranné zkušenosti a široké portfolio produktů pro průchozí systém Track & Trace, včetně komunikace se systémem SAP, především autoidentifikací řešení SAP.

Bezpečnost upravují předpisy

Nová mezinárodní legislativa v této oblasti rovněž zvyšuje požadavky na bezpečnost. Účastnící zásobovacích řetězců budou muset zavést celosvětový systém UDI (Unique Device Identification) pro jednoznačnou identifikaci lékařských produktů. Základem jsou světové sítě databází UDI. V současné době připravují americké úřady, například FDA (Food and Drug Administration) a GHTF (Global Harmonisation Task Force) rozsáhlé identifikační předpisy. Podobné inovace probíhají také u ostatních mezinárodních schvalovacích orgánů – IFAH (International Federation od Animal Health) a EFPIA (European Federation of Pharmazeutical Industries and Associations). Při tom se volba nosiče informací soustřeďuje na GS1-Datamatrix.

Loni v únoru přijal Evropský parlament návrh směrnice komise Evropské unie, která se týká evropského systému UDI. Nové bezpečnostní aspekty a kontrolní mechanismy mají podle tohoto mezinárodního standardu zaručit kompletní zpětné sledování všech lékařských produktů v rámci celého výrobního řetězce od výroby až ke konečnému zákazníkovi a následné likvidaci či recyklaci. Například ve Francii musí být od začátku loňského roku v souladu se směrnicí EFPIA všechny farmaceutické produkty označeny kódem CIP, číslem šarže a datem propadnutí ve formě kódu Datamatrix.

V budoucnu se pravděpodobně tento postup rozšíří také do ostatních oblastí průmyslu a obchodu, ve kterých bude třeba brát při distribuci výrobků ohled na bezpečnostní otázky.

Inovace se dotýkají široké oblasti

Nová řada výrobků DataMan 500 firmy Cognex udává krok v technologii efektivního načítání kódů 1D a 2D. Všechny základní technologie, které se na tom podílejí – mikroprocesorová technika VSoC (Vision System on Chip), optika s technologií tekutých čoček, PoE Power over Ethernet, osvětlení a ID-software pro čtení identifikačních kódů IDMax® – představují vynikající inovace. Výsledkem souhry technologií je modulární systémové řešení. Dosahovaná výkonnost, rychlost čtení, vizualizace online i spolehlivost přesahují omezené schopnosti laserových skenerů.

Software pro čtení kódů IDMax® firmy Cognex zaručuje použití jednotky DataMan 500 pro extrémně vysoké rychlosti čtení. Čárové kódy, které s použitím běžných laserových skenerů nelze přečíst, neboť jsou poškozené, deformované, neostré, poškrábané, zhuštěné nebo málo kontrastní, lze s úspěchem přečíst pomocí DataMan 500. Poprvé bylo ve vývoji VSoC (Vision System on Chip) snímání obrazu a vyhodnocení v reálném čase sloučeno do jednoho čipu. Díky tomu může DataMan snímat až tisíc snímků za sekundu a číst veškeré kódy – jak 1D a 2D kódy, tak také kódy Data-Matrix a kódy QR stejně jako až šest různých kódů v jednom obraze, nezávisle na jejich poloze.

Nový snímač kódů je současně uživatelsky přívětivější než laserový skener. Uživatelé mohou přesně sledovat to, co vidí přístroj, a to buď v reálném čase na monitoru, nebo s využitím archivace obrazu i později. Bez pohyblivých dílů má čtečka kódů dvojnásobnou životnost a mnohem vyšší spolehlivost než laserové skenery.

Technologii doplňují další vylepšení

Mezi další vlastnosti systému patří například Auto-Trigger, autofokus a také funkce zpětné vazby pro chybně provedené čtecí operace. Základní provedení podporuje jak standardní objektivy C-Mount, tak volitelné možnosti s automatizovaným ostřením. Díky technologi tekutých čoček je k dispozici velmi rychlý autofokus, který zaručuje široké možnosti použití při vysokých rychlostech pásu. Použitá pokroková technologie je extrémně rychlá, spolehlivá, nabízí dobrou optickou kvalitu při minimální spotřebě proudu, neobsahuje žádné pohyblivé části a díky tomu je velmi robustní.

Nové čtecí zařízení se používá tak snadno jako laserový skener. Zpětná vazba pro chybně provedené čtecí operace a možnosti jejich vizualizace včetně archivace obrazu usnadňují nastavení pro čtení čárového kódu. Současně zaručují, že případné problémy při čtení budou rychle zjištěny, dokumentovány a vyřešeny.

Aby byla instalace co nejjednodušší, probíhá elektrické napájení a datová komunikace jediným kabelem s využitím technologie napájení datovým síťovým kabelem power-over-ethernet (PoE), přípojky RS-232 a několika míst E/A pro integraci do starších systémů. DataMan spojuje výhodu čtecích zařízení založených na zpracování obrazu s uživatelským komfortem i cenou běžných laserových skenerů. K dispozici je rovněž další modulární příslušenství, například o výkonné osvětlení, sledování výrobku pomocí snímače otáček, rozšířený I/O & komunikační modul a také zrcadlový systém pro rozšíření expozičního pole.

Díky rychlému pokroku v oblasti mikroprocesorů, obrazových senzorů, miniaturizace optiky, osvětlení a extrémně přesných algoritmů pro dekódování jsou dnes čtecí zařízení identifikačních kódů založená na zpracování obrazu výkonnější a hospodárnější. V mnoha oblastech tato zařízení zdaleka předčí laserové skenery.

Výkon je možné dále zvýšit

Při použití široce rozšířených kódů 1D a 2D existují i možnosti pro další zvýšení výkonu čtení – například softwarové balíky IDQuick™ a IDMax™, které vycházejí z patentované technologie PatMax® Vision firmy Cognex. K dispozici jsou rovněž výkonná vývojová prostředí, která značně zjednodušují programování a procesovou implementaci a zvyšují bezpečnost. Přesně pracující inteligentní algoritmy pro čtení dokáží výrazně zvýšit výkon a dosáhnout nejvyšší rychlosti a spolehlivosti čte­ní.

(PR) www.cognex.com

Společnost Cognex

Cognex Corporation navrhuje, vyvíjí, vyrábí a uvádí na trh systémy počítačového vidění a průmyslové systémy snímání ID kódů neboli zařízení, která dokážou „vidět“. Společnost Cognex je světovým lídrem v oblasti počítačového vidění a průmys-lového snímání ID kódů. Její systémy počítačového vidění a snímání ID kódů se využívají po celém světě, a to v celé řadě inspekčních, identifikačních a naváděcích aplikací v rámci výrobního a distribučního procesu. Klíčovými trhy jsou automobilový průmysl, výroba potravin a nápojů, farmaceutický průmysl, logistika a výrobci OEM. Cognex má sídlo ve státě Massachusetts (USA) a regionální zastoupení a distributory po celé Severní Americe, Evropě, Asii, Japonsku či v Latinské Americe. Rovněž ve východní Evropě rozšiřuje společnost Cognex svou přítomnost a nyní nabízí technickou podporu a školení v učebnách svých zastoupení v polské Vratislavi (Wrocław) a maďarské Budapešti. Zdroj: Cognex Corporation

Některé vlastnosti snímačů kódů založených na zpracování obrazu

  • rychlost čtení 
  • dlouhodobá spolehlivost 
  • všesměrové čtení kódu 
  • čtení 2D kódu 
  • několikanásobné zachycení kódů a možnost vydání 
  • archivace obrazu úspěšného nebo neúspěšného zachycení 
  • jednoduché seřízení, obsluha a aktualizace 
  • zobrazení a komunikace 
  • zpětná vazba o kvalitě čárových kódů 
  • bezpečná investice do budoucna

Zdroj: Cognex Corporation

spinner