4. srpna 2011
Dopravní telematiku lze v České republice jako samostatný obor studovat na jediné vysoké škole – Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Podle jejího děkana Miroslava Svítka se zájem studentů o obor postupně zvyšuje, stejně jako zájem firem a institucí o nové absolventy fakulty.
„Můžete přiblížit historii studia oboru dopravní telematiky na vaší fakultě?“
„Fakulta dopravní ČVUT se od svého vzniku v roce 1993 orientuje na systémové pojetí dopravy jako síťového odvětví s plošnou působností včetně využívání nových informačních a telekomunikačních technologií. Naši pedagogičtí i vědečtí pracovníci byli u počátků rozvoje oboru dopravní telematiky (ITS) a podíleli se na přípravě zásadních mezinárodních dokumentů a technických standardů.
Všechny získané poznatky jsme se samozřejmě snažili přenést i do vzdělávacího procesu. Před několika lety jsme se účastnili evropského projektu ETNITE, jehož cílem bylo stanovit odborné a kvalifikační požadavky na inženýra v oboru ITS. Na základě těchto zkušeností jsme vytvořili nový magisterský obor ITS, jehož struktura předmětů a znalostí je koordinována v rámci profesní sítě univerzit ITS-EduNet. Obor ITS je v magisterském studiu vyučován pouze v anglickém jazyce, a to ve formě tzv. multiple degree ve spolupráci s Univerzitou v Linköpingu (Švédsko) a Univerzitou of Applied Sciences ve Vídni.“
„Jaký mají studenti o tento obor zájem?“
„Počet zájemců o magisterský obor ITS neustále roste. Některé studenty odrazuje fakt, že studium je pouze v angličtině, ale na druhou stranu je dopravní telematika mezinárodním oborem a student si rozhodně nemůže vystačit s češtinou. Řada studijních materiálů je k dispozici pouze v angličtině. V magisterském studiu převažují zahraniční studenti.
Obor ITS vyučujeme i v rámci bakalářského studia. Toto studium je realizováno v českém jazyce a připravuje naše studenty na navazující anglické magisterské studium, případně na stáže či pobyty na dalších zahraničních univerzitách.“
„Jaká je spolupráce se soukromými firmami? Daří se studentům sehnat odpovídající praxi?“
„V rámci nedávno zveřejněného průzkumu uplatnitelnosti studentů vysokých škol měli absolventi fakulty dopravní ve srovnání s ostatními obory jeden z nejvyšších nástupních platů a prakticky nulovou nezaměstnanost. Naši absolventi se dobře uplatňují nejen v soukromých firmách, ale také ve státní správě a veřejné samosprávě.“ „Daří se vám uplatňovat v praxi i výsledky vašich výzkumů?“
„Od počátku vzniku fakulty dopravní realizujeme projektově orientovanou výuku. Jde o to, že studenti i doktorandi pracují spolu s pedagogickými a vědeckými pracovníky dlouhodobě na konkrétních projektech, které zadávají externí subjekty. Velký zájem je například o projekty, které financuje automobilový průmysl. Zajímavé výsledky přinesly projekty financované z prostředků ministerstva dopravy nebo Ředitelství dálnic a dálnic. Výsledky většiny projektů bylo možné uplatnit v praxi, protože odpovídaly konkrétnímu zadání a konkrétní potřebě zadavatelů.“
Tomáš Johánek