20. září 2015
Jedním z trendů výstavby průmyslových a logistických nemovitostí na českém trhu je, že většina nových hal se staví v rámci BTS neboli built-to-suit, tedy na míru konkrétním požadavkům klienta. Pouze v zavedených lokalitách se staví i spekulativně. V rozhovoru pro DN to potvrdil ředitel společnosti PointPark Properties (P3) pro ČR Tomáš Míček.
„Vaše společnost patří mezi pětici největších vlastníků průmyslových nemovitostí v Evropě. Jaké máte další plány na českém trhu?“
„Naší dlouhodobou strategií je upevňovat postavení společnosti P3 nejen v lokalitách České republiky, ale i v celé Evropě. Klientům dokážeme poskytnout hluboké know-how – máme zkušené týmy v osmi kancelářích po Evropě, které dokonale znají specifika daného trhu. Nájemci ze zahraničí tak například mohou jednoduše expandovat u nás, a klienti v Česku naopak rozšířit své působení do celé Evropy.“
„Jak obecně hodnotíte český trh s průmyslovými nemovitostmi, jaký očekáváte vývoj v příštích měsících?“
„Aktuálně velmi pozitivně – trh se postupně oživuje. Nově nastartovaná spotřebitelská poptávka se promítá v rozvoji retailu i logistických firem, raketový nárůst zaznamenávají i e-shopy. To všechno samozřejmě ovlivňuje poptávku po průmyslových nemovitostech. Co se regionálního rozvrstvení týče, přetrvává intenzivní zájem o okolí Prahy, ale ožívají i regiony a zájem o ně se dá očekávat i v budoucích letech.“
„Jaký osud předpovídáte spekulativní výstavbě?“
„Stavět spekulativně je vhodné na trzích, kde je převis poptávky po nových skladových prostorách. Dává developerovi možnost flexibilně reagovat a poskytnout okamžité řešení těm zákazníkům, kteří nemohou čekat několik měsíců na stavební povolení a samotnou výstavbu jejich projektu. My v P3 stavíme spekulativně v několika zavedených, stabilních lokalitách, často se jedná o část objektu k výstavbě na klíč. V posledních letech se však zákazníci uchylují převážně k řešení typu BTS neboli built-to-suit, tedy výstavbě na míru konkrétním požadavkům klienta.“
„Jak moc zkomplikovala výstavbu nových hal ve vašich parcích novela zákona o EIA? Co dnes obecně nejvíce komplikuje přípravu staveb?“
„S novelou EIA přibyla developerům další administrativa. Zvýšila se tak především celková časová náročnost v procesu povolování projektu, což v konečném důsledku může prodloužit i termíny dodávky staveb. Jedním z hlavních problémů je pak nemožnost vypořádat případné námitky v rámci zjišťovacího řízení, kde musí být všechna stanoviska k nové stavbě kladná.“
„Jaké regiony jsou z hlediska průmyslových a logistických staveb nejperspektivnější?“
„Česko obecně je z logistického, ekonomického i politického hlediska pro zahraniční investory velice atraktivní zemí a skvělých lokalit je zde hned několik. Tradičně největší zájem je o bezprostřední okolí Prahy a region střední Čechy. Právě zde leží naše parky P3 Prague Horní Počernice, parky u D8 a D11, které jsou pro nájemce lákavé zejména svou blízkostí k centru města. Pro německé firmy je zajímavý také západočeský a severočeský region. Celkově asi 40 procent našich logistických a průmyslových nemovitostí se nachází v okolí hlavního města – i pro nás tedy bude Praha vždy oporou našeho portfolia.“
„Hitem dnešní doby je důraz na ekologii a energetické úspory. Jak si v tomto směru stojí parky vaší společnosti?“
„Každý náš projekt realizujeme se závazkem dodat klientům účelné a efektivní budovy s minimálním dopadem na životní prostředí. O výstavbě nemovitosti vždy přemýšlíme uceleně – od prvního projektu přes realizaci až po následnou údržbu. Samozřejmostí je dobrá znalost byznysu klienta a jeho požadavků na provoz haly. Nejaktuálnějším příkladem ekologicky šetrné budovy může být nový projekt v P3 Prague D8 – distribuční centrum společnosti VF Corporation o velikosti téměř 40 tisíc metrů čtverečních, které je pro nás v Česku dosud největším BTS projektem. Prvenství má, i co se týče environmentální certifikace BRE-EAM, kterou budova získala na úrovni very good. BREEAM je považován za jakési měřítko k popisu vlivu budovy na životní prostředí. Hodnocení zahrnuje aspekty týkající se užívání energií a vody, vnitřního prostředí, znečištění, dopravy, materiálů, odpadu, ekologie a řídicích procesů.
Tomáš Johánek