Česká intermodální asociace (ARIP)

ARIP bude pokračovat v jednání o zastoupení Evropské intermodální asociace v ČR

Pátého ročníku konference s mezinárodní účastí CZ INTERMODAL 2003, který loni v říjnu uspořádala Česká intermodální asociace ARIP a Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice, se zúčastnilo 58 významných odborníků ze šesti zemí. Celkem 26 odborných příspěvků, bohatá následná diskuse na téma „Intermodální doprava před vstupem ČR do EU“ a závěrečné prohlášení shrnující priority rozvoje intermodální dopravy v ČR, takový byl výsledek loňské konference. A jaké úkoly před ARIP stojí letos?

Ještě v průběhu února budou představitelé ARIP jednat se zástupci Evropské intermodální asociace EIA v Bruselu o zřízení zastoupení EIA v ČR pro střední a východní Evropu a také o podstatném rozšíření spolupráce České a Evropské intermodální asociace. Již na konci loňského roku EIA deklarovala, že je připravena otevřít v ČR své zastoupení pro střední a východní Evropu. Účastníky zastoupení/re­prezentace by měly být společnost Maersk Sealand, ARIP a další dva zatím nedefinované subjekty.

V březnu ARIP uspořádá seminář pro ustavení mezinárodního konsorcia převážně na univerzitní úrovni, které zpracuje úvodní studii pro „Řešení evropského severojižního dopravního intermodálního koridoru a hledání nových potenciálů pro tento dopravní koridor“. Záměr navazuje na konferenci, která se loni v září konala v Drážďanech. Úvodní studie by byla zadáním pro zpracování žádosti o zařazení této problematiky do 6. rámcového programu výzkumu Evropské unie, respektive do Evropského fondu regionálního rozvoje. Seminář ARIP zorganizuje v součinnosti s Jihočeským a Středočeským krajem a celý záměr bude koordinovat s ministerstvem dopravy. Evropská intermodální asociace je rovněž připravena být účastníkem řešitelského mezinárodního týmu pro přípravu projektu Evropský intermodální dopravní koridor Sever-Jih, případně Sever-Jihovýchod.

V červnu ARIP v Pardubicích uspořádá další mezinárodní seminář k možnostem koordinace dopravního výzkumu v Evropě. I tato akce naváže na seminář v Drážďanech.

Na září ARIP plánuje návštěvu námořního přístavu, letiště a dalších intermodálních terminálů v Hongkongu a v listopadu se v Nizozemsku zúčastní konference a výstavy Intermodal 2004.

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie a s novými možnostmi pro realizaci intermodálních a dopravních projektů se Česká intermodální asociace zúčastní řešení všech potřebných projektů. Kromě již uvedených akcí se hodlá angažovat v projektu integrace letecké a železniční dopravy (napojení letiště Praha-Ruzyně na železniční síť). Bude také iniciovat větší zapojení českých univerzit do dopravního výzkumu.

Trvalým záměrem asociace pak zůstává další rozšiřování členské základny, širší zapojení členů do činnosti odborných komisí a další zintenzivnění činnosti směřující k většímu prospěchu jejích členů. ARIP vydává aktuální informace z intermodální přepravy na své internetové stránce, průběžně zpracovává kalendárium zahraničních odborných akcí v oblasti intermodality a sleduje možnost misí členů ARIP na zajímavé výstavy a veletrhy.

ARIP v roce 2003

Loni členové ARIP kromě uspořádání úspěšné konference Intermo-dal ’03 například navštívili letiště Charlese de Gaulla v Paříži a seznámili se s funkcí multimodálního terminálu (napojení letiště na železniční příměstskou a vysokorychlostní dopravu), zúčastnili se celostátní konference „Dopravní infrastruktura a informační technologie“ a mezinárodního semináře „Evropské projekty pro dopravní infrastrukturu měst a regionů“ v Praze. V červnu jednali s vedením EIA v Bruselu a uskutečnili misi na asociaci Material Handling Industry of America. V září se zúčastnili 19. ročníku Drážďanské konference o dopravním výzkumu, na jejímž závěru spolupodepsali drážďanské memorandum (Dresdener Memorandum). V memorandu se konstatuje, že účastníci konference mají vůli rozvíjet síť dopravního výzkumu pro harmonizaci a integraci dopravního výzkumu mezi SRN a novými členskými zeměmi Evropské unie.

Rovněž v Drážďanech se konal seminář „Mobilita ve spádových oblastech: Možnosti spolupráce Německa s novými členskými zeměmi EU“. Zástupci ARIP na něm vystoupili s přednáškou „Perspectives of Railway and Intermodal Transport in Joint Europe“, v níž se zabývali evropským intermodálním dopravním koridorem Sever-Jih a Sever-Jihovýchod.

V listopadu se členové zúčastnili výstavy Intermodal Transport&Logistics v Rotterdamu a při této příležitosti navštívili kontejnerový terminál společnosti Maersk Sealand. Během prohlídky diskutovali s pracovníky firmy Maersk o vnitrozemském terminálu Maersk Sealand v ČR (Lysá nad Labem). Byli ujištěni, že Maersk má o realizaci terminálu mimořádný zájem, protože zcela vyhovuje jeho záměru expedovat ze zatíženého terminálu Rotterdam kontejnery do vnitrozemského terminálu (pro střední a východní Evropu Lysá nad Labem) a teprve z něj pak zajišťovat další distribuci.

Ing. Ladislav Bína, CSc.,

Prof. ing. Vlastislav Mojžíš, CSc.,

Česká intermodální asociace a Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice

www.arip.cz

Česká intermodální asociace ARIP byla založena v září roku 1998 původně pod názvem Asociace pro rozvoj intermodální přepravy (ARIP) jako nevládní, nepolitické, nezávislé zájmové sdružení právnických osob. Její úlohou a posláním je zastupovat a hájit společné zájmy svých členů a zpracovávat koncepční materiály, směřující k podpoře intermodálního systému ČR a jeho začlenění do evropského intermodálního systému. Současně chce být partnerem státním i nestátním orgánům a organizacím při tvorbě legislativy v oblasti

intermodálních přeprav a spolupracovat s obdobnými zahraničními partnery. Trvale rozvíjí konzultační, poradenské, expertní, řešitelské a osvětové aktivity v oblasti intermodální přepravy.

Hlavním cílem ARIP je rozvoj a harmonizace intermodální přepravy mezi ČR a Evropskou unií. V lednu roku 2000 ji za svého člena přijala Evropská intermodální asociace EIA se sídlem v Bruselu. Asociace s EIA a Evropskou unií spolupracuje na jednotlivých rozvojových programech a aktivitách, směřujících k podpoře intermodální přepravy v ČR, a na jejím plném začlenění do evropského intermodálního systému.

Na naplňování všech stanovených úkolů pracuje výkonný výbor asociace a její odborné komise, v nichž jsou zapojeni přední odborníci ze státní správy, školství, vědy, výzkumu i praxe.

spinner