26. února 2009
Pod pojmem kombinovaná doprava se většině lidí se vybaví pouze přeprava kontejnerů. To je sice jen zúžený pohled, ale na druhou stranu se mu nelze ani příliš divit. V České republice jiný druh nedoprovázené kombinované dopravy než v námořních kontejnerech až donedávna prakticky neexistoval anebo byl jen naprosto zanedbatelný. Několik let už si však hledá místo na slunci přeprava sedlových návěsů a výměnných nástaveb po železnici, kterou v českých podmínkách provozuje společnost Bohemiakombi.
V západní Evropě se v současné době přeprava námořních kontejnerů podílí na veškeré kombinované dopravě jen asi 40 procenty. V České republice má zatím téměř stoprocentní podíl, objem ostatních přeprav je stále mizivý. Přitom námořní kontejner není právě ideální přepravní jednotka, často jsou mnohem vhodnější sedlové návěsy s vnitřní ložnou výškou až tři metry, výměnné nástavby nebo tankové kontejnery. „V Čechách se ze strany státní správy až trestuhodně zaspala doba, která byla ideální pro zahájení a podporu těchto přeprav,“ řekl jednatel společnosti Bohemiakombi, která se jako jediný operátor na českém trhu nespecializuje pouze na přepravu kontejnerů, Vladimír Fišer. Hlavním posláním Bohemiakombi je převádění toků zboží ze silnice na železnici, a to na principu vzájemně výhodné spolupráce silničních dopravců se železnicí.
Dopravci dříve nechtěli investovat do návěsů
Hlavním problémem malého zájmu o přepravu návěsů po železnici je podle Vladimíra Fišera to, že silniční dopravci v ČR zatím jen výjimečně investovali do potřebných návěsů a nástaveb. „Oni byli zvyklí v minulých letech jezdit jen po silnici. K tomu jim stačilo koupit lehký návěs a tahač. Klasické návěsy ale lze přepravit po kolejích pouze v systému Ro-La, který u nás skončil v roce 2004,“ pokračoval jednatel společnosti Bohemiakombi.
Jiná situace je podle něj v západní Evropě, kde systém různých, nejen finančních podpor donutil v minulosti dopravce investovat do nových návěsů použitelných také na přepravy po železnici.
Konkrétním výsledkem Bohemiakombi za loňský rok je převedení zhruba 18 tisíc jízd kamionů ze silnice na železnici, a to formou nedoprovázené kombinované dopravy. Atraktivitu kombinované dopravy, kterou nabízí, zvýšil především systém jejích vlastních rychlých ucelených vlaků, který je v provozu od roku 2005. „Díky tomu jsme mohli přepravit po železnici v roce 2008 pětkrát více zásilek, než tomu bylo v roce 2005,“ uvedl Vladimír Fišer.
Na nebývalé dynamice růstu poptávky po nedoprovázené kombinované dopravě se začala už na konci loňského roku projevovat krize. „Pro nás to znamená časové odložení silně růstových plánů, které jsme měli ještě ve třetím čtvrtletí minulého roku. Plán dalšího růstu nabízené přepravní kapacity vlaků jsme museli přehodnotit a kapacitu přizpůsobit tempu růstu zájmu,“ řekl dále Vladimír Fišer. Krize se podle jeho slov nepříjemně projevila především v tom směru, že silniční dopravci přestávají být finančně dostatečně silní na to, aby mohli investovat do nových návěsů schopných přepravy po železnici anebo nahrazovat další své cisterny novými tankovými kontejnery. Pozitivní zprávou je to, že železnici i v této těžké době stále více využívají ti čeští majitelé manipulovatelných silničních návěsů, kteří si je pořídili v průběhu loňského roku. Na počátku roku se na železnici také vrátila přeprava dovážených banánů, které jsou nyní nově přepravovány v chladírenských návěsech schopných přepravy po železnici. Rovněž přepravy tankových kontejnerů ve vlastnictví českých silničních dopravců pokračují po železnici. Podle Vladimíra Fišera však mezi zákazníky firmy Bohemiakombi stále převažují zahraniční firmy.
Plány se špatně odhadují
Základní výhodou Bohemiakombi pro nejbližší období je podle Vladimíra Fišera to, že ji netíží žádné dluhy, je dostatečně likvidní a zájem zákazníků o její přepravní služby nepolevuje. Jejím aktuálním úkolem je starat se s maximální pečlivostí o kvalitu všech poskytovaných služeb. A to nejen o každodenní servis v souvislosti s probíhajícími přepravami, ale také o poradenskou službu pro ty silniční dopravce, kteří dosud s kombinovanou dopravou silnice-železnice nemají žádné zkušenosti a přitom vážně uvažují o jejím využití.
Je sice pravda, že v souvislosti se sílící krizí některé přepravy v uplynulých měsících skončily, na druhou stranu však přicházejí stále noví zákazníci, jejichž přepravy naplňují kapacity uvolněných míst po ukončených nebo dočasně zastavených přepravách, uvedl Vladimír Fišer.
Tomáš Johánek