18. března 2020, čtk
18.3. - Ostravská společnost NanoZone dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku aplikovala inovativní japonskou technologii s obsahem nanočástic oxidu titaničitého. Částice na ošetřeném povrchu likvidují všechny mikroorganismy, jako jsou bakterie a viry. ČTK to sdělil mluvčí společnosti NanoZone Jindřich Vaněk.
„K aplikaci přípravku TiZonic byly vybrány ty nejrizikovější kontaktní plochy v areálu letiště, jejichž prostřednictvím může dojít k přenosu infekce na člověka. Pečlivě byly vybrány plochy, kde dochází k největší kumulaci a pohybu osob, jako jsou například příletová zóna, odbavovací prostory, WC, okolí bufetu a podobně,“ řekl Jindřich Vaněk.
Technologie se na plochy aplikuje jednorázovým nástřikem přípravku s nanočásticemi. Nástřik trvá několik desítek minut. „Částice fungují jako fotokatalyzátor, kdy vlivem působení světla vyvolávají nepřetržitý jev zvaný fotokatalýza. V praxi to znamená účinný rozklad a eliminaci bakterií, virů, spor plísní,“ vysvětlil Jindřich Vaněk. Aplikovaná technologie funguje minimálně po dobu tří let.
„Na základě výsledků stovek měření hygienické čistoty ošetřených povrchů byla prokázána až osmdesátiprocentní účinnost technologie,“ uvedl jednatel společnosti NanoZone Jaromír Hanačík. Dodal, že firma přípravek na letišti plošně aplikovala pouze za symbolickou částku představující manipulační poplatek.
„V současné složité situaci vítáme každou možnost, jak snížit riziko možné nákazy virem a zabezpečit pro naše cestující a zaměstnance co nejbezpečnější prostory. Zároveň jde o preventivní opatření dlouhodobého charakteru, a nejen o jednorázovou akci,“ uvedl provozní ředitel společnosti Letiště Ostrava Michal Holubec.
(čtk)
Foto: Letiště Ostrava