1. dubna 2013
Amsterdamské mezinárodní letiště Schiphol se dokázalo vypořádat s negativními dopady krize. Velmi úspěšné bylo pro třetí největší „nákladní“ letiště Evropy především čtvrté čtvrtletí loňského roku, kdy se mu dařilo v importu i exportu. Celkem Schiphol za poslední tři měsíce loňského roku odbavil 380 284 tun zboží. Celkový objem překladu na letišti Schiphol se díky tomu za celý loňský rok meziročně snížil jen o 2,5 procenta (15 543 tun).
„Slabý začátek loňského roku poznamenal naše celkové výsledky. Nicméně je třeba zdůraznit, že v průběhu roku se výkony neustále zlepšovaly bez výraz-nějších výkyvů. S ohledem na přetrvávající potíže eurozóny, opatrnost trhů, nedůvěru spotřebitelů a neochotu domácností příliš utrácet nemůžeme být nespokojeni s tím, jak nakonec rok 2012 pro nás dopadl,“ řekl místopředseda představenstva cargo operací letiště Schiphol Enno Osinga.
„Hledáme nové trhy a nové příležitosti, pokračujeme v zefektivňování všech procesů na letišti. Dlouhodobé investice přinesou prospěch celé cargo komunitě a dále posílí naši pozici jako jednoho z nejvyhledávanějších leteckých uzlů v Evropě,“ dodal. Jednoznačně nejvyšší podíl na nákladním provozu amsterdamského letiště stále drží Asie, i když se její podíl z předloňských 40 snížil na 37,8 procenta. Na lety z a do USA připadl podíl 17,6 procenta (v roce 2011 činil 18,6 procenta).
V průběhu roku 2012 vzrostl dovoz do Evropy včetně Ruska o 29 procent). Evropský vývoz včetně zboží z Ruska stoupl meziročně o 57 procent. Export tvořil 49,34 procenta veškerého odbaveného zboží a jeho podíl tak oproti roku 2011 (48,96 procenta) mírně posílil. Tyto pozitivní výsledky kontrastovaly s pokračujícím oslabováním vytížení spojů do Asie a Ameriky, které pro Schiphol představují tradičně klíčové trhy. Objem odbaveného zboží se v obou relacích snížil shodně o osm procent.
Na sedmnáctém místě
Letiště Schiphol je sedmnácté největší nákladní letiště na světě. Zaměstnává přes 26 tisíc pracovníků. V roce 2011 odbavilo 1,5 milionu tun nákladu. Nabízí 313 pravidelných spojů do více než 90 zemí světa. Letiště může současně odbavovat i několik obřích velkokapacitních strojů Airbus A380 a Boeing B747–8F. Nabízí 400 tisíc metrů čtverečních skladů pro letecké zboží, z nichž 60 procent má přímý přístup z letištní plochy. Na letišti a v jeho bezprostředním okolí působí více než 150 poskytovatelů logistických služeb.
Systém SmartGate Cargo
Letištní správa, letecké společnosti, spedice a orgány celní správy společně vyvinuly systém Schiphol SmartGate Cargo pro integrovaný monitoring zboží opouštějícího území Evropské unie. Jejich cílem je poskytovat efektivní a rychlé celní odbavení při zachování vysokého standardu bezpečnostních prověrek. Další iniciativou je E-Freight@NL, která přemění Schiphol v „bezpapírové“ letiště. V roce 2010 projekt získal grant od nizozemského ministerstva hospodářství na 1,2 milionu €. V čele projektu stojí letecká společnost KLM. Letištní odbavení probíhá elektronicky bez nutnosti posílat do oběhu „fyzickou“ průvodní papírovou dokumentaci.