​V sobotu se otevře nové berlínské letiště, devět let po původním termínu

​V sobotu se otevře nové berlínské letiště, devět let po původním termínu

29.10. - Dne 31. října se otevře nové berlínské letiště. Jeho oficiální název zní Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt), nachází se zhruba 18 kilometrů jihovýchodně od centra města a v budoucnu nahradí dvojici stávajících berlínských vzdušných přístavů - Tegel a Schönefeld.

Ze stávajícího berlínského vzdušného přístavu Schönefeld se již minulý týden stal Terminál 5 nového letiště, Terminál 1, který je ústřední částí letiště Willyho Brandta, bude po opakovaných odkladech otevřen v sobotu 31. října, což je devět let po původně předpokládaném termínu. Terminál 2 bude sloužit nízkonákladovým společnostem, kvůli pandemii nemoci covid-19 ale bude uveden do provozu nejdříve od jara nadcházejícího roku. Letiště Tegel by mělo být uzavřeno do 8. listopadu.

Dalším krokem ke zprovoznění nového letiště bylo otevření železniční trati pro pravidelný provoz. Od pondělí 26. října linka berlínské městské dráhy zastavuje na novém podzemním nádraží "Letiště BER - Terminál 1-2".

Vzdušný přístav, s jehož stavbou se začalo v říjnu 2006, se měl původně otevřít už v říjnu 2011. Od té doby byl ale termín opakovaně odkládán, zejména kvůli nedostatkům v protipožární ochraně. Průběžně také stoupaly náklady na stavbu, které měly původně dosáhnout 2,8 miliardy eur. Podle posledních odhadů náklady dosahují téměř deseti miliard eur. Hlavní terminál má rozlohu 360.000 metrů čtverečních. Dominantou letiště je 72 metrů vysoká řídící věž.

Letiště by mělo přepravit 40 milionů pasažérů ročně a mělo by být třetím nejvytíženějším německým letištěm po letištích ve Frankfurtu a Mnichově. Pro srovnání, pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících.

Světovou jedničkou mezi letišti podle počtu přepravených pasažérů je nyní podle údajů Mezinárodní asociace letišť (ACI) za loňský rok Hartsfieldovo-Jacksonovo letiště v Atlantě (110,5 milionu pasažérů), na druhém místě bylo mezinárodní letiště v Pekingu, které loni odbavilo 100 milionů cestujících, třetí příčka patřila Losangeleskému mezinárodnímu letišti (88 milionů). Do pětice největších letišť světa patří mezinárodní letiště v Dubaji (86,4 milionu) a tokijské letiště Haneda (85,5 milionu).

V nedávné době se otevřela i další obří letiště. Loni v dubnu bylo otevřeno nové obří Letiště Istanbul, jehož počáteční kapacita má být 90 milionů cestujících, loni v září bylo otevřeno nové čínské mezinárodní letiště Ta-sing s plánovanou kapacitou 72 milionů přepravených pasažérů.

Podle serveru CIA World Factbook je nyní v provozu ve světě přes 42 000 letišť různých druhů. Letištní velmocí jsou s více než 14 000 letišti Spojené státy. Následuje Brazílie (asi 4100), Mexiko (přes 1700), Kanada (1500) a Rusko (přes 1200).

(čtk)

Foto: BER

spinner