12.4. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) neumí získat v soutěžích kvalitní stavební projekty, navíc stále zadává projekční práce i stavební dozor stejným firmám. Na tiskové konferenci to uvedly neziskové společnosti Oživení a Dopravní federace. Dodaly, že nekvalitní projekty, které navíc ŘSD neumí reklamovat, prodražují následnou stavbu silnic. S desaterem problémů, které trápí ŘSD, se organizace obrátily na ministra dopravy Dana Ťoka. Střet zájmů u projektantů i pochyby v soutěžích ŘSD odmítlo.
Infrastruktura
12.4. – Billboardy od dálnic a silnic I. třídy příští rok možná nezmizí. Prodloužení lhůty pro ukončení platnosti povolení reklamních zařízení navrhuje v novele zákona o pozemních komunikacích poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec. Argumentuje možnými arbitrážemi proti státu i dopady na zaměstnanost a na příjmy veřejných rozpočtů.
11.4. – Splavnost Odry, Dunaje a Labe, silniční propojení obou zemí nebo spolupráce se štětínskou námořní vysokou školou. To byla hlavní témata jednání mezi českým ministrem dopravy Danem Ťokem a jeho polskými protějšky, ministrem námořního hospodářství a vnitrozemské plavby Markem Gróbarczykem a ministrem infrastruktury a výstavby Andrzejem Adamczykem. Oba ministři se při jednání ve Varšavě shodli, že projekt D-O-L je pro Českou i Polskou republikou důležitým projektem, na kterém mohou spolupracovat.
Železniční doprava je jednou ze dvou hlavních priorit, pokud jde o prostředky věnované na rozvoj dopravní infrastruktury. Z celkových zdrojů Fondu soudržnosti v Operačním programu Doprava pro období 2014 až 2020 v ČR je pro železniční dopravu vyčleněna necelá polovina. Informoval o tom ředitel odboru drážní a vodní dopravy Ministerstva dopravy Jindřich Kušnír.
Příprava rozšíření letiště ve Vodochodech nedaleko Prahy může pokračovat. Podle ředitele tohoto letiště Martina Kačura to umožňuje odůvodnění prosincového rozsudku. Ten zároveň potvrdil, že platí původní souhlasný posudek k vlivu na životní prostředí. Letiště nyní bude pokračovat v územním řízení, o stavební povolení by mohlo požádat nejdřív v květnu.
Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu financovat širší okruh investičních akcí než dosud. Počítá s tím novela zákona, kterou na počátku března schválila Poslanecká sněmovna. Fond by mohl nově rozdělovat peníze například na údržbu vodních cest či na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy. Na návrh poslanců bude také moci dávat peníze na vybavení letišť na ochranu před terorismem. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.
8.4. – Dozorčí rada Českých drah schválila prodej nádraží Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Nádražní budovy a zaměstnance, kteří se o ně starají, jí dráhy mají převést za 3,31 miliardy korun. Po jednání rady to potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík. Cena podle něj vyplývá z nejnovějšího znaleckého posudku. Datum plánovaného převodu zhruba 1500 budov zatím dopravce neuvedl, převod musí ještě posvětit řídicí výbor ČD.
7.4. – Německo by mohlo zavést dálniční poplatky pro osobní auta a zároveň ulevit vlastním řidičům. Podle deníku Bild připravila Evropská komise kompromisní návrh, který by to umožnil a zároveň by byl v souladu s unijním právem. Německo chce zpoplatnit své dálnice pro osobní auta, jeho plány na to, aby se německým řidičům poplatky kompenzovaly, však řada zemí označovala za nepřípustnou diskriminaci.
7.4. – Vnitrozemská vodní doprava by mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Česko doposud totiž nezařadilo dvě cenné lokality na Labi na seznam evropsky chráněných území, což už několik let požaduje Evropská komise. Upozornilo na to ministerstvo životního prostředí (MŽP). Vláda v únoru rozhodla, že kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče na seznam chráněných území nezařadí kvůli dopravním zájmům.
7.4. – Novým nejrizikovější místem v Česku pro řidiče se loni stala silnice I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji. V úseku před rynoltickou místní částí Jítrava se stalo šest nehod se třemi smrtelnými a dvěma těžkými zraněními. Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu dopravních nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění nebo úmrtí. Sestavila jej Allianz, jejíž Automapa vychází z údajů policejní databáze dopravních nehod. Žebříček nebere v potaz nebezpečné úseky, které již figurují v předchozích žebříčcích.