16.12. – Z liniového zákona, který má za cíl urychlit výstavbu hlavně silnic, dálnic a železnic, se do budoucna stane zákon o urychlení výstavby strategické infrastruktury. Vztahovat se bude nově i na stavby pro energetickou bezpečnost související s jadernou energetikou a usnadní i otevírání a těžbu strategických ložisek kritických surovin včetně štěrkopísků a kamene. Novelu, která zákon takto rozšiřuje a mění, podepsal prezident Petr Pavel.
Infrastruktura
16.12. – Dálniční síť v Česku se v příštím roce rozroste o 118,1 kilometru nových dálnic, což je dosud nejvíc. Včera to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Letos bylo v ČR otevřeno 15,4 kilometru dálnic. Největší část v příštím roce přibude na písecké D4, dále jihočeské D3 a jihomoravské D55. Práce pak nově začnou na dalších 117,8 kilometrech dálnic.
15.12. – Ve čtvrtek se na Náplavce pod vyšehradským mostem uskutečnil tiskový briefing k situaci ohledně železničního mostu přes řeku Vltavu. Akce se zúčastnili zástupci veřejnosti i železničních dopravců. Přítomen byl prezident Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Martin Hořínek, prezident Svazu dopravy Oldřich Sládek, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia Petr Moravec, a také radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.
14.12. – Práce na přestavbě mimoúrovňové křižovatky D10 Kosmonosy přestaly ovlivňovat provoz na dálnici. „Naší snahou je zajistit maximální bezpečnost dopravy v zimním období, v místě stavby. Znovu se k operacím, které si vyžádají omezení vrátíme od 1. března příštího roku," uvedl Jiří Veselý z Ředitelství silnic a dálnic.
12.12. – Za jihovýchodní část obchvatu Havlíčkova Brodu zaplatilo Ředitelství silnic a dálnic ČR, které je investorem, 2,25 miliardy korun bez DPH. Je to asi o 650 milionů korun víc proti původní smlouvě. Stavbu prodražila i stará ekologické havárie, nález nebezpečného arzenu nebo odkrytí hodnotných archeologických nálezů. Řekl to ředitel jihlavského Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Aleš Kratina při slavnostním otevření obchvatu. Řidiči začnou silnici dlouhou přes čtyři kilometry využívat v úterý.
11.12. – Chystanou stavbu vysokorychlostní železniční trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy lze financovat i formou partnerství veřejného a soukromého sektoru, tedy PPP (Public Private Partnership). Řekl to v Olomouci ministr dopravy Martin Kupka, který investici za několik desítek miliard korun představil krajským zastupitelům. Vysokorychlostní trať Moravská brána budou využívat pouze osobní vlaky, jezdit po ní budou moci rychlostí až 320 kilometrů za hodinu. Jízda vlakem z Olomouce do Ostravy pak zabere 30 minut a z Přerova do Ostravy 15 minut.
11.12. – Výstavba dálnice D4 formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) možná pro stát nebude tak výhodná, jak se předpokládá. V tiskové zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři upozornili, že ministerstvo dopravy nedodalo dostatečné podklady o výdajích na provoz, obnovu a údržbu českých dálnic a výhodnost byla nakonec stanovena na základě převážně zahraničních zkušeností. Resort uvedl, že výhodnost modelu financování formou PPP při výstavbě D4 nelze v žádném případě zpochybnit.
11.12. – Dalších 15 kilometrů železniční sítě na území metropole a středních Čech získalo moderní parametry. Správa železnic vybudovala v rámci stavby mezi Prahou-Vysočany a Mstěticemi nejen kapacitní tříkolejný úsek, ale také novou vlakovou zastávku u stanice metra Rajská zahrada. Zásadně se pak změnila podoba vysočanské stanice. Právě zde dnes proběhlo slavnostní ukončení modernizace, která začala na jaře 2020. Celkové náklady stavby dosáhly výše 5,4 miliardy korun, významná část byla spolufinancovaná z evropských fondů.
10.12. – Pro stavbaře, kteří pracují na rozšíření dálnice D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem, začala ve čtvrtek nejkomplikovanější část. Začali postupně bourat desetipolový most přes železniční koridor z Brna do Břeclavi. Zatím se obejdou bez výluk, protože bourají pole, která nejsou nad tratí, ale v lednu bude několik nocí provoz na trati vyloučený, řekl zástupce zhotovitele Jiří Salava z firmy Metrostav Infrastructure.
9.12. – Ministerstvo dopravy poslalo projekt stavby vysokorychlostní tratě mezi Modřicemi a Rakvicemi na jižní Moravě do procesu posuzování vlivu na životní prostředí. Jde o trať, která by se měla stavět jako první a Správa železnic předpokládá, že začne v roce 2027, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA. Novostavba dvoukolejné trati má měřit 45 kilometrů a hotová má být v roce 2030.