7.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje včera schválili zpracování aktualizace zásad územního rozvoje. Umožní vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny pro průmysl bude 280 hektarů, ne 700 hektarů, jak je v dosud platných zásadách, které jsou územním plánem kraje. Zmenšení požadovaly také okolní obce, jejich požadavky nebude možné v budoucnu obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. Obce úpravu zásad vítají.
Infrastruktura
6.2. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), jenž hradí dopravní stavby, možná získá právo vydávat dluhopisy jako další zdroj peněz k pokrytí svých výdajů. V novele zákona o SFDI to navrhla skupina poslanců všech koaličních stran včetně ministra dopravy Martina Kupky. Fond podle předkladatelů potřebuje rozšířit možnosti získávání příjmů s ohledem na výrazné omezení výnosů ze silniční daně a na nynější celkový stav veřejných rozpočtů.
6.2. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by chtělo ještě letos začít rozšiřovat první úsek silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku. Silničáři mají stavební povolení na část z Pištína do Českého Vrbného, což bude zároveň obchvat obcí Češnovice a Dasný. Výběrové řízení na stavební firmu chtějí vypsat do konce března. Řekl to generální ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD chce vozovku I/20 mezi Pískem a Budějovicemi rozšířit, aby byl provoz plynulejší. Po skončení prací by měly být na vytíženém tahu tři jízdní pruhy místo současných dvou.
5.2. – Tisíce lidí včera přišly na Den otevřených hangárů na záložní vojenské letiště v Líních u Plzně. Mohli si prohlédnout historickou i současnou leteckou techniku a zároveň podpořit zachování letiště, kde koncern Volkswagen zvažuje vybudování továrny na baterie do elektromobilů, tzv. gigafactory, za 120 miliard korun. Akce podle pořadatelů nebyla protestem a nebyly na ní žádné proslovy. Měla hlavně oslovit širokou veřejnost, která stála fronty do muzea historie letiště a létání na západě Čech, které začalo v Plzni už po první světové válce. Aby si uvědomili, jak by to bylo smutné, pokud by kraj a město přišly o zpevněné letiště, řekl za organizátory Štefan Koprda, šéf spolku EAGA, Evropské asociace pro rozvoj všeobecného letectví, která chce letiště rozvíjet a udržet jeho fungování.
3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.
3.2. – Příjezdová hala českobudějovického vlakového nádraží, která je kvůli opravě zavřená, bude znovu lidem sloužit od 1. března. Správa železnic v ní zároveň zprovozní provizorní pokladny, záchody a nový informační systém. Nádraží bude celé opravené do konce roku. Náklady budou 894 milionů korun. Původně uváděná cena byla 689 milionů, podle SŽ jsou dražší práce kvůli řešení statických poruch a tomu, že firmy musely dělat úpravy, jež žádali památkáři. Zatím není jisté, zda do konce roku bude hotový i nový hlavní vchod do budovy přímo z Lannovy třídy.
3.2. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo výstavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem. Nová komunikace nahradí v současné době již nevyhovující silnici, kde dochází k častým dopravním nehodám. „Silnice mezi Lišovem a Vranínem je další důležitou dopravní stavbou v Jihočeském kraji. Cesta z Vysočiny do Českých Budějovic tak bude po dokončení nové silnice snadnější a bezpečnější. Uleví se také obyvatelům Lišova, kterým denně projede až 14 tisíc vozidel,“ řekl při zahájení stavby ministr dopravy Martin Kupka.
2.2. – Ústí nad Labem nesouhlasí s navrženými trasami rychlodráhy, která spojí Prahu a Drážďany. Důležitý dopravní uzel je naplánován v krajském městě. Ústí požaduje, aby nákladní doprava byla odkloněna. Vedení města se také obává bourání objektů ve čtvrti Střekov. Přínosy vysokorychlostní tratě jsou podle radních nesporné, požadují ale jinou trasu nebo vedení pod zemí. Řekla to radní Eva Fialová. Ústí chce podle ní jednat se Správou železnic o eliminaci dopadů stavby rychlodráhy na město. Krajský úřad dostal přes 600 připomínek k trase rychlodráhy.
2.2. – Hlavním cílem investic na tratích mezi Radotínem a Krčí a mezi smíchovským a hlavním nádražím v Praze je výrazně zvýšit kapacitu železnice přidáním další koleje. Ministerstvo dopravy tak reagovalo na úterní výzvu dopravců, Středočeského kraje, Prahy a dalších subjektů k urychlenému řešení situace kolem výtoňského a branického mostu v Praze (viz výzva).
1.2. – Správa železnic podepsala smlouvu na přípravu dalšího úseku vysokorychlostní tratě (VRT), tentokrát pro zhruba 80kilometrový úsek Střední Čechy z Poříčan na Kolínsku do Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Vítězem tendru je sdružení Sudop Praha, Egis Rail, Mott MacDonald a Mott Macdonald Limited. Informoval o tom mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Hodnota zakázky je téměř 285 milionů korun bez DPH. Úsek je součástí připravované rychlodráhy z Prahy do Brna. Stavba tratě by měla začít v roce 2027.