27.9. – Opravovaný dálniční přivaděč u Jihlavy by měl být průjezdný v obou jízdních pásech od poloviny října. Doprava tam je teď v obou směrech svedená do jednoho pásu, rychlost aut je snížená na 60 kilometrů v hodině. Opravy 5,6 kilometru silničního tahu 38 mezi Jihlavou a nájezdem na dálnici D1 v Pávově budou pokračovat v příštím roce. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic.
Infrastruktura
27.9. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 150,9 miliardy korun, rozhodla vláda. Investiční výdaje fondu budou 104,3 miliardy korun. Část rozpočtu ve výši 30,7 miliardy korun získá SFDI úvěrem od Evropské investiční banky (EIB) a z vlastních vydaných dluhopisů. Z evropských zdrojů fond získá 27,6 miliardy korun.
26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.
Správa železnic představila na veletrhu InnoTrans práce na vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan
25.9. - Společný česko-německý projekt vysokorychlostní trati (VRT) z hlavního města do Ústí nad Labem a Drážďan představila Správa železnic na tradičním železničním veletrhu InnoTrans, který skončil v pátek v Berlíně. Informační stánek byl součástí expozice Svobodného státu Sasko a Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Největším lákadlem byla příprava Krušnohorského tunelu, který bude s délkou až 30 kilometrů nejdelší ve střední Evropě.
25.9. - Plzeňský kraj připravil stavbu zhruba čtyřkilometrové silnice, která napojí severní Rokycansko na dálnici D5. Po západním okruhu Plzně, který bude hotový v březnu 2023, půjde o druhou největší dopravní stavbu za 22 let existence kraje. Krajská správa a údržba silnic (SÚS) už má připravené všechny projekty i stavební povolení. Investice zhruba za 600 milionů korun by měla trvat dva roky, řekl ČTK náměstek investorské SÚS Martin Vít. Kraj teď požádá o evropskou dotaci z programu IROP.
24.9. - Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD – Telematika a společnost TTC Marconi. Informoval o tom server E15.cz.
23.9. - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) včera oficiálně zahájilo dlouho připravovanou stavbu obchvatu dvanáctitisícové Jaroměře na Náchodsku. Obchvat po severním okraji města odvede z Jaroměře tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko. Řidičům by měl začít sloužit v září 2024. Obchvat postaví společnost Metrostav Infrastructure za 688 milionů korun bez daně. Předpokládaná cena před soutěží byla 863 milionů korun.
21.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistilo pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem už 85 procent pozemků. Řekl to dnes Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit v roce 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun.
20.9. - Ve stanici Kladno se včera za účasti ministra dopravy Martina Kupky uskutečnila prezentace modernizace traťového úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce. Byla podepsána smlouva se zhotovitelem a letos začne přípravnými pracemi realizace stavby. Zhotovitelem prací bude Společnost Kladno, kterou tvoří EUROVIA CS jako správce a STRABAG Rail a Elektrizace železnic Praha jako společníci. Vysoutěžená cena je 3 691 998 007 korun bez DPH, hotovo bude na konci roku 2024. Stavba bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava na období 2021–2027.
16.9. - Plánovaná dostavba pražského městského okruhu vyjde podle aktuálního odhadu na 92 miliard korun bez DPH. Novinářům to dnes řekli zástupci hlavního města a firmy Satra, která projekt stavby vnitřního okruhu připravuje. Praha bude usilovat o to, aby výstavbu spolufinancoval stát. Město tento týden odevzdalo stavebnímu úřadu dokumentaci pro územní řízení, stavět by se podle harmonogramu mohlo začít v roce 2028 a stavba má trvat deset let.