20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“
Kombinovaná doprava
„Využívání kombinované dopravy není o tom, zda silniční dopravci chtějí či nechtějí překládat zboží z kamionu na vlak. Finální rozhodnutí o způsobu dopravy je vždy na zákazníkovi. Ten se rozhoduje podle rychlosti, ceny a komfortu. A v těchto ukazatelích většinou kombinovaná doprava nemůže silniční dopravě konkurovat.“ Upozornil na to minulý týden prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Josef Melzer.
6.9 – LETECKÁ DOPRAVA – Společnosti Kühne + Nagel a Air France KLM Martinair Cargo hodlají vzájemně propojit své elektronické knihovací procesy. Odpovídající zkušební běh byl v červenci úspěšně absolvován, jak uvádí společné tiskové prohlášení. Řešení se má nyní dále vyvíjet a potom má být uplatněno v Evropě a v jihoasijském prostoru.
V mělnickém přístavu ubude hluku, pomohou i nové lokomotivy s tišším provozem, které posunují vagony na vlečce. V provozu už je první upravená lokomotiva, do dubna příštího roku mají přibýt dvě moderní. Příští rok má také skončit modernizace přístavu včetně dokončení poslední etapy manipulační plochy a nové koleje, kam se přesune část manipulací s vlaky. V polovině července to oznámili ředitel společnosti České přístavy Miloslav Černý a předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.
Mezinárodní unie kombinované dopravy železnice/silnice UIRR a její členové přivítali nově ustavený výbor pro dopravu a turistiku TRAN Evropského parlamentu vydáním dokumentu o představách zástupců kombinované dopravy o budoucnosti evropské dopravní politiky v nadcházejícím legislativním období 2019 – 2024.
9.8. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – K posílení železniční dopravy nejsou zapotřebí jen investice do infrastruktury, ale také změny v institucionálním rámci. Tento názor má předseda Monopolní komise prof. Achim Wambach. „Stimuly kvality v předpisech a více konkurence v železniční dopravě by vedly k podstatnému zvýšení kvality infrastruktury a přesnosti vlaků,“ uvedl v minulých dnech při předložení 7. sektorového posudku k železnici. Pod názvem „Víc kvality a konkurence na kolejích“ přináší monopolní komise návrhy, jak kvalit zlepšit. V nich se uvádí:
Kombinovaná doprava nebezpečných věcí se především řídí: podmínkami Řádu pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí (RID); Evropskou dohodou o silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR); Předpisy pro mezinárodní námořní přepravu nebezpečných věcí (IMDG Code); Evropskou dohodou o mezinárodní přepravě nebezpečných věcí po vnitrozemských vodních cestách (ADN); Přílohou 2 SMGS – Dohodou o mezinárodní železniční přepravě nebezpečného zboží.
Logistická složka ruských státních drah RŽD Logistics ve spolupráci se spedičním koncernem FESCO v květnu testovala novou společnou službu zrychlené přepravy z Japonska do Evropy přes ruský Dálný východ po Transsibiřské magistrále. Odeslání prvního zkušebního kontejneru se uskutečnilo 23. května z japonského přístavu Jokohama za přítomnosti náměstka generálního ředitele RŽD Alexandra Mišarina.
14.6. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Povolání dálkového řidiče se zdá být v Německu stále méně atraktivní. Pro dopravce je stále těžší obsadit volná místa. Jedním z důvodů může být skutečnost, že se řidiči hledají v regionech nebo ve spolkových zemích, ve kterých sídlí podnik nebo jeho pracoviště. Tato strategie přináší malý úspěch v blízkosti logistických center nebo v silně průmyslových místech. Existuje zde jednak konkurence jiných dopravců a také možnosti pracovat v místní dopravě – s pravidelnou pracovní dobou a nocováním doma. Na zprostředkování nákladních řidičů specializovaný Job-Matching-Portal prověřil znovu pro dopravní tisk řidičský svět a také zjišťoval, ve kterém německém regionu bydlí nejvíce dálkových řidičů. Celkem bylo analyzováno přes 38 000 údajů. A výsledky? Především ve venkovských oblastech je podíl dálkových řidičů na celkové skupině nákladních řidičů značně vyšší. Region s nejvyšším podílem dálkových řidičů (77 %) je Duryňsko. Ale také ve východním Bavorsku, Sasku a Meklenbursku je práce dálkového řidiče značně oblíbenější než v městských aglomeracích. Dálkoví řidiči vydělávají o něco více než v řidiči v místní dopravě. Rozhodnutí, kde jezdit přitom není v první řadě otázkou mzdy. Dálkoví řidiči vydělávají v průměru jen o 53 EUR více, než řidiči na rozvozu (průměrná mzda: 2447 EUR). Dalším významným faktorem je věk. Zatímco v místní dopravě je řidičům v průměru 39,1 let, v dálkové dopravě to je o 4,4 roku více. Kolem 44,1 % všech řidičů, kteří chtějí jezdit dálkové trasy, jsou ve věku mezi 45 a 60 lety, dalších 13,3 % hranici věku 60 let už překročilo. Je varovným signálem, že v celé skupině dálkových řidičů jich je pouze 10,6 % pod třicítkou. Podle portálu Truck-jobs.com jsou řidiči v dálkové dopravě spokojenější se svou prací a současně více motivovaní.
Operátor kombinované dopravy a provozovatel kontejnerových terminálů METRANS objednal deset lokomotiv typu Vectron MS od společnosti Siemens Mobility Česká republika. Výroba lokomotiv bude probíhat v závodě Siemens Mobility v Mnichově-Allachu a dodávky by měly probíhat od konce letošního roku do jara 2020. METRANS plánuje nasazení nových lokomotiv v přeshraničním provozu v rámci regionu střední a východní Evropy.