18.2. – Německé restrikce u hranic zpožďují více než polovinu zakázek tuzemských nákladních dopravců. Vedle toho se dopravcům komplikuje i plánování přeprav a navyšují se finanční ztráty. Přetrvávají navíc problémy s testováním, přičemž hlavně u hranic se kvůli němu tvoří několikahodinové fronty. Dopravci se obávají toho, že kolony mohou vést i k šíření nákazy mezi řidiči. Řekl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Dopravní firmy proto dál žádají o zrušení povinného testování řidičů nebo alespoň o prodloužení platnosti testu.
Silniční doprava
17.2. – Žádosti o zápis do registru vozidel nebo o zápis změn v registru by mělo být možné podávat elektronicky. Zjednodušit by se mohl i zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla, protože obě strany by mohly podávat společnou žádost, ale pomocí dvou oddělených podání. Dopravci by si také mohli rezervovat registrační značku. Díky tomu by si mohli vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. S těmito a dalšími změnami počítá vládní novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou projednává Sněmovna.
17.2. – Česká přepravní společnost VCHD Cargo má flotilu více než 160 nákladních vozidel, většina jezdí na mezinárodních linkách. Vzhledem k tomu, že Německo zařadilo Českou republiku s ohledem na šíření nových mutací koronaviru (onemocnění COVID-19) a vysoké počty nakažených osob do rizikových států, je společnost VCHD Cargo postavena před problémy spojené s novými opatřeními na státních hranicích: na všech hraničních přechodech s Německem jsou od 15. 2. 2021 prováděny kontroly oprávněnosti vstupu do země a testů na koronavirus.
16.2. – Pro estonskou společnost Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči, kteří nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby a nemají zapsané vozidlo v evidenci. Dnes o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze, který vyhověl žalobě Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. Podle manažera Boltu pro Českou republiku Jakuba Dvořáka nebude mít rozhodnutí soudu na provoz aplikace žádný vliv, protože zákonné podmínky respektuje.
16.2. – Česká osobní auta loni opět zestárla, na průměrných 15,27 let. Tuzemský vozový park je tak pátý nejstarší v Evropě, předhání nás sousední Slovensko, ale také Maďaři, Poláci a Litevci. Vyplývá to z posledních dat Svazu dovozců automobilů a Evropské asociace výrobců vozů (ACEA). Výrazný podíl na tom má také skladba dovážených ojetin, z nichž je více než polovina (54 %) starších 10 let a téměř čtvrtina (23,5 %) starších 15 let.
16.2. – Co uděláte, když se nesmíte setkávat, a přesto se potřebujete naučit, jak smontovat motor nebo převodovku? Výrobní závod Scania Zwolle našel kreativní a efektivní způsob, jak tento problém vyřešit pomocí chytrých brýlí.
16.2. – Německé restrikce vůči kamionům jsou nesmyslné, řidiči nejsou rizikem. V reakci na pondělní mnohakilometrové kolony u hranic řekl mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Víkendové testy podle dopravců vykázaly u řidičů pozitivitu pod jedním procentem. Dopravci proto nyní usilují o navýšení testovacích kapacit u hranic, zároveň žádají vládu o řešení situace s Němci. Stát jedná o společném postupu i s okolními zeměmi.
10.2. ICOM transport bude testovat plně elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro. Rozhodl se ho použít v reálných podmínkách obslužnosti města Třebíče.
6.2. – Značka Peugeot představila nový model e-Partner, který doplňuje vozy Peugeot e-Expert (International Van of The Year 2021) a Peugeot e-Boxer. Peugeot Partner, jehož jednotlivé generace získaly řadu ocenění včetně titulu International Van of the Year 2019, byl od svého uvedení na trh v roce 1996 vyroben ve 2 000 000 kusech a prodává se ve více než 100 zemích.
4.2. – Španělsko učinilo krok, který má zvýšit atraktivitu povolání u nové generace řidičů. Nedávný nový španělský zákon snižuje minimální věk pro řízení těžkých komerčních vozidel na 18 let a pro vozidla dopravy osob v mezinárodní dopravě na 21 let – s možností snížit ji v budoucnu na 18 let.