20.1. – V současnosti se zaměstnanci více, než kdy jindy potřebují na svého zaměstnavatele spolehnout. ICOM transport i v loňském roce ukázal, že má nejen kvalitní zázemí, ale je i stabilní společností. I přes krizi způsobenou COVID-19 se neuchýlil k propouštění, ale naopak přijímal nové zaměstnance. Za uplynulý rok jich bylo 412.
Silniční doprava
19.1. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni klesl bezmála o pět procent. Oznámil to včera provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Propad vybraného mýtného firma zaznamenala hlavně na jaře po propuknutí pandemie nemoci covid-19.
14.1. – Dopravní nehody na Slovensku si loni podle tamní policie vyžádaly druhý nejnižší počet lidských životů od vzniku státu v roce 1993, ubylo také samotných kolizí i zraněných. Prozatímní policejní prezident Peter Kovařík před novináři neuvedl, do jaké míry ke zlepšení statistik přispěla karanténní opatření v souvislosti s koronavirovou krizí, jejichž cílem bylo i snížení mobility v zájmu zpomalení šíření infekce.
9.1. – Týden po brexitu je hlavní silnice do Doveru tak klidná, že místní úřady polovinu z ní ve čtvrtek uzavřely kvůli sbírání odpadků, aniž by tím řidičům přivodily zpoždění. Nemálo řidičů kamionů však navzdory této klidné scenérii varuje před chaosem. Nová dokumentace, po definitivním odchodu Británie z Evropské unie nezbytná, jim komplikuje život. Není-li v pořádku, zdrží se na hranici na dlouhé hodiny. Vzhledem k tomu, že objem přepravy je pod obvyklou úrovní, problémy se zatím projevují u bran továren a v depech dopravců. Podle sedmi firem, kterých se na situaci ptala agentura Bloomberg, se problémy v následujících dnech, až se doprava vrátí na běžnou úroveň, patrně rozšíří i do přístavů.
3.1. – Británie zřizuje nová místa k testování řidičů kamionů směřujících z Británie do Francie. Oznámil to včera ministr dopravy Grant Shapps. Podle něj bylo deset míst k dispozici v sobotu a stejný počet se zprovozňuje v neděli. V týdnu od 4. 1. přibudou další. Požadavek na testování vznesla Francie, když se v Británii objevila nová mutace koronaviru.
2.1. – Na silnicích v České republice letos zemřelo nejméně lidí od roku 1961, bilanci ovlivnila také epidemie koronaviru. Řekl to ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Podle předběžných čísel bylo v končícím roce obětí nehod 466, loni jich bylo 547. Meziročně se snížil také počet nehod a těžce zraněných. Usmrcených ubylo také v samotném prosinci na zatím 33 z loňských 36. Konečná čísla dopravní policie představí na tiskové konferenci 8. ledna.
1.1. – Dnešním dnem nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích, a nově tedy začíná platnost elektronických dálničních známek. „Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit již nyní a jejich platnost je možné až o 3 měsíce odložit,“ uvedl mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný.
28.12. – Evropský poskytovatel služeb pro silniční dopravce Eurowag jmenoval novou členkou představenstva a ředitelkou lidských zdrojů Kristi Ansbergovou. V dozorčí radě nově zasedne Mirjana Blumeová, která dosud pracovala pro energetickou firmu IWB. Po loňském jmenování finanční ředitelky Magdaleny Bartośové do představenstva mají v tříčlenném orgánu převahu ženy. V dozorčí radě jsou naopak dva muži a jedna žena.
28.12. – Sdružení ČESMAD Bohemia nemá informace o žádné české firmě, jejíž řidiči by ještě zůstávali v kolonách mezi Británií a Francií. V neděli odpoledne to řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Firmy, se kterými je ČESMAD Bohemia v kontaktu, mají kamiony už alespoň v Německu. Řidiči kvůli dvoudennímu uzavření průjezdu mezi dvěma státy na začátku tohoto týdne strávili podle mluvčího v koloně i sedm dní, a to ve špatných hygienických podmínkách. Doprava do Británie se do budoucna prodraží, uvedl Martin Felix. Kolony se podle něj budou opakovat.
26.12. – Na jihu Británie stále zůstává asi 5000 kamionů, které tam uvázly, když Francie v noci na pondělí uzavřela hranici. Reagovala tím na novou, výrazně nakažlivější mutaci koronaviru zjištěnou v Británii. V úterý dala Paříž souhlas, aby se hranice otevřely pro lidi s negativním testem na koronavirus, což ale provoz značně zpomaluje. Podle serveru BBC potrvá kritická situace ještě několik dní.