24.4. – Společnost Kapsch po skončení smlouvy na provoz mýta z Česka neodejde. Chce se zaměřit na další projekty, například systém elektronických dálničních známek. Kvůli ztrátě mýta však firma nejspíš propustí část zaměstnanců. Řekl to generální ředitel tuzemského Kapsche Karel Feix. Rakouská firma je provozovatelem mýtného systému v Česku od roku 2007, na konci letošního roku ji vystřídá konsorcium CzechToll/SkyToll.
Silniční doprava
23.4. – Novým obchodním ředitelem společnosti PEMA Praha se stal Jan Hák, který ve společnosti působí čtvrtým rokem a ve světě dopravní techniky se pohybuje více než patnáct let. Pod jeho vedením bude PEMA Praha nadále rozvíjet svoji činnost v oblasti pronájmu dopravní techniky, která je pro svoji flexibilitu stále vyhledávanějším řešením v oblasti autodopravy v zahraničí i v České republice. Firma to oznámila tento týden v tiskové zprávě.
23.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Německé Sasko chce více parkovišť pro kamiony. Ministři dopravy spolkových zemí absolvovali v Saarbrückenu svou dvoudenní jarní konferenci. Jako host se jednání účastnil spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer. Ministři se radili o mobilitě budoucnosti, jakož i o ochraně klimatu přes dopravu s nízkými emisemi. K tomu také patří úvahy, jak dělat veřejnou dopravu osob atraktivnější, řekla předsedkyně konference, šéfka sárského rezortu Anke Rehlingová. Ministr dopravy Saska Martin Dulig požadoval další parkoviště pro nákladní auta při dálnicích. Příslušný návrh předložil svým ministerským kolegům. Noční odstavování vozidel na dálnicích je velkým bezpečnostním rizikem. Od roku 2010 vzniklo 15 000 nových odstavných stání. Avšak tehdejší předpovědi rozvoje nákladní dopravy byly překonány. Je proto třeba, aby stát konal, pokud jde o parkoviště při přivaděčích. Odhadem chybí jen v Německu mezi 30 000 a 50 000 odstavnými stáními. Martin Dulig požaduje odpovídající podpůrný program. Kromě toho by měly být dobudovány již existující autohófy. „Jinak nás přeroluje nová dynamika v tranzitní dopravě“. Den před konferencí ministrů byl trojúhelník Německo, Francie a Lucembursko předmětem zájmu veřejnosti. V lucemburském Schengenu se konal „Cross-Border Digital Testbed Project Day“ při kterém byla prověřována první přeshraniční digitální testovací pole. Provádění prvních testovacích jízd byli přítomni i ministři dopravy tří zmíněných zemí.
17.4. Společnost Eurowag, která je nejrychleji rostoucím evropským poskytovatelem řešení v oblasti mobility, společně se společností SYGIC, což je jeden z globálních lídrů v oblasti mobilní navigace a lokalizačních služeb, oznámily, že spojí své síly za účelem poskytování špičkových produktů a služeb.
15.4. – Kraje žádají na většině úseků silnic první třídy, o které se od příštího roku rozšíří mýtný systém, nulovou sazbu mýtného. Zdarma by tak mělo být přes 753 kilometrů, dalších 117 kilometrů chtějí kraje zpoplatnit. Celkově by se mýtný systém měl rozšířit přibližně o 870 kilometrů. Řekla to předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová. Nulovou sazbu bude muset ještě schválit vláda, kraje však loni dostaly příslib, že stát bude jejich výběr respektovat.
15.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Francie a Čína uzavírají námořní a leteckou obchodní dohodu. Rejdařství CMA CGM objednalo 10 kontejnerových lodí o 15 000 TEU, pět poháněných zkapalněným plynem a pět vybavených hybridními čističkami plynu; dodávky od roku 2021 nahradí současnou kapacitu na trasách mezi Asií a Středomořím. K tomuto ohlášení došlo v minulých dnech během státní návštěvy čínského prezidenta Xi Jinpinga ve Francii a následovala informace, že Airbus podepsal dohodu s Čínským leteckým dodavatelským holdingem o nákupu 300 Airbusů A320 a A350 pro čínské aerolinie. Čínští operátoři v současnosti provozují přes 1 700 Airbusů; výrobcova poslední předpověď o čínském trhu uvádí, že země bude potřebovat 7 400 nových osobních a nákladních letadel v příštích 20 letech. G. Faury, budoucí prezident Airbusu, řekl: „Naše expanzní stopa v Číně demonstruje naši trvalou důvěru v čínský trh a náš dlouhodobý závazek vůči Číně a našim partnerům“. Gen. ředitel CMA CGM R. Saadé takto komentoval podnikovou zakázku: „Cestou strategického partnerství s Čínskou státní korporací pro stavbu lodí se opět rozhodujeme pro plynový pohon a posilujeme naše úsilí pořizovat efektivnější a prostředí přátelštější lodě. Potvrzujeme tím naši vedoucí roli ve změně energie v námořní plavbě“. V listopadu 2017 CMA CGM oznámila objednávku devíti lodí o 22 000 TEU, poháněných LNG a stala se prvním námořním podnikem na světě, jenž zvolil nový zdroj energie pro lodě této velikosti.
10.4. – Výstaviště v německém Mnichově hostí tento týden mezinárodní veletrh Bauma. Na přehlídce stavebních a důlních strojů i stavebních vozidel a materiálu nechybí mezi vystavovateli kopřivnická společnost TATRA TRUCKS. Odborníci i návštěvníci si mohou prohlédnout její dva unikátní velkokapacitní jednostranné sklápěče modelové řady TATRA PHOENIX.
9.4. – Řidiči starších vozů, které více znečišťují ovzduší, platí od včerejška za vjezd do centra Londýna nový poplatek. Britská metropole zavedla totiž takzvanou zónu s ultranízkými emisemi (ULEZ), informovala zpravodajská stanice BBC. Cílem je do dvou let snížit emise až o 45 procent. V roce 2021 se navíc tato zóna rozšíří na většinu britské metropole.
8.4. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Silný pokles indexu kontejnerového překladu v únoru. Index kontejnerového překladu RWI – Leibnitzova institutu pro hospodářský rozvoj a Institutu ekonomiky námořní dopravy a logistiky (ISL) poklesl podle rychlých hodnocení na 133,9 bodu. Je to čtvrtý největší dosud zjištěný měsíční pokles. Ještě v lednu měl ukazatel hodnotu 138,2. Zejména výrazně poklesl překlad v čínských přístavech. Vývoj tam však byl ovlivněn svátky čínského Nového roku. Ten byl sice v zásadě brán v úvahu při propočtech indexu, avšak hodnocení vlivu je bráno se zvýšenou nejistotou. Rychlé hodnocení února je postaveno na údajích ze 41 přístavů, které představují 72 procent indexem zobrazovaného překladu.
SPEDICE
AFI – PŮL STOLETÍ ZASTUPOVÁNÍ ZÁJMŮ LETECKÉ SPEDICE
The Airfreight Institute (AFI) – pracovní orgán letecké spedice FIATA – dosáhl významného milníku, 50 let zastupování zájmů leteckých speditérů celého světa. FIATA vzpomene toto výročí na svém stém zasedání v Curychu 29. března. AFI urazil dlouhou cestu od svého založení v roce 1969 stejně jako spediční obor. AFI měl své první zasedání 17. července 1970. Ve stejném roce letadlo Boeing 747, populárně zvané Jumbo, absolvovalo svůj první komerční let. Zatímco již jen 540 těchto letadel zůstává nasazováno i v současnosti, AFI stále letí velmi vysoko při naplňování své mise zastupovat zájmy členů.