6.5. – Ministerstvo dopravy má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích, které mají zabránit poškozování cest přetíženými kamiony. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že je stavba vah složitá. V nejbližší době budou dokončeny dvě. Kontroloři také vytkli ministerstvu, že od roku 2015 neurčilo podmínky pro kontrolu přínosu podobných dopravních systémů. Podle ministerstva vzniká IT systém, který bude vyhodnocovat efektivitu dopravních systémů i zpětně.
Silniční doprava
3.5. – Podnikatel Radim Jančura od začátku května změnil strukturu společností v holdingu Student Agency. Do nově založené komanditní společnosti Student Agency Travel začlenil prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů. V existující komanditní společnosti Student Agency nechal dopravní aktivity, tedy autobusy a vlaky. Pod tuto společnost ve struktuře spadají i akciové společnosti RegioJet, jedna v Česku, druhá na Slovensku. Samostatnou akciovou společností spadající přímo pod holding je RegioJet UK, která bude mít na starosti provoz vlaků v Ústeckém kraji, řekl mluvčí Aleš Ondrůj.
2.5. – Včera uplynulo patnáct let od vstupu České republiky do Evropské unie. Za tu dobu se v zemi s využitím peněz z evropských fondů postavilo nebo zmodernizovalo více než 975 kilometrů železnic a téměř 495 kilometrů silnic a dálnic. Evropské dotace, které směřovaly do dopravy, se od vstupu země do EU vyšplhaly na takřka 12,2 miliardy EUR (asi 325 miliard Kč). Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.
2.5. – Mýtných úseků s nulovou sazbou bude méně, kraje aktualizovaly seznam silnic, na kterých si přejí mýto bez poplatku. Ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, o které se mýto v příštím roce rozšíří, by tak mělo být zdarma přibližně 600 kilometrů. Oznámila to předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová. Nulovou sazbu bude muset ještě schválit vláda, kraje však loni dostaly slib, že stát bude jejich výběr respektovat.
29.4. – LOGISTIKA – BVL vyznamenal autodopravce LKW Walter. Rakouský dopravní podnik LKW Walter obdržel ve Vídni počátkem dubna cenu udržitelné logistiky 2019 za projekt „Omezování nákladních aut na silnicích“ od spolkového společenstva Logistika (BVL). Společné vyznamenání od BVL Rakouska a BVL Německa oceňuje podniky z oboru a výzkumné projekty, které přinášejí pozitivní impulsy v oblastech ekologie, ekonomie a v sociálních věcech. LKW Walter organizuje především dopravy celovozových zásilek. Třetinu denních 6 000 transportů zajišťuje tento rodinný podnik v kombinované dopravě. V posledních čtyřech letech dlouhodobého projektu dokázal podnik z dolnorakouského Wiener Neudorfu převést více než 1,5 milionu silničních transportů na koleje a na krátkou námořní dopravu. Toto vedlo k rozhodnutí osmičlenné jury o udělení ceny. O cenu se ucházelo se svými projekty pro rok 2019 sedm podniků – z toho čtyř z Rakouska a tří z Německa. O udělování této ceny rozhodly svazy BVL před sedmi lety.
V rámci kolokvia o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice diskutovali v březnu v Mladé Boleslavi představitelé české vlády v čele s premiérem se zástupci Sdružení automobilového průmyslu, reprezentanty energetického a telekomunikačního odvětví i odborníky z univerzit a zahraničními hosty o podmínkách, které jsou klíčové pro trvalý rozvoj a konkurenceschopnost tuzemského automobilového odvětví.
S nástupem jara spatřilo na úseku dopravy světlo světa několik odborných studií a také konkrétních organizačních záměrů. V dnešním komentáři zmíním dvě studie; jednu věnovanou rostoucímu uplatňování zemního plynu v dopravním sektoru a další na téma vysoce kapacitní silniční dopravy. A nelze pominout železnici: v závěru se věnuji nové Evropské drážní zbožové koalici. Zkapalněný zemní plyn (mezinárodně značený LNG) má podle analýzy energetického koncernu Shell vysoký potenciál snížit v Evropské unii emise z výfukových plynů lodí a těžkých nákladních aut. Do roku 2040 by se mohly jenom v plavbě snížit emise o 132 milionů tun za rok; studii o tom zveřejnila v minulých dnech společně s Německým centrem pro leteckou a kosmickou dopravu (DLR) Technická univerzita Harburg. Autoři vycházejí z toho, že až 6000 hlavně velkých námořních lodí bude poháněno LNG.
Ochrana přepravovaného nákladu a bezpečnost silničního provozu jsou pro odvětví logistiky a dopravy, které v Evropě zaměstnává 10 milionů lidí a tvoří pět procent evropského HDP, klíčové. Přitom Asociace pro ochranu přepravovaného zboží TAPA prostřednictvím svého systému o hlášených incidentech IIS informovala o tom, že v loňském roce dosáhl počet krádeží zboží v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) rekordní úrovně v celé 21leté historii sdružení. Ještě děsivěji pak vypadá statistika bezpečnostních rizik za leden letošního roku.
25.4. – Ministerstvo vnitra chce prosadit zákaz jízdy kamionů od sobotní půlnoci do nedělních 22:00. Očekává, že se tím uvolní odstavná místa pro nákladní automobily, kterých v Česku chybí zhruba 1500. Kamiony nyní nesmějí jezdit po dálnicích v neděli od 13:00 do 22:00. Za porušení zákazu jízdy by hrozila řidičům pokuta do 5000 Kč. Šoféři návrh kritizují s tím, že budou muset být déle na cestách a čekat před hranicemi.
24.4. – Česko vybralo v letošním prvním čtvrtletí na mýtu 2,7 miliardy Kč, což je meziročně o čtyři procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím březen, kdy se vybralo 963 milionů Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12 a čtvrt roku překonaly 101 miliard Kč.